29 Մայիս 2010 - 10:12 AMT
Այդ նպատակով Հայստանի կառավարությունը նույնիսկ ճգնաժամի պայմաններում նախապատվությունը տալիս էր և տալիս է երկրի մարզերի, այդ թվում նաև հեռավոր տարածքների զարգացմանն ուղղված ծրագրերի իրականացմանը:
Ցավոք, Հայաստանի մարզերի ներուժը լիարժեքորեն չի օգտագործվում: Մասնավորապես, ՀՀ կառավարության Օպերատիվ շտաբի կողմից հավանության արժանացած ծրագրի շրջանակներում խթանվում է արտահանումը օրգանական գյուղմթերքի արտադրության ոլորտում: Օրգանական այգիների տնկման ծրագրի արդյունքներին ծանոթանալու նպատակլով Տավուշի մարզ էր մեկնել Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը: Մասնավորապես, օրգանական գյուղարտադրության բնագավառում արտահանման ներուժը տարեկան շուրջ 250 մլն ԱՄՆ դոլար է: Ներկայում օրգանական արտադրանքի պատվերները կրկնակի գերազանցում են երկրի հնարավորությունները: Ուստի, օրգանական այգիների հիմնումը պետք է տևական բնույթ կրի: Եվ քանի որ այդ ոլորտը գերակա է համարվում երկրի գյուղատնտեսության համար, նման ծրագրեր պետք է իրականացնել նաև Հայաստանի այլ մարզերում: : Միաժամանակ Տավուշի մարզում վերականգնվում է ոռոգման համակարգը, քանի որ ջրի բացակայության պայմաններում անհնար է խոսել անմշակ հողերի օգտագործման մասին: ՀՀ կառավարության ուշադրությանն արժանացավ »Տավուշ-2010» ծրագիրը, որն իրականացվում է Ֆրանսիայի Օ դը Սեն նահանգի կողմից «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամին հատկացված միջոցաներով: Ամեն տարի 500 հազար եվրո կհատկացնի Հայաստանի շրջանների զարգացման համար: Այդ մասին ասել է Օ դը Սեն նահանգի գլխավոր խորհրդի նախագահ Պատրիկ Դևեջյանը, որը ժամանել էր Հայաստան ծանոթանալու համար արդեն ֆինանսավորված ծրագրերի իրագործման արդյունքներին: Մայիսի 22-ին արդեն Տավուշի մարզում բացվել է վերանորոգված 15 կմ երկարությամբ ջրանցքը: Անդրադառնալով հետագա ծրագրերին` Դևեջյանն ասել է, որ ամեն ինչ կախված է հատկացված դրամական միջոցների արդյունավետ բաշխումից: Ծրագրով նախատեսվում է ոռոգման համակարգերի վերականգնում և կառուցում, կաթնամթերման կայանի և ժամանակակից գյուղատնտեսական սարքավորումների բազայի ստեղծում: Ֆրանսիայի Տնտեսական վերելքի ծրագրի նախարարը նշել է, որ ծրագիրը կնպաստի սահմանամերձ շրջաններում բնակչության կենսապայմանների բարելավմանն ու աղքատության կրճատմանը:
Մարզերի համաչափ զարգացման խնդիրներից մեկն է նաև գյուղական ճանապարհների կառուցումը, ինչն իրականացվում է միջազգային կառույցների օգնությամբ, և հակակարկտային կայանների տեղադրումը: Մարզում արդեն կա 28 կայան, իսկ ՀՀ կառավարության հակակարկտային կայանների տեղադրման պետական ծրագրով նախատեսվում է տեղադրել եւս 40-ը: Մեծ հետաքրքրություն է ներկայացնում նաև գյուղական զբոսաշրջությունը, որի լավ օրինակ է Ենոքավան գյուղում գտնվող «Ապագատուր» զբոսաշրջային համալիրի փորձը, որը գտնվում է Ենոքավան գյուղից 4 կմ հեռավորության վրա: Զբոսաշրջային այդ համալիրի կառուցման համար ներդրվել են հսկայական գումարներ: Ներդրումները շարունակվում են, որի շնորհիվ «Ապագատուրը» կարող է դառնալ երկրի խոշորագույն զբոսաշրջային համալիրներից մեկը:
Կարևոր նշանակություն ունի նաև Դիլիջանը տարածքային ֆինանսական կենտրոնի ձևափոխման ծրագիրը: Շինարարական աշխատանքներն արդեն սկսված են, որն իրականացնում է ՀՀ ԿԲ-ն, և ծրագրվում է այն ավարտել 2012 թ., իսկ բացումը տեղի կունենա 2013 թ.:
Այսպիսով, Հայաստանը գտնվում է երկրի բոլոր բնագավառներում ապակենտրոնացում իրականացնելու ուղու վրա: Կարևոր քայլ են նաև տարածքային կառավարման համակարգի փոփոխությունները, որն ուղղված են ինքնակառավարման մակարդակի և տարածքային կառավարման մարմինների պատասխանատվության բարձրացմանը: Բազում խնդիրները հաշվի առնելով, անհրաժեշտ է համալիր մոտեցում ցուցաբերել Հայաստանի ողջ տարածքի զարգացման հարցում:

29 Май 2010 - 10:12 AMT
С этой целью правительство Армении даже в условиях кризиса отдало и отдает предпочтение реализации программ, направленных именно на развитие областей страны, в том числе отдаленных ее территорий.
