2 Հունիս 2010 - 14:52 AMT
Երևանում ընթանում է Հայաստանի ռոբոտների բաց առաջնությունը: «Ական փնտրող ռոբոտ» մրցույթի եզրափակիչ փուլ 18 թիմերից անցել են 8-ը: Նրանք հիմնականում Երևանի պետական ճարտարապետական ինստիտուտի, ԵՊՀ-ի, Ռուս-Հայկական (Սլավոնական) համալսարանի ուսանողներ են, սակայն նրանց թվում կան նաև 11 և 13 տարեկան դպրոցականներ, ինչպես նաև Իրանի հայ համայնքի ներկայացուցիչներ: Վերջին 4 ամսվա ընթացքում անց են կացվել նախնական մրցույթներ:
«Մեր նպատակն է ռոբոտաշինության վերածնունդը Հայաստանում: Որպեսզի Հայաստանն ընդգրկվի զարգացած ռոբոտաշինության երկրների թվում, հարկավոր է, որ երիտասարդներին ոգևորի այդ գաղափարը»,-PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության գործադիր տնօրեն Կարեն Վարդանյանը: Ըստ նրա, հետագայում նման մշակումների սպառողը կաորղ է դառնալ ՀՀ ՊՆ-ն:
Ինչպես PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է ArmRobotics-ի մենեջեր Մարիամ Նահապետյանը, յուրաքանչյուր ռոբոտի համար ծախսվել է 90-200 հազար դրամ:
Միջոցառման գլխավոր հովանավորն է իրանական Hurnet ընկերությունը, որը տրամադրել է անհրաժեշտ պահեստամասեր: ArmRobotics-ի թեման առաջարկել է բրիտանական The HALO Trust կազմակերպությունը, որը զբաղվում է ականազերծմամբ և չպայթած զինամթերքի վնասազերծմամբ: Նախագծված ռոբոտները պետք է հայտնաբերեին ականներն ու սերվերի վրա ուղարկեին քարտեզը` WiFi-ի, ռադիոհաղորդիչների ու ֆլեշ կրիչների միջոցով: Ռոբոտների քաշը չպետք է գերազանցի 10 կգ: Հաղթողները կստանան 250, 150, 100 հազար դրամ առաջին, երկրորդ և երրորդ տեղի համար համապատասխանաբար: Arm Robotics առաջնությունն առաջին անգամ անցկացվեց Հայաստանում 2008թ.:

2 Июнь 2010 - 14:52 AMT
Открытое первенство роботов ArmRobotics проходит в Ереване. В финал конкурса «Робот-миноискатель» из 18 команд прошли 8: в основном это студенты Ереванского Государственного Архитектурного Университета, ЕГУ, Российско-Армянского (Славянского) Университета, однако среди участников есть и школьники 11 и 13 лет, а также представители армянской Диаспоры Ирана. Команды начали работу над роботами 4 месяца назад. “Наша цель – воссоздать роботостроение в Армении. Для того, чтобы она вошла в число стран с развитым роботостроением, необходимо, чтобы молодые воодушевились этой идеей», – сказал в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net исполнительный директор Союза предприятий ИТ (UITE) Карен Варданян. По его словам, основным потребителем подобных разработок в дальнейшем может стать министерство обороны РА. Как сообщила в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net менеджер ArmRobotics Мариам Нагапетян, на каждого робота было затрачено от 90 тыс до свыше 200 тыс драм.
Генеральным спонсором мероприятия является иранская компания Hurnet, которая предоставила необходимые запчасти для сборки роботов. Тему для очередного первенства ArmRobotics предложила британская благотворительная и американская некоммерческая организация The HALO Trust, занимающаяся обезвреживанием наземных мин и неразорвавшихся боеприпасов. В ходе мероприятия спроектированные роботы должны обнаружить под землей мины и направить на сервер карту , посредством WiFi, радиопередатчиков или посредством флеш-носителей. Масса роботов не должна превышать 10 кг. Победители получат 250, 150, 100 тысяч драмов за первое, второе и третье место соответственно. Первенство Arm Robotics, организованное Союзом предприятий информационных технологий (UITE) впервые было проведено в Армении в 2008 году.