Հայաստանի կառավարությունը հունիսի 3-ին հավանության է արժանացրել Հայաստանի Հանրապետության կենտրոնական բանկի ապահովագրական ռեգիստրի և Հայաստանի Հանրապետության ոստիկանության բազաների միջև տվյալների փոխանակման ապահովման հայեցակարգը:
Այդ հայեցակարգի շրջանակներում ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն ընդունել է միջոցառումների կարևորությունն` ուղղված « Տրանսպորտային միջոցների օգտագործման քաղաքացիական պատասխանատվության պարտադիր ապահովագրության մասին » օրենքի մասին հասարակության իրազեկության բարձրացմանը, հատկապես, որ այդ օրենքն ուժի մեջ է մտնում 2011-ի հունվարի 11-ից:
Իր հերթին, ՀՀ ԿԲ նախագահ Արթուր Ջավադյանը նշեց, որ բանկի կողմից արդեն մշակվել է համապատասխան միջոցառումների ծրագիր, մասնավորապես, նկարահանվում են տեսահոլովակներ, կազմակերպվում են սեմինարներ, որոնք թույլ կտան լավագույնս ներկայացնել նոր օրենքը: Միաժամանակ ՀՀ վարչապետն ավելացրել է, որ ապահովագրական ընկերություններն իրենց հերթին պետք է միանան այդ միջոցառումներին, քանի որ շահագրգիռ կողմ են:
ՀՀ խորհրդարանը մայիսի 18-ին վերջին` երրորդ ընթերցմամբ հավանություն է տվել «Տրանսպորտային միջոցների օգտագործման քաղաքացիական պատասխանատվության պարտադիր ապահովագրության մասին » օրինագծին: Օրինագծով նախատեսվում է ստեղծել Ապահովագրական բյուրո, որը կորոշի ապահովագրության սակագներն ու այն վնասի հատուցման չափը, որը հասցվել է գույքին կամ մարդուն: Սեփականատերին հասցված վնասը կգնահատվի 2 մլն դրամ, մեկ մարդուն հասցված վնասը` 4 մլն դրամ, 2 և ավելի մարդկանց` 9 մլն դրամ: Տարեկան ապահովագրման արժքեը միջինը կկազմի 30 000-38 000 դրամ: Այդ օրինագծով սահմանվել են ավտոապահովագրման 2 համակարգ` 8 ռիսկային ցուցանիշներից կազմված համակարգը, որի նպատակն է ապահովագրական պոլիսի չափի որոշումը, և bonus-manus համակարգը, որը հաշվի է առնում վարորդի պատմությունը` ըստ նրա իրավախախտումների քանակի որոշվում է վարորդի պրոֆեսիոնալիզմը: Օրենքի համաձայն, մեքենաների պարտադիր ապահովագրումը Հայաստանում գործելու է 2011 թ. հունվարի 1-ից:

3 Июнь 2010 - 07:54 AMT
Правительство Армении 3 июня одобрило концепцию обеспечения сотрудничества между страховым регистром Центрального банка и полицией Армении в сфере обмена информационными базами.
В рамках данной концепции премьер-министр Армении Тигран Саркисян придал важность мероприятиям, направленным на повышение осведомленности общественности о законе РА «Об обязательном страховании ответственности, исходящей из использования автотранспортных средств», тем более что этот закон вступает в силу с 1 января 2011 года.
Со своей стороны председатель ЦБ РА Артур Джавадян отметил, что со стороны банка уже разработана программа соответствующих мероприятий, в частности, снимаются видео ролики, организуются семинары, которые позволят наилучшим образом представить общественности новый закон. При этом глава правительства добавил, что страховые компании в свою очередь должны присоединиться к этим мероприятиям, так как являются заинтересованной стороной.
Парламент Армении 18 мая в третьем и окончательном чтении принял закон «Об обязательном страховании ответственности, исходящей из использования автотранспортных средств». Согласно закону, обязательное автострахование начнет действовать в Армении с 1 января 2011 года, а еще через пару лет в стране будет задействована система «бонус малус», по которой добросовестным застрахованным автовладельцам будут присваиваться наградные баллы, а недобросовестным, наоборот, штрафные баллы. Благодаря введению закона в Армении будут компенсироваться личный ущерб пострадавшему в размере не менее 4 млн. драмов, а имущественный ущерб – не менее 2 млн. драмов. Размер страхового полиса по ОСАГО, как предполагается законопроектом, составит от 31 тыс. до 38 тыс. драмов в год. При этом регулировать процесс обязательного автострахования будет бюро компаний, предоставляющих страховые услуги, которое будет основано Центральным банком Армении.