4 Հունիս 2010 - 13:05 AMT
Հայաստանի արտաքին պարտքը պետք է լրջորեն անհանգստացնի երկրի իշխանություններին, գտնում է ՀՀ Կենտրոնական բանկի նախկին նախագահ Բագրատ Ասատրյանը: Նրա խոսքերի համաձայն, մոտ ժամանակներում խնդիրներ են առաջանալու ոչ միայն այն վերադարձնելու, այլև սպասարկման հարցում:
«2009 թ. ցուցանիշներով դատելով, Հայաստանը 5-6 տարի պետք է աշխատի և իր արտադրանքը արտահանի, ընդ որում`չծախսի, որպեսզի պարտքերը կարողանա վերադարձնել: Պետությունը չպետք է հույս դնի երկիր մուտք գործող տրանսֆերտների վրա, միայն դրանք ստացող քաղաքացին կարող է դրանց վրա հույս դնել», – ասել է նա:
Արտաքին առևտրի հաշվեկշռին անդրադառնալով, ԿԲ նախկին նախագահն ասել է, որ հայերը դարձել են չաշխատող, բայց սպառող ժողովուրդ, որի մասին վկայում են երկրի արտահանումն ու ներմուծումը:
«Ըստ էության, մենք արտահանում չենք կատարում, քանի որ ընթացիկ տարվա 4 ամիսների ընթացքում 60 տոկոս աճի պայմաններում այն 300 մլն դոլարից էլ պակաս է կազմել, այն դեպքում, երբ ներմուծումը կազմել է ավելի քան 11 մլրդ դոլար», -ասել է Բագրատ Ասատրյանը:

Внешний долг Армении должен вызвать серьезные беспокойства у властей страны, считает бывший председатель Центрального банка Армении Баграт Асатрян. По его словам в ближайшее время возникнут проблемы не только с его возвратом, но и с обслуживанием. «Если судить по показателям 2009 года, то Армения 5-6 лет должна работать и экспортировать свою продукцию и при этом не тратить, чтобы расплатиться с долгами. Государство не должно надеяться на трансферты, поступающие в страну, на них могут надеяться только граждане, получающие их», – добавил он.
Касаясь вопроса внешнеторгового баланса, экс-председатель ЦБ сказал, что армяне стали неработающим, но потребляющим народом, о чем свидетельствуют показатели импорта и экспорта страны. «По сути, у нас нет экспорта, так как при 60%-ом росте за 4 месяца текущего года он составил меньше $300 млн., при том, что импорт составил более $1,1 млрд.», – Баграт Асатрян.