Տվյալ պահին Հայաստանում լիցենզավորված են 142 փոքր ՀԷԿ-եր, որոնցից 70-ը գտնվում են շինարարության փուլում: Այդ մասին հաղորդել է Հայաստանի Փոքր ՀԷԿ-երի միության նախագահ Նաիրա Նահապետյանը միության 4-րդ խորհրդաժողովի ժամանակ: Նրա խոսքերով, KfW վարկային միջոցները թույլ կտան արագացնել Հայաստանում փոքր ՀԷԿ-երի շինարարությունը: Իր հերթին, խորհրդաժողովին ներկա ՀՀ ԿԲ նախագահի տեղակալ Վաչե Գաբրիելյանն ասաց, որ փոքր ՀԷԿ-երի զարգացումը ԿԲ ուշադրության կենտրոնում է: «2004-ին KfW բանկի կողմից ԿԲ-ին հատկացված 6 մլն եվրո վարկային միջոցները, փոքր ՀԷԿ-երի զարգացման և արդիականացման համար, հաջող կերպով բաշխվել են, և մենք հույս ունենք, որ ընթացիկ տարում ստացված միջոցները 18 մլն եվրոյի չափով շարունակելու են նպաստել ոլորտի զարգացմանը»,- ասել է նա, ավելացնելով, որ առևտրային բանկերը սեփական միջոցներից ևս ֆինանսավորում են ՀԷԿ-երի կառուցումը:
Բացի դրանից, Հայաստանում KfW բանկի ներկայացուցիչ Կարո Գևորգյանը հաղորդեց, որ ԿԲ-ն ընթացիկ տարվա հուլիսին կանցկացնի մրցույթ երկու-երեք բանկեր ընտրելու համար, որոնք կդառնան «Աջակցություն վերականգնվող էներգետիկային» ծրագրի գործընկերները:

На данный момент в Армении лицензированы 142 малых ГЭС, из которых 70 находятся на стадии строительства. Об этом сообщила председатель Союза малых ГЭС Армении Наира Наапетян на четвертой конференции Союза. По ее словам, кредитные средства, предоставленные немецким банком KfW, позволят ускорить строительство новых ГЭС в стране. В свою очередь, присутствующий на конференции заместитель председателя Центрального банка Армении Ваче Габриелян сказал, что развитие малых ГЭС находится в центре внимания ЦБ. «Полученные Центробанком от немецкого банка KfW в 2004 году кредитные средства в размере 6 млн. евро для развития и модернизации малых ГЭС были успешно распределены, и мы надеемся, что полученные в текущем году новые средства в размере 18 млн. евро будут способствовать продолжению развития сферы», – сказал он, добавив, что комбанки из собственных средств также финансируют строительство ГЭС.
Кроме того, представитель банка KfW в Армении Каро Геворгян сообщил, что ЦБ в июле текущего года проведет конкурс на отбор двух-трех банков, которые станут партнерами программы «Содействие возобновляемой энергетике».