15 October 2001 - 14:21 AMT
ԼՂՀ ԱՐՏԱՔԻՆ ՈՐԾԵՐԻ ՆԱԽԱՐԱՐԻ ՄԵԿՆԱԲԱՆՈՒԹՅՈՒՆԸ ԱԴՐԲԵՋԱՆԻ ՊԱՇՏՈՆԱԿԱՆ ՆԵՐԿԱՅԱՑՈՒՑԻՉՆԵՐԻ ՀԱՅՏԱՐԱՐՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻ ԱՌԹԻՎ
«Վերջերս Ադրբեջանում հնչող քարոզչական աղմուկ-աղաղակի միջոցով պաշտոնական Բաքուն փորձ է անում միջազգային հանրության ուշադրությունը շեղել ադրբեջանական իշխանությունների երկարամյա կամ` անգործունությունից, կամ էլ` թողտվությունից, որոնք վճռական գործողություններ չեն ձեռնարկել այստեղ հաստատված ահաբեկչական կազմակերպությունների դեմ»,- հայտարարել է Նաիրա Մելքումյանը: Նախարարը չի բացառել, որ պաշտոնական Բաքուն մտադրություն է ունեցել դարձյալ իսլամական գրոհայինների ջոկատներն օգտագործել Լեռնային Ղարաբաղի դեմ պայքարում:
Նաիրա Մելքումյանը իրազեկել է, որ ղարաբաղյան կողմը վավերագիր ապացույցներ ունի 1991-94թթ. պատերազմին աֆղան մոջահեդների մասնակցության մասին: Ընդսմին, ԼՂՀ ԱԳՆ ղեկավարը նշել է, որ Ադրբեջանի տարածքում փաստորեն առ այսօր մնում են Ուսամա բեն Լադենի հետ կապված ահաբեկիչներ: Նաիրա Մելքումյանի խոսքերով, միայն հիմա է, որ հակաահաբեկչական դաշինքի մասնակից-երկրների ճնշման ներքո Ադրբեջանում փակվում են ահաբեկչական կազմակերպությունները եւ ձերբակալություններ են սկսվել: Այդ առնչությամբ նա, մասնավորապես, հիշեցրել է, որ հոկտեմբերի 12-ին ադրբեջանական ԶԼՄ-ներով տեղեկատվություն է տարածվել Ադրբեջանի ազգային անվտանգության նախարարության կողմից եգիպտական այն ահաբեկչական խմբավորման մի անդամի ձերբակալության մասին, որը կասկածվում է սեպտեմբերի 11-ին ԱՄՆ-ում կատարված ահաբեկչության համամասնակից լինելու մեջ:
Նաիրա Մելքումյանի խոսքերով, Լեռնային Ղարաբաղում հակաահաբեկչական գործողություն անցկացնելու անհրաժեշտության մասին Ադրբեջանի պաշտոնական ներկայացուցիչների հայտարարությունները հանդիսանում են հակահայկական քարոզչության հերթական ցուցադրում եւ ղարաբաղյան հակամարտության նման հակամարտությունների խաղաղ լուծման միջազգային սկզբունքի խախտում: «Կարծում ենք, որ այդ կարգի շահարկումները պետք է համապատասխան գնահատական ստանան ինչպես հակամարտության կարգավորման միջնորդների, այնպես էլ` միջազգային կազմակերպությունների կողմից», – ասել է Նաիրա Մելքումյանը: Նա ընդգծել է, որ նման հայտարարությունները վիթխարի վնաս են հասցնում միջազգային հակաահաբեկչական դաշինքին: Նախարարը համոզմունք է հայտնել, որ ադրբեջանական կողմն իր գործողություններով բացեիբաց վարկաբեկում է հազարավոր խաղաղ բնակիչների մահվան հանգեցրած չարիքի դեմ պայքարը:
Պատասխանելով այն հարցին, թե արդյոք Միացյալ Նահանգները կարող է, ինչպես Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախկին նախարար Թոֆիկ Զուլֆուգարովն է հավաստում, հնարավորություն ընձեռել համանման գործողություններ իրականացնելու ոչ իսլամական երկրների դեմ, Նաիրա Մելքումյանը հայտարարել է, որ միանգամայն անթույլատրելի է կրոնական բնույթ տալ ԱՄՆ-ի եւ այլ երկրների հակաահաբեկչական գործողություններին:
ԼՂՀ դիվանագիտական գերատեսչության ղեկավարը կարծիք է հայտնել, որ ԱՄՆ-ն կարիք չունի նման կարգի աջակցության կամ իր գործողությունների արդարացման: «Այսօր տեղի ունեցող իրադարձություններին կրոնական բնույթ հաղորդելու փորձերը կարող են շրջվել ամենից առաջ հենց իր` Ադրբեջանի դեմ».- ընդգծել է նախարարը: Նրա խոսքերով, այդպիսի քաղաքականությունը պետք է դատապարտվի ոչ միայն իսլամական երկրների, այլեւ` ամբողջ միջազգային հանրության կողմից:

