Հայաստանում բոլոր պայմանները կան ձկնաբուծությունը զարգացնելու համար, և երկիրը կարող է իր տեղը գրավել համաշխարհային շուկայում` եթե ներուժը ճիշտ օգտագործի: Այս մասին մայիսի 25-ին Երևանում տեղի ունեցած մամլո ասուլիսի ժամանակ ասել է Հայաստանի ձկնաբույծների միության նախագահ Արկադի Գևորգյանը: «Ձկնաբուծության համար մենք լավ պայմաններ, ջրի պաշար և լավ կադրեր ունենք», – ասել է նա:
Նրա խոսքերի համաձայն, երեք կարևորագույն խնդիր խանգարում է բնագավառի զարգացմանը: «Խնդիրներ կան ջրօգտագործման, ինչպես նաև թանկ արժեք ունեցող ջրաչափերի տեղադրման, մեծ հեռավորությամբ ջրահեռացման և հողի փոփոխման հետ կապված, քանի որ ձկնաբուծությամբ զբաղվում են այնպիսի հողի վրա, որը մշակման ենթակա չէ», – ավելացրել է միության նախագահը:
Նա նաև նշել է, որ աֆրիկյան խոզագրիպի համաճարակի պատճառով դեպի Ռուսաստան ձկան և ձկնապրանքների արտահանումն արգելված է, որի պատճառով Հայաստանից արտահանման ծավալները հիմա վերականգնվում են և ներկայում կազմում են ամսական 20 տոննա ձուկ;
Արկադի Գևորգյանը նշել է նաև, որ վերջին 3-4 տարիների ընթացքում Հայաստանում ձկնաբույծների թիվը երեք անգամ ավելացել է, իսկ ներկայում կազմում է 290 տնտեսություն, որոնք արտադրում են տարեկան 6,5 հազ. տոննա ձուկ:

25 Май 2010 - 13:12 AMT
У Армении есть все условия для развития рыбоводства, и страна может занять свое место на мировом рынке, если потенциал будет правильно использован. Об этом журналистам на пресс-конференции 25 мая в Ереване заявил председатель Союза рыбоводов Армении Аркадий Геворкян. «Для развития рыбоводства у нас есть хорошие условия, водные ресурсы и хорошие кадры», – сказал он.
При всем этом, по словам рыбовода, есть три важнейшие задачи, которые мешают развитию сферы. «Есть задачи, связанные с использованием воды и установкой дорогостоящих счетчиков, с водоотводом на дальнее расстояние и с изменением категории земли, так как рыбоводством занимаются на землях, не подлежащих к обработке», – добавил председатель Союза.
Он также сообщил, что запрет на ввоз рыбной продукции в Россию из-за африканской свиной чумы снят, в силу чего объемы экспорта из Армении восстанавливаются и составляют на данный момент 20 тонн рыбы в месяц.
Аркадий Геворкян также отметил, что за последние 3-4 года число рыбоводов в Армении увеличилось втрое, и на данный момент составляет порядка 290 хозяйств, которые производят около 6,5 тыс. тонн рыбы в год.