25 Մայիս 2010 - 09:54 AMT
Ռուսաստանը Հայաստանին այնպես չի վերաբերվում, ինչպես Արևմուտքը, և անցած խորհրդարանական ընտրությունները հերթական անգամ փաստեցին դա: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտարարել է ԱՊՀ երկրների ինստիտուտի բաժնի վարիչ Միխայիլ Ալեքսանդրովը: Ըստ նրա, միայն այն, որ Ստեփանակերտ մեկնեց պատվիրակություն, որի կազմում էին Պետդումայի պատգամավորներ, փորձագետներ ու քաղաքական գործիչներ, շատ բանի մասին է վկայում: «ՌԴ ԱԳՆ հայտարարությունն այն մասին, որ Ռուսաստանը չի ճանաչում Լեռնային Ղարաբաղի անկախությունը, ընդամենը հերթապահ մի արտահայտություն է»,-ասել է Ալեքսանդրովը:
Միևնույն ժամանակ, նա գտնում է, որ Կովկասում ստեղծված ստատուս-կվոն` ներառյալ Լեռնային Ղարաբաղը, ձեռնատու է Ռուսաստանին: «Գլխավորը Արևմուտքի առաջխաղացումը Կովկասում կասեցնելն է: Եվ հետո, պետք է հասկանալ, որ ԱՄՆ ներկայիս վարչակազմի համար ղարաբաղյան հակամարտությունն առաջնայինների թվում չէ, ինչպես նախագահ Բուշի օրոք»,-ասել է ռուս փորձագետը:
Ինչ վերաբերում է հայ-թուրքական հարաբերություններին, ապա ըստ Միխայիլ Ալեքսանդրովի, չի բացառվում հարաբերությունների ֆորմալ կարգավորումը` դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատում և սահմանի բացում: «Սակայն, հասկանալի է, որ ընդհանուր առմամբ հարաբերությունները երկու ժողովրդների միջև լիովին վերականգնել հնարավոր չէ` չափազանց ծանր է պատմական անցյալը: Սակայն, մեծ հաշվով, Թուրքիան կարող է հայտնվել մեկուսացման մեջ Հայաստանի հարցում իր քաղաքականության պատճառով` ԵՄ-ն փլուզվում է, հարաբերությունները ԱՄՆ-ի հետ հեռու են նախկին մակարդակից, գումարած` տնտեսական ճգնաժամը: Մտածելու շատ բան կա…Ես միշտ ասել եմ, որ կա ընդլայնման որոշակի սահման` դա վերաբերում է ԵՄ-ին ու ՆԱՏՕ-ին: Ի վերջո, նրանք ուղղակի չեն դիմանա ներքին ճնշմանն ու կփլուզվեն: Իսկ անդրադառնալով ԱՊՀ-ին` հարկ է նշել, որ կարելի միայն մեկ բան անել` ստեղծել տնտեսական ընկերացություն»,-ասել է Ալեքսանդրովը:

Россия относится к Армении не так, как Запад, и прошедшие парламентские выборы в в очередной раз констатировали данный факт. Об этом в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net заявил зав.отделом Института стран СНГ Михаил Александров. По его словам, одно то, что на выборы в Степанакерт отправилась делегация, в которой были депутаты Госдумы, эксперты и политики, говорит о многом. «Заявление МИД РФ о том, что Россия не признает независимость Нагорного Карабаха – всего лишь дежурная фраза», – отметил Александров.
Вместе с тем он считает, что нынешний статус-кво на Кавказе, включая Нагорный Карабах, устраивает Россию. «Главное – остановлено продвижение Запада на Кавказ. И потом, надо понимать, что для нынешней администрации США карабахский конфликт не является в числе приоритетных, как это было при президенте Буше», – подчеркнул российский эксперт.
Что касается армяно-турецких отношений, то по мнению Михаила Александрова, не исключается формальная нормализация отношений: установление дипломатических отношений и открытие границы. «Но, понятное дело, отношения между двумя народами в целом восстановить невозможно – слишком тяжелая история. Но по большому счету, Турция может оказаться в изоляции из-за своей политики в отношении Армении: ЕС разваливается, отношения с США далеки от прежних, а тут еще экономический кризис. Есть над чем задуматься… Я всегда говорил, что есть некий предел расширению – это касается ЕС и НАТО. В конце концов они просто не выдержат внутреннего давления и распадутся. Говоря же о СНГ, то нужно заметить, что единственное, что можно сделать – это создать экономическое сообщество», – подчеркнул Александров.