15 October 2001 - 14:21 AMT
МИНИСТР ИНОСТРАННЫХ ДЕЛ НКР ВЫСТУПИЛА С КОММЕНТАРИЕМ ЗАЯВЛЕНИЙ ОФИЦИАЛЬНЫХ ПРЕДСТАВИТЕЛЕЙ АЗЕРБАЙДЖАНА
“Пропагандистская шумиха, поднятая в последнее время Азербайджаном, является попыткой официального Баку отвлечь внимание международного сообщества от многолетнего либо бездействия, либо попустительства азербайджанских властей, не предпринимавших решительных действий против осевших здесь террористических организаций”, – заявила Наира Мелкумян. Министр не исключила, что официальный Баку имел намерение вновь использовать отряды исламских боевиков в борьбе против Нагорного Карабаха.
Наира Мелкумян сообщила, что карабахская сторона имеет документальное подтверждение участия афганских моджахедов в войне 1991-94 годов. При этом глава МИД НКР отметила, что на территории Азербайджана фактически до настоящего времени остаются террористы, связанные с Усамой бен Ладеном. По словам Наиры Мелкумян, только теперь под давлением стран-участниц антитеррористической коалиции в Азербайджане закрываются террористические организации и начались аресты. В этой связи она, в частности, напомнила, что 12 октября в азербайджанских СМИ была распространена информация о задержании министерством национальной безопасности Азербайджана одного из членов египетской террористической группировки, которая подозревается в причастности к совершенным 11 сентября в США терактам.
По словам Наиры Мелкумян, заявления представителей Азербайджана о необходимости проведения в Нагорном Карабахе антитеррористической операции являются очередной демонстрацией антиармянской пропаганды и нарушением международного принципа мирного решения конфликтов, аналогичных нагорно-карабахскому. “Мы считаем, что такого рода спекуляции должны получить соответствующую оценку со стороны посредников в урегулировании конфликта, а также международных организаций”, – сказала Наира Мелкумян. Она подчеркнула, что подобные заявления наносят колоссальный вред международной антитеррористической коалиции. Министр выразила убежденность, что своими действиями азербайджанская сторона откровенно дискредитирует борьбу со злом, которое привело к гибели нескольких тысяч мирных граждан.
Отвечая на вопрос о том, могут ли Соединенные Штаты, как это утверждает экс-министр иностранных дел Азербайджана Тофик Зульфугаров, дать возможность для проведения аналогичных операций против неисламских стран, Наира Мелкумян заявила, что совершенно недопустимо придавать антитеррористическим действиям США и других стран религиозный характер.
Глава дипломатического ведомства НКР выразила мнение, что США не нуждаются в подобного рода поддержке или оправдании своих действий. “Попытки придать происходящим ныне событиям религиозный характер могут прежде всего обернуться против самого Азербайджана”, – подчеркнула министр. По ее словам, такая политика должна быть осуждена не только исламскими странами, но и всем международным сообществом.