Հայաստանի աջակցման հիմնադրամի (Սորոսի հիմնադրամ) «Բաց հասարակության ինստիտուտը» մրցույթ է հայտարարել Symbian, Android и Windows mobile բջջային օպերացիոն համակարգերի տեղայնացման համար: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում հաղորդել է «Բաց հասարակության ինստիտուտի օժանդակության հիմնադրամի» հայաստանյան մասնաճյուղի տեղեկատվական ծրագրերի համակարգող Անդրանիկ Մարկոսյանը: Նա ասել է, որ մրցույթի հիմնական նպատակն է հայերեն լեզվով ընթերցման ծրագրի ներմուծումը բջջային հեռախոսներում:
Տվյալ պահին ավարտվել է հայտերի ընդունումը, որոնցից փորձագիտական խումբը կընտրի հաղթողին: Ըստ Մարկոսյանի, նախագիծը պատրաստ կլինի 3-4 ամսից: Լեզվական փաթեթները պետք է գործեն Symbian 9.1, 9.2, 9.3, 9.5 (Nokia S60 3rd and 5th Editions), Maemo, Android и Windows Mobile 6.1, 6.5 7.0. օպերացիոն համակարգերի տարբերակներում: Բացի այդ, մշակվել է ծրագրային ապահովում, որը պետք է հիմնվի ազատ ծրագրային ապահովման պայմանների վրա: Ֆինանսավորման վերջում (շուրջ 5000 դոլար) մշակողի բոլոր փաստաթղթերը պետք է զետեղվեն նույն սերվերի վրա և մատչելի լինեն այն կազմակերպությունների և անհատների համար, ովքեր կցանկանան շարունակել կամ լրացնել նախագիծը:

Институт “Открытоe Общество” Фонда Содействия Армения (Фонд Сороса) объявил конкурс «Поддержка армянского языка на мобильных операционных системах Symbian, Android и Windows mobile». Как сообщил в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net координатор информационных программ Института Андраник Маркосян, основной целью конкурса является поддержки чтения на армянском языке на мобильных телефонных устройствах.
На данный момент завершен прием заявок, из которых экспертная группа отберет победителя. По словам Андраника Маркосяна, проект должен быть готов через 3-4 месяца. Созданные языковые пакеты должны поддерживаться на версиях операционных систем Symbian 9.1, 9.2, 9.3, 9.5 (Nokia S60 3rd and 5th Editions), Maemo, Android и Windows Mobile 6.1, 6.5 7.0. Помимо этого, разработанное программное обеспечение должно быть создано на условиях свободного программного обеспечения.
По окончании финансирования (не более $ 5 000) полная документация разработчика, должна быть размещена на том же сервере и свободно доступна для организаций и частных лиц, желающих самостоятельно продолжить или дополнить проект.