Հայաստանի կառավարությունը մայիսի 27-ին նիստի ժամանակ հաստատել է հարկային օրենսդրության կատարելագործման և գրանցման բարելավման ու բիզնես-միջավայրի հաշվառման օրենսդրական նախաձեռնությունների փաթեթը: Ինչպես ՀՀ կառավարությունում ճեպազրույցի ժամանակ հայտնել է Պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահի տեղակալ Ռուբեն Քոչարյանը, ավելի վաղ, համաձայն օրենքի, եթե հարկ վճարողը ցանկանում էր գրանցել բիզնեսը, ապա նա պետք է դիմեր պետական գրանցման համապատասխան բաժանմունք, ներկայացնելով համապատասխան փաստաթղթեր, այնուհետև նա գրանցվում էր, հետո հաշվառման կանգնում հարկային մարմնում: «Իսկ հիմա «մեկ պատուհանի» սկզբունքով փոփոխություններ են կատարվել հարկային օրենսդրությունում, որպեսզի գրանցումն իրականանա մեկ գործողությամբ. հարկատուն գալիս է համապատասխան հարկային մարմին, տեղում գրանցվում և ստանում հաշվառման համարը»,- հաղորդել է նա:
Ռուբեն Քոչարյանի խոսքերով, այսօր գրանցված են 180 000 տնտեսվարող սուբյեկտներ, իսկ ամեն տարի միջինը գրանցվում է 10 000 տնտեսվարող սուբյեկտ և լուծարքի են ենթարկվում մոտ 3000 տնտեսվարող սուբյեկտներ: Միաժամանակ նա նշել է, որ ոչ մեծ տարբերություն է գրանցվել 2009-ին, կապված Պետկոմիտեի կողմից նախաձեռնած քարոզարշավի հետ, որը նախատեսում էր տնտեսվարող սուբյկետների գրանցում, որոնք աշխատում էին տոնավաճառաներում և առևտրի կետերում, որի շնորհիվ գրանցված տնտեսվարող սուբյեկտների թիվը զգալիորեն աճել է:

27 Май 2010 - 08:33 AMT
Налогоплательщик отныне будет регистрировать свой бизнес и становится на учет по принципу «одного окна»
Правительство Армении на заседании 27 мая одобрило пакет законодательных инициатив по усовершенствованию налогового законодательства и в целом улучшения регистрации и учета бизнес-среды. Как сообщил в ходе брифинга в правительстве РА заместитель председателя Государственного комитета по доходам Рубен Кочарян, ранее, согласно закону, если налогоплательщик хотел зарегистрировать бизнес, то он должен был обратиться в соответствующее подразделения госрегистра, представив соответствующие документы, затем он регистрировался, после чего становился на учет в налоговый орган. «Сейчас же, по принципу «одного окна» были сделаны изменения в налоговое законодательство, чтобы регистрация бизнеса осуществлялась за счет одно действия: налогоплательщик является в соответствующий налоговый орган и на месте регистрируется и там же получает свой номер учета», – сообщил он.
По словам Рубена Кочаряна, на сегодняшний день зарегистрировано 180 000 хозяйствующих субъекта, а ежегодно в среднем регистрирует порядка 10 000 хозсубъектов и ликвидируется порядка 3000 хозсубъектов. При этом он отметил, что небольшая разница была зафиксирована в 2009 году в связи с инициированной Госкомитетом кампанией, предусматривающей регистрацию хозсубъектов, работающих на ярмарках и в точках торговли, в силу чего число зарегистрированных хозяйствующих субъектов значительно возросло.