Հունիսի 21-ից Մոսկվայի միջբանկային արտարժութային բորսայի նոր նախագահն է
լինելու Ռուբեն Աղանբեկյանը, ով ներկայում խոշորագույն ներդրումային «Ռենեսանս կապիտալ» ընկերության վարչության փոխնախագահն է: Այս մասին հաղորդում է «Կոմերսանտ» թերթը:
ՄՄԱԲ բորսայի տարածած պաշտոնական հաղորդագրության մեջ նշվում է, որ բաժնետերերը որոշել են տարանջատել անձնակազմի իրավասությունները: Կոնստանտին Կորիշչենկոն, ով մեկ տարվուց ավելի համատեղել է ՄՄԱԲ ՓԲԸ բորսայի նախագահի և գլխավոր տնօրենի պաշտոնները, այսուհետև կզբաղեցնի միայն բորսայի գլխավոր տնօրենի պաշտոնը:
Բաժնետերերի այդ որոշման պաշտոնական բացատրությունը պայմանավորված է ՄՄԱԲ խմբի ռազմավարությամբ իրականացվող խնդիրներով, դրանք են` ստեղծել հոլդինգային կառուցվածք և անցնել միասնական բաժնետոմսի, ինչպես նաև հաշվի առնելով ՖՇԴԾ կարգավորմանն ուղղված փոփոխությունները:
Ռուբեն Աղանբեկյանը հայտնի տնտեսագետ գիտնական, ակադեմիկոս Աբել Աղանբեկյանի որդին է: Նա 1995 թ. ավարտել է Մոսկվայի պետական իրավաբանական ակադեմիան: 2002 թ.-ից ղեկավարում է «Ռենեսանս կապիտալ» ընկերությունը, իսկ մինչ այդ նա աշխատել է ռուսական ներդրումային «Տրոյկա դիալոգ» բանկում` զբաղեցնոլով ներդրումային բանկային գործակալության ղեկավարի պաշտոնը:

Новым президентом ЗАО «Московская межбанковская валютная биржа» (ММВБ) с 21 июня будет Рубен Аганбегян, являющийся сейчас зампредом правления одной из крупнейших инвесткомпаний «Ренессанс Капитал», сообщает газета Комерсантъ.
Как сказано в официальном сообщении биржи ММВБ, акционерами принято решение о разделении полномочий в группе ММВБ. За Константином Корищенко, больше года совмещавшего должности президента ЗАО ММВБ и генерального директора фондовой биржи ММВБ, оставлен только пост руководителя биржи. Официальное объяснение такого решения акционеров заключается в реализации задач, определенных в стратегии группы ММВБ по построению холдинговой структуры и переходу на единую акцию, а также с учетом готовящихся изменений регулирования ФСФР, ограничивающих совмещения должностей.
Рубен Аганбегян – сын выдающегося ученого-экономиста академика Абела Аганбегяна, закончил Московскую Государственную Юридическую Академию в 1995 году. Руководит российским бизнесом «Ренессанс Капитал» с 2002 года. До прихода в «Ренессанс Капитал» Рубен Аганбегян работал в российском инвестиционном банке «Тройка Диалог», где занимал пост Главы инвестиционно-банковского департамента. Свою карьеру он начал в 1992 году в PriceWaterhouse.