Հայաստանում ծրագրվում է իրականացնել նոր խոշոր ներդրումային ծրագիր` “Մասիս, Սիս և Նոր Հայաստան” լճափնյա հանգստավայրեր, որի ընդհանուր արժեքը կկազմի 500 միլիոն ԱՄՆ դոլար: Այդ մասին Երևանում մամլո ասուլիսի ժամանակ հայտնեց Զարգացման հայկական գործակալության ղեկավար Ռոբերտ Հարությունյանը: “Համալիրը գտնվելու է մայրաքաղաք Երևանից դեպի հյուսիս ընդամենը 16 կիլոմետր հեռավորության վրա, և մոտ է Աշտարակ և Աբովյան քաղաքներին, գլխավոր մայրուղիներին, ինչպես նաև Զվարթնոց օդանավակայանին”,- նշեց գործակալության ղեկավարը: Նա ընդգծեց, որ նման խոշոր ծրագիրը հսկայական կանխիկ և վարկային միջոցների կարիք ունի, որի ձեռք բերման հարցում իրենց օժանդակությունն են առաջարկել Դը Իննովեյշն Կապիտալ-ի մասնագետները: Հարությունյանի խոսքերով, համալիրն ունի շուրջամյա սպորտաձևերի ու զբաղմունքների զարգացման համար բարենպաստ բնակլիմայական պայմաններ:
Իր հերթին, Հայաստանում ծրագրի հեղինակային խմբի ղեկավար Արմեն Վարդանյանը նշեց, որ բանակցություններ են անցկացվել և ծրագրի նպատակահարմարության ուսումնասիրության կարիք կար: “Կատարվեց հետազոտություն և արդյունքները հուսադրող են: Ծրագիրը կնպաստի զբոսաշրջության զարգացմանը, կշրջանառվի Հայաստանի անունը, ինչը կնպաստի շատ հարցերի, այդ թվում կօժանդակի Հայոց ցեղասպանության ճանաչմանը”,- ընդգծեծ Վարդանյանը:
Ծրագրի ղեկավարը այս նախագիծը ինչ-որ առումով դիտարկում է որպես “Հայաստանը ողբերգությունից 100 տարի անց” ծրագիր: “Համալիրը ընդգրկում է մի քանի 5 աստղանի հյուրանոցներ, ժամանցային վայրեր, ջրամբարի կառուցումը (դեռևս1984թ), այն կծառայի հանրապետության կարիքներին հնարավորություն կտա բնական ռեսուռսներն ավելի արդյունավետ օգտագործել”,- հաղորդեց Վարդանյանը: Ըստ նրա, ծրագիրը շահութաբեր կլինի ներդնողների համար, և համալիրի կառուցման ընդհանուր արժեքի մեջ կմտնի Եղվարդի ջրամբարի կառուցումը, որը կկազմի 70 միլիոն ԱՄՆ դոլար և ակնկալվում է 30% շահութաբերություն:
Զարգացման հայկական գործակալության ներդրումային խթանման դեպարտամենտի տնօրեն Նատալիա Արծրունին ամփոփելով հավելեց, որ այս ծրագիրը ապացուցում է վստահությունը երկրի ներդրումային միջավայրի հանդեպ և նպաստում է վարկանիշի բարձրացմանը: “Ծրագրի իրականացումը զգալի առաջընթաց կապահովի Հայաստանը զբոսաշրջության կենտրոնի վերածելու համազգային նախագծի իրականացման համար: Ծրագիրը խորհրդանշելու է վերածնված Հայաստանը Եղեռնից 100 տարի անց”,- ընդգծեց նա:
Ծրագրի հեղինակները դիմել են միջազգային համբավ վայելող ամերիկյան Էմ Ջի Էմ Միրաժ ընկերությանը ծրագրի կառավարումը ստանձնելու առաջարկով: Էմ Ջի Էմ Միրաժ ընկերությանը չի առաջարկվել ծրագրում ֆինանսական ներդրում կատարել: Ծրագրի հեղինակների համար ավելի կարևոր է, որ Էմ Ջի Էմ Միրաժը ներդնի իր մասնագիտական փորձն ու գիտելիքները և օգնի հաջողությամբ կյանքի կոչել այս ծրագիրը:

В Армении планируется осуществить крупный инвестиционный проект «Приозерные зоны отдыха Масис, Сис и новая Армения», общая стоимость которого составляет $500 млн. Об этом на пресс-конференции в Ереване сообщил глава Армянского агентства развития (ААР) Роберт Арутюнян. «Туристический комплекс будет расположен в 16 км севернее Еревана, близ автомагистралей городов Аштарак и Абовян, а также недалеко от аэропорта Звартноц», – сказал он. В связи с этим Роберт Арутюнян отметил, что для реализации такого грандиозного проекта необходимы наличные и кредитные денежные средства, а в вопросе их привлечения оказать содействие предложила компания The Innovation Capital.
Руководитель авторской группы проекта в Армении Армен Варданян сообщил, что в результате многочисленных переговоров и исследований было сделано заключение относительно целесообразности его реализации. «Проект будет стимулировать приток туристов в страну, повысит значимость Армении на международной арене, что будет содействовать решению многих вопросов, в том числе и признанию Геноцида армян», – подчеркнул он. Руководитель программы в каком-то смысле рассматривает этот проект в аспекте – «Армения спустя 100 лет после трагедии». Армен Варданян добавил, что проект «Приозерные зоны отдыха Масис, Сис и новая Армения» включает в себя несколько пятизвездочных отелей, мест для развлечений, сюда также входит строительство Егвардского водохранилища, для завершения которого по предварительным подсчетам необходимо инвестировать порядка 70 млн. долларов. При этом он добавил, что по оценке специалистов инвесторы смогут получить до 30% прибыли.
В свою очередь директор департамента по стимулированию инвестиций ААР Наталья Арцруни отметила, что реализация данного проекта повысить доверие к инвестиционной среде Армении и повысит ее коэффициент.
Авторы проекта обратились к американской компании Эм Джи Эм Мираж, имеющей международное признание, с предложением взять на себя управление комплексом, причем компании не было предложено осуществить какие-либо инвестиции, поскольку здесь важное значение имеет применение ее международного опыта в сфере корпоративного управления, что позволит воплотить в жизнь данный проект.