К сожалению, потенциал областей Армении используется не в полном объеме. В частности, в рамках одобренных со стороны Оперативного штаба при правительстве РА программ осуществляется стимулирование экспорта в сфере органической сельскохозяйственной продукции. Для ознакомления с результатами реализации программы по возведению органических садов Тавушскую область посетил премьер-министр Армении Тигран Саркисян.
Экспортный потенциал в это сфере составляет более $250 млн. в год. Однако в настоящее время имеющиеся соглашения по закупу органической продукции вдвое превышают возможности страны. В силу чего возделывание органических садов должно носить продолжительный характер. И поскольку эта сфера является приоритетной для развития сельского хозяйства страны, то программу по возведение органических садов следует реализовать и в остальных областях Армении.
Одновременно в Тавушской области ведутся работы по реконструкции системы водоснабжения, поскольку без воды нельзя говорить о каком-либо возделывании территорий, которые раньше были просто заброшены. Особого внимания со стороны армянского правительства удостоилась программа «Тавуш-2012», которая осуществляется за счет грантов, предоставленных департаментом О-де-Сен Всеармянскому фонду «Айастан». Она направлена на улучшение условий жизни населения в приграничных районах и сокращение бедности. Для открытия водоканала Армяно-французской дружбы в Армению прибыла делегация, возглавляемая министром программы Экономического подъема при премьер-министре Франции, председателем Генерального совета департамента О-де-Сен Патриком Деведжяном. Французская делегация ознакомилась с процессом реализации программы и выяснила, действительно ли предоставленные департаментом гранты расходуются по назначению, гости также пообещали ежегодно выделять на развитие сельских местностей Армении 500 тыс. евро, «чтобы жители сельских местностей не покидали свои дома и не ехали на заработки за рубеж». Отсюда следует, что наиболее важным аспектом в концепции соразмерного развития территорий является создание рабочих мест.
Другими задачами соразмерного развития областей являются программы дорожного строительства в сельских районах, которые реализуются при содействии международных структур, а также установление противоградовых станций, которые позволят сохранить урожай. В областях уже есть 28 станций, а по государственной программе предусматривается размещение еще 40 станций.
Интерес представляет также развитие сельского туризма, примером которого может служить опыт туристического комплекса «Апага – тур» в селе Енокаван Тавушской области страны. Многие международные компании и иностранные туроператоры уже наслышаны об этом туристическом комплексе, и программа по его развитию получила одобрение с их стороны.
Важное значение имеет и программа по трансформации Дилижана в региональный финансовый центр. Строительные работы Учебно-исследовательского финансового центра Центробанка Армении уже начаты, и планируется завершить их в конце 2012 года, а само открытие Центра состоится в начале 2013 года.
Таким образом власти Армении на пути осуществления децентрализации страны во всех сферах. В том числе важным шагом является изменение системы территориального управления, направленное на повышение уровня самоуправления и ответственности органов территориального управления, в рамках чего будут усовершенствованы механизмы финансового выравнивания, обеспечен рост бюджетов органов местного самоуправления. Помимо этого, предметом постоянного внимания должно быть предотвращение оттока населения из отдаленных и приграничных регионов, что является результатом низкого социально-экономического развития территорий. Поэтому, учитывая все эти аспекты, необходимо проявить комплексный подход к вопросу развития всей территории Армении.