27 Մայիս 2010 - 14:27 AMT
Հայկական պատվիրակությունն Ամստերդամում մասնակցում է Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ու ծառայությունների համաշխարհային կոնգրեսին: Միջոցառումը կազմակերպել է Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների համաշխարհային դաշինքը, որը ներկայացնում է ՏՏ ոլորտի համաշխարհային շուկայի 90 տոկոսը: Դաշինքին անդամակցում է նաև ՀՀ Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միությունը: Ինչպես PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է միության նախագահ Կարեն Վարդանյանը, կոնգրեսին, որն անցավ մայիսի 25-27-ը, մասնակցում են նաև «Նորք» տեղեկատվական-վերլուծական կենտրոնը, «Essential Solution» ընկերությունը: Պատվիրակությունը գլխավորում է ՏՏ ոլորտի ձեռնարկությունների միությունը:
«Միջոցառումը հիշեցնում է ՏՏ ոլորտի օլիմպիադա: Այստեղ է որոշվում այն քաղաքականությունը, որը վարելու է ՏՏ բիզնեսը իր երկրում: Այստեղ հանդես են գալիս ոլորտի առաջատարները, ինչպիսիք են Intel, Microsoft և այլ ընկերությունների նախագահները»,-ասել է Կ.Վարդանյանը: Ըստ նրա, Կոնգրեսի ընթացքում կնքվում են պայմանագրեր, քանի որ հաճախ պատվիրակությունները գլխավորում են նախարարներ ու վարչապետներ, խոշոր ընկերությունների ղեկավարներ:
ՏՏ ոլորտի 17-րդ համաշխարհային կոնգրեսին մասնակցում է շուրջ 2,5 հազար պատվիրակ աշխարհի 88 երկրներից: Գլոբալ համաժողովն անց է կացվում յուրաքանչյուր երկու տարին մեկ աշխարհի տարբեր երկրներում: Առաջին կոնգրեսը տեղի ունեցավ 1978 թվականին Բարսելոնայում, Հայաստանը մասնակցում է կոնգրեսին արդեն չորրորդ անգամ:
Համաժողովի ավարտին կստորագրվի այսպես կոչված Ամստերդամի հռչակագիրը, որի նախագծում կոչ կա ուղղված բոլոր շահագրգիռ կողմերին` տնտեսական աճի տեմպերի, ջերմոցային գազերի արտանետման կրճատման, կյանքի որակի բարձրացման հավակնոտ նպատակներ դնել և ապահովել, որ այդ խնդիրների իրագործումն ազդի ողջ աշխարհի վրա:

27 Май 2010 - 14:27 AMT
Армянская делегация принимает участие во Всемирном конгрессе по информационным технологиям в Амстердаме (Нидерланды). Мероприятие организовано Всемирным Альянсом Информационных Технологий и Услуг (World Information Technology and Services Alliance – WITSA), который представляет более 90% всемирного рынка ИТ. В состав Альянса входит Союз предприятий информационных технологий (UITE) Армении. Как сказал в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net директор Союза Карен Варданян, в конгрессе, который проходит с 25 по 27 мая, принимают участие информационно-аналитический центр “Норк”, компания «Essential Solutions»; делегацию возглавляет Союз предприятий ИТ.
“Это мероприятие напоминает Олимпиаду для сферы ИТ. Здесь определяется политика, которую ИТ-бизнес будет поддерживать в своих странах. Здесь выступают ведущие деятели сферы, такие как президенты корпорации Intel, Microsoft и др., которые представляют далекие перспективы развития технологий”, – сказал Карен Варданян. По его словам, в ходе конгресса заключаются много бизнес-договоров, поскольку делегации нередко возглавляют министры и премьер-министры стран, руководители крупных компаний.
В работе 17-го Всемирного конгресса по ИТ принимают участие более 2,5 тыс. делегатов из 88 стран мира. Глобальный форум проводится каждые два года в разных странах мира. Первый конгресс состоялся в 1978 году в Барселоне, став с тех пор одним из важнейших международных форумов в этой сфере с участием ведущих представителей бизнеса, науки и власти. Армения принимает участие в конгрессе в четвертый раз.
Итогом форума должно стать подписание так называемой Амстердамской декларации, в проекте которой содержится призыв ко всем заинтересованным сторонам поставить амбициозные цели повышения темпов экономического роста, сокращения выбросов парниковых газов, повышения качества жизни и доверия потребителей, а также обеспечение того, чтобы достижение этих задач имело воздействие на весь мир.