Հայաստանի գյուղատնտեսության նախարարությունը դիտարկում է անցկացնում երկրի բոլոր մարզերում բնակլիմայական պայմանների հասցրած վնասի չափսերը որոշելու համար, որի արդյունքները ներկայացվելու են ՀՀ կառավարությանը և ձեռնարկվելու են համապատասխան միջոցներ: Այդ մասին հունիսի 2-ին Երևանում լրագրողներին հայտնել է Հայաստանի գյուղատնտեսության նախարար Գերասիմ Ալավերդյանը: Նրա խոսքերով, ցրտահարումները, բնական աղետները և առատ տեղումները, այդ թվում կարկուտը, բացասաբար են անդրադարձել երկրի գյուղատնտեսության ոլորտում իրագործվող աշխատանքների վրա, ինչպես հացահատիկային կուլտուրաների գծով, այնպես էլ` հատապտուղների և բանջարաբոստանային կուլտուրաների: Առավել շատ են տուժել Արմավիրի, Շիրակի, Լոռու, Վայոց Ձորի մարզերը: «Արդյունքում մենք մեկ ամսով ուշացրել ենք գարնանացանի աշխատանքները»,- ասել է նախարարը: Դրա հետ կապված նա նշել է, որ 2009-ին բնակլիմայական պայմանների հասցրած վնասը կազմել է 12 մլրդ դրամ, որոնցից միայն 6 մլրդ դրամը կարկուտի հասցրած վնասն է եղել:
Միաժամանակ նախարարը հաղորդեց, որ այսօր հացահատիկ է ցանվել է 87 731 հա վրա, ինչը 3000 հեկտարով ավելի է 2009-ի նույն ժամանակահատվածից: Բացի դրանից, եթե 2009-ին հավաքվել է 85 000 հազար տոննա ծիրան, ապա այս տարի այդ ցուցանիշը 30-40 տոկոսով պակաս է, հենց փետրվար-մարտ ամիսների ցրտահարումների պատճառով Հայաստանում այս տարի կլինի 30-40 հազաև տոննա ծիրան: Միաժամանակ նա նշեց, որ ընթացիկ տարում լինելու են ներքին շուկայի պահանջմունքները բավարարելու հետ կապված խնդիրներ: Սակայն, շուկայում գյուղատնտեսական մթերքների գների թռիչքային աճ չի սպասվում: «Երկրում գնաճ կա, բայց այն կառավարվում է իշխանությունների կողմից, ուստի Հայաստանում գյուղատնտեսական մթերքների գների թռիչքային բարձրացում չի սպասվում»,- նշել է նա, ավելացնելով, որ այնուամենայնիվ «գինը որոշում է շուկան»:
Գերասիմ Ալավերդյանը նաև հաղորդեց, որ այսօր կան բերքը պահպանելու հետ կապված խնդիրներ, քանի որ արդեն նկատվում են որոշ հիվանդությունների համաճարակներ, այդ թվում հացահատիկային կուլտուրաների մոտ` «ժանգի» հիվանդությունը: «Այդ ուղղությամբ ձեռնարկվում են համապատասխան քայլեր. բոլոր գյուղատնտեսական խանութներում կան անհրաժեշտ թունաքիմիկատներ, որոնք ժամանակին և պատճաշ կերպով կիրառելու դեպքում թույլ կտան պահպանել ստացված բերքը»,- նշել է նա:

2 Июнь 2010 - 08:42 AMT
Министерство сельского хозяйства Армении проводит мониторинг во всех областях страны, чтобы определить объемы ущерба, нанесенного урожаю природно-климатическими условиями, результаты которого будут представлены в правительство РА и приняты соответствующие меры. Об это на пресс-конференции 2 июня в Ереване сообщил журналистам министр сельского хозяйства Армении Герасим Алавердян. По его словам, заморозки, стихийные бедствия и обильные осадки, в том числе и града, отрицательно сказались на реализуемых работах в сельском хозяйстве страны, как по линии зерновых культур, так и по линии плодово-ягодных садов и овощево – бахчевых культур, а в большей степени пострадали Армавирская, Ширакская, Лорийская, Вайоц Дзорская области республики. «В результате, мы запоздали с организацией работ весенних посевов на один месяц», – сказал глава министерства. В связи с этим Герасим Алавердян отметил, что ущерб, нанесенный природно-климатическими условиями в 2009 году, составил 12 млрд. драмов, из которых только 6 млрд. драмов – ущерб, причиненный градом.
В то же время, министр сообщил, что на сегодняшний день уже засеяно 87 731 га зерновых культур, что на 3000 га больше аналогичного периода 2009 года. Помимо этого, если в 2009 году было собрано 85 000 тонн абрикос, то в этом году этот показатель меньше на 30-40%, именно из-за заморозков в феврале-марте, в среднем же в этом году в Армении будет собрано порядка 30-40 тыс. тонн абрикос. При этом он отметил, что в текущем году будут проблемы, связанные с обеспечением потребностей внутреннего рынка. Одновременно, по словам Герасима Алавердяна, на рынке не будет взлетного повышения цен на сельхозпродукты. «Инфляция в стране есть, но она управляется властями, поэтому взлетного повышения цен на сельхозпродукты в Армении не ожидается», – заверил он, добавил, что, тем не менее, «цену решает рынок».
Герасим Алавердян также сообщил, что на сегодняшний день есть проблемы, связанные с сохранностью урожая, поскольку уже отмечены эпидемии некоторых заболеваний, в том числе у зерновых культур – это заболевание ржавчины. «В этом направлении предпринимаются соответствующие меры: во всех сельхозмагазинах есть необходимые ядохимикаты, которые при надлежащем и своевременном использовании позволят сохранить полученный урожай», – отметил он.