2010 թվականի հունվար-ապրիլ ամիսներին ՀՀ պետական բյուջեի եկամուտները կազմել են շուրջ 233.8 մլրդ դրամ, իսկ ծախսերըª 243 մլրդ դրամ, որոնք ապահովել են ՀՀ կառավարության կողմից առաջին կիսամյակի համար հաստատված ծրագրի համապատասխանաբար 70.5 և 59.1 տոկոսը: Այդ մասին հաղորդել է ՀՀ ֆինանսների նախարարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժինը: Պետական բյուջեի տարեկան ծրագրային ցուցանիշները կատարվել են եկամուտների գծով` 32.2%-ով, ծախսերի գծով` 28.4%-ով:
Նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ պետական բյուջեի եկամուտներն աճել են 19.6%-ով կամ 38.3 մլրդ դրամով: Ընդ որում, 20.8%-ով ¥37.6 մլրդ դրամով¤ ավելացել են հարկային եկամուտները, պետական տուրքերը և պարտադիր սոցիալական ապահովության վճարները, 17.7%-ով կամ 2.1 մլրդ դրամով` այլ եկամուտները: Միևնույն ժամանակ, պաշտոնական դրամաշնորհների գծով մուտքերը նվազել են 53.4%-ով կամ 1.3 մլրդ դրամով:
2010 թվականի հունվար-ապրիլ ամիսներին ՀՀ պետական բյուջեի միջոցների հաշվին կատարվել են 243 մլրդ դրամի ծախսեր` կազմելով կիսամյակային ծրագրի 59.1%-ը: Մասնավորապես` 223.7 մլրդ դրամ են կազմել ընթացիկ ծախսերը, 19.3 մլրդ դրամ` ոչ ֆինանսական ակտիվների հետ գործառնությունները: Հաշվետու ժամանակահատվածում 3.2 մլրդ դրամի ծախսեր են կատարվել պետական հիմնարկների արտաբյուջետային միջոցների հաշվին: 2009 թվականի նույն ժամանակահատվածի համեմատ բյուջեի ծախսերն ավելացել են 11.9%-ով կամ 25.8 մլրդ դրամով: Աճը հիմնականում պայմանավորված է ոչ ֆինանսական ակտիվների գծով ծախսերի, դրամաշնորհների, պետական պարտքի սպասարկման և նպաստների ծախսերի ավելացմամբ, ինչպես նաև ոչ ֆինանսական ակտիվների օտարումից մուտքերի նվազմամբ: 2010 թվականի հաշվետու ժամանակահատվածում ՀՀ պետական բյուջեն կատարվել է 9.3 մլրդ դրամ պակասուրդով` առաջին կիսամյակում նախատեսված շուրջ 79.3 մլրդ դրամի և 2009 թվականի նույն ժամանակահատվածի 21.7 մլրդ դրամի դիմաց: Ընդ որում, ներքին աղբյուրներից ներգրավվել է շուրջ 11.0 մլրդ դրամ կամ առաջին կիսամյակի ծրագրի 12.4%-ը, իսկ արտաքին աղբյուրները կազմել են -1.7 մլրդ դրամ կամ կիսամյակային ծրագրի 19.3%-ը:

В январе-апреле 2010 года доходы государственного бюджета Армении составили порядка 233,8 млрд. драмов, а расходы – 243 млрд. драмов, которые обеспечили соответственно 70,5% и 59,1% от утвержденной программы правительства РА на первое полугодие. Об этом сообщила пресс-служба Министерства финансов Армении. При этом показатели годовой программы госбюджета были выполнены на 32,2% и 28,4% соответственно.
По сравнению с аналогичным периодом прошлого года доходы выросли на 19,6% или на 38,3 млрд. драмов. В то же время, налоговые поступления, государственные пошлины и обязательные социальные выплаты выросли на 20,8% (37,6 млрд. драмов), а другие доходы на 17,7% или на 2,1 млрд. драмов. При этом, поступления по линии официальных грантов сократились на 53,4% или на 1,3 млрд. драмов.
Кроме того, за счет средств госбюджета Армении в январе-апреле текущего года были осуществлены расходы на сумму 243 млрд. драмов, составив 59,1% от программы первого полугодия. В частности, текущие расходы составили 223,7 млрд. драмов, а 19,3 млрд. драмов – операции, связанные с нефинансовыми активами. В отчетный период были осуществлены расходы на 3,2 млрд. драмов за счет внебюджетных средств государственных предприятий.
По сравнению с январем-апрелем 2009 года расходы бюджета выросли на 11,9% или на 25,8 млрд. драмов. Рост в основном обусловлен расходами по линии нефинансовых активов, грантов, обслуживанием государственного долга и увеличением расходов по выплатам пособий, а также из-за сокращения поступлений от отчуждения нефинансовых активов.
В отчетном периоде 2010 года госбюджет Армении был выполнен с дефицитом в 9,3 млрд. драмов, против предусмотренных в первом полугодии 79,3 млрд. драмов и 21,7 млрд. драмов в январе-апреле 2009 года. В то же время, из внутренних источников было привлечено 11 млрд. драмов или 12,4% от программы на первое полугодие, а из внешних источников – 1,7 млрд. драмов или 19,3% от полугодовой программы.