Հայաստանում փոքր ՋԷԿ-երի զարգացումը մեծ նշանակություն ունի երկրի էներգետիկայի անկախության ամրապնդման և սոցիալական խնդիրների լուծման համար: Այս մասին Երևանում տեղի ունեցած փոքր ՋԷԿ-երի միության չորրորդ համաժողովի ժամանակ ասել է ՀՀ էներգետիկայի նախարար Արմեն Մովսիսյանը:
«Կառավարությունը ծրագիր է մշակել, ըստ որի բարենպաստ իրավական և տնտեսական դաշտ է ստեղծվում այս բնագավառում ներդրումների համար», – ասել է նա: Նախարարի խոսքերի համաձայն, ներկայում երկրում գործում է ավելի քան 70 փոքր ՋԷԿ, որոնք ապահովում են երկրում արտադրվող էլեկտրաէներգիայի 4 տոկոսը, ինչն էլ ուշագրավ և լուրջ ցուցանիշ է:
Արմեն Մովսիսյանը նշել է նաև, որ փոքր ՋԷԿ-երը շատ հիմնախնդիրներ ունեն, որոնց մասին միությունը պարբերաբար հայտնում է էներգետիկայի նախարարությանը: Բացի այդ, իրավական կարգավորման վերաբերյալ հարցերն արդեն ներգրավվել են կառավարության զարգացման ծրագրում և մոտ ժամանակներում դրանք կլուծվեն:

Развитие малых ГЭС в Армении имеет большое значение для повышения уровня энергетической независимости страны и решения задач, связанных с социальными вопросами. Об этом сказал в Ереване министр энергетики РА Армен Мовсисян в ходе четвертой конференции Союза малых ГЭС.
«Возобновляемая энергетика всегда находилась в центре внимания министерства энергетики. Был исследован весь потенциал республики, и в результате принято решение поставить акцент на политику развития малых ГЭС в стране. Правительство разработало программу, по которой создается благоприятное правовое и экономическое поле для привлечения инвестиций в данную сферу», – сказал он. По словам министра, на данный момент в стране действуют более 70 малых ГЭС, которые обеспечивают порядка 4% от всей производимой в стране электроэнергии, что является довольно серьезным показателем.
Армен Мовсисян также отметил, что у малых ГЭС есть множество проблем, которые Союз периодически сообщает министерству энергетики, а оно в свою очередь пытается их решить. Кроме того, вопросы, связанные с правовым урегулированием уже внесены в правительственную программу развития и будут решены в скором времени.