4 Հունիս 2010 - 08:54 AMT
Անցումը հաշվետվության ազգային համակարգից միջազգային չափանիշների, այդ թվում նաև Հայաստանի փոքր ու միջին բիզնեսի համար, թույլ կտա թափանցիկության հիմքի վրա տեղեկատվություն փոխանակել միջազգային ֆինանսական շուկաներում: PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին նման կարծիք է հայտնել հայկական աուդիտորական խորհրդատվական Grant Thornton Amiot ընկերության բաժնետեր Գուրգեն Հակոբյանը: Բացի այդ, նա նշել է, որ այդ անցումը թույլ կտա նաև նույնացնել հասկացություններն ու հաշվապահական հաշվառման վարումը:
Այս առնչությամբ Գուրգեն Հակոբյանը պարզաբանեց, որ, քանի որ ֆինանսական հաշվետվությունների պատրաստումը միջազգային չափանիշների հիման վրա շատ բարդ գործընթաց է տեխնիկական տեսակետից, ապա միջազգային մակարդակով որոշվեց պարզեցնել այդ գործընթացը: Այսօրվա դրությամբ գործում է ֆինանսական հաշվետվության երկու տարբերակ` մեկը խոշոր կորպորացիաների և մյուսը, ավելի պարզեցվածը` ՓՄՁ-ների համար: «Դա այն դրդապատճառը հանդիսացավ, որը թույլ տվեց արագացնել ազգային չափանիշների ներդաշնակեցումը միջազգային չափանիշների հետ»,-ասել է նա:
Հայաստանի ֆինանսների նախարարությունում հունիսի 2-ին տեղի ունեցավ միջազգային չափանիշներով կազմված ՓՄՁ-ների ֆինանսական հաշվետվության հանձնման պաշտոնական արարողությունը: ՓՄՁ-ների հաշվետվութանների միջազգային չափանիշը թարգմանվել և խմբագրվել է ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության ֆինանսավորմամբ, Հայաստանի ֆինանսական համակարգի կայունացման փորձնական ծրագրի շրջանակներում:

4 Июнь 2010 - 08:54 AMT
Перевод национальных стандартов ведения финансовой отчетности, в том числе и для малого и среднего бизнеса Армении, на международные стандарты (МСФО) позволит на транспорентной основе обмениваться информацией ведения бизнеса на международных финансовых рынках. Такое мнение корреспонденту PanARMENIAN.Net выразил акционер армянской аудиторско-консалтинговой компании Grant Thornton Amiot Гурген Акопян. Помимо этого, он отметил, что данный переход позволит также унифицировать понятия и процесс ведения бухгалтерского учета.
В связи с этим Гурген Акопян пояснил, что, поскольку подготовка финансовых отчетов по международным стандартам представляет собой очень сложный процесс с технической точки зрения, то на международном уровне было принято решение упростить его подготовку. На сегодняшний день действует два варианта финансовых отчетностей: один – для крупных корпораций и более упрощенный – для МСБ. «Это и послужило той мотивацией, которая позволила ускорить перевод национальных стандартов на международные», – отметил он.
В Министерстве финансов Армении 2 июня состоялась официальная церемония сдачи финансовых отчетов малого и среднего бизнеса (МСБ), переведенных по международным стандартам. Международный стандарт отчетов МСБ был переведен и отредактирован при финансировании Агентства по международному развитию США (USAID) в рамках испытательной программы стабилизации финансовой системы Армении.