26 Մայիս 2010 - 09:08 AMT
Վրացական ընդդիմությունը հանդես է եկել հայտարարությամբ, թե Վերին Լարսի անցակետի բացումը հարկավոր էր միայն Ռուսաստանին: Հայկական կողմը օգտվելու է դրանից միայն 2 ամառային ամիսների ընթացքում` գյուղմթերքի տեղափոխման համար: Մնացած ժամանակահատվածում Ռուսաստանը զինելու է Գյումրիում տեղակայված իր ռազմակայանը: Այդ մասին լրագրողներին է հայտնել բեռնափոխադրումների «Ապավեն» ընկերության տնօրեն Գագիկ Աղաջանյանը:
Նա նշել է, որ սահմանային անցակետը հագեցած է ամենաժամանակակից տեխնիկայով, ուստի հնարավոր չէ առանց վրացական կողմի իմացության սպառազինություն անցկացնել այդտեղով:
Ըստ Աղաջանյանի, բեռնափոխադրումները Նովոռոսիյսկից Երևան Սև ծովով 15-20 օր էին տևում, իսկ Վերին Լարսի բացումով այդ ժամանակը կրճատվեց, հասնելով 12 ժամի: Ընդ որում, բեռնափոխադրումների գինն էապես չնվազեց և կազմում է 10-12 տոկոս: Այդ ցուցանիշը փորձում են հասցնել 20-25 տոկոսի:
Մարտ-ապրիլ ամիսներին Վերին Լարսով անցել է 500 միավոր տրանսպորտային միջոց, իսկ մայիսի 21-ի դրությամբ վրացական սահմանի մոտ ռուսական կողմից անցակետի բացմանն էր սպասում 20 միավոր տեխնիկա:

26 Май 2010 - 09:08 AMT
Грузинская оппозиция выступила с заявлениями, что открытие КПП «Верхний Ларс» нужно только России. Армянская сторона будет пользоваться им только в течение двух летних месяцев для перевозки своей сельскохозяйственной продукции. В остальное время Россия будет обеспечивать вооружением свою военную базу в Гюмри. Об этом журналистам сообщил директор компании по грузоперевозкам “Апавен” Гагик Агаджанян.
Он отметил, что КПП оснащен самой современной техникой и через него невозможно провезти вооружение без ведома грузинской стороны.
По словам Агаджаняна, грузоперевозки до Новороссийска из Еревана через Черное море раннее длились 15-20 дней, после открытия КПП время сократилось до 12 часов. При этом цена на перевозки существенно не снизилась – на 10-12 %. Этот показатель пытаются довести до 20-25 %.
За март и апрель через «Верхний Ларс» проехало 500 единиц транспортных средств, а по состоянию на 21 мая у грузинской границы с российской стороны ожидали открытия КПП более 20 единиц грузового транспорта.
С 22 мая через контрольно-пропускной пункт «Верхний Ларс» восстановлено дорожное движение для всех видов транспортных средств.