4 Հունիս 2010 - 14:51 AMT
TEDx Yerevan խորհրդաժողովը տեղի կունենա սեպտեմբերի 25-ին Նոր փորձարարական արվեստի կենտրոնում` ՆՓԱԿ: Ինչպես PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում հաղորդեց Երևանում TEDx անցկացնելու նախաձեռնող, «Պրոֆեսիոնալները հանուն քաղաքացիական հասարակության» հասարակական կազմակերպության վարչության անդամ Քրիստինե Սարգսյանը, կենտրոնի սրահը համապատասխանում է միջոցառման կազմակերպիչների կողմից ներկայացված լուսավորմանը, բեմին և չափերին վերաբերող բոլոր բարդ պահանջներին: Խորհրդաժողովը տեղի կունենա «Սահմաններից դուրս» (Beyond Borders) կարգախոսով:
«TED խորհրդաժողովների նպատակը գլոբալ է, դա ուղերձ է ողջ աշխարհին: Ուստի մենք չենք սահմանափակվի միայն Հայաստանով, այլ կքննարկենք ինչպես միջազգային գործընթացները, այնպես էլ մեր երկրում զարգացման միտումները»,- ասել է Քրիստինե Սարգսյանը:
Ներկայացման համար թեմաների ընտրության վրա զգալի ազդեցություն են ունեցել Ինտերնետից օգտվողները, ովքեր tedxyerevan.com կայքում առաջարկել ու քվեարկել են դուր եկած թեմաների օգտին: Առավել տարածված ոլորտների թվում էին էներգետիկան, իննովացիաները, տեխնոլոգիաները, կրթությունը, Հայրենիքը, Սփյուռքը և այլն: Այդ թեմաների համատեքստում կընտրվեն ներկայացումներն ու ելույթ ունեցողները: Քրիստինե Սարգսյանի խոսքով, ներկա պահին բանակցություններ են ընթանում ինչպես միջազգային ճանաչում ունեցող փորձագետների, այնպես էլ հետաքրքիր զեկուցողների հետ, ովքեր դեռևս այնքան էլ լայն ճանաչում չունեն:
«Մենք կփորձենք հավասար քանակությամբ խոսնակներ հրավիրել Հայաստանից, արտասահմանից և հայկական Սփյուռքի ներկայացուցիչներից»,- նշել է Քրիստինե Սարգսյանը: Ծրագրվում է, որ խորհրդաժողովի ընթացքում 20-25 ներկայացում կլինի, որոնցից յուրաքանչյուրի համար կտրվի 3-10 րոպե ժամանակ, և միայն բացառիկ դեպքերում ելույթը կարող է տևել 18 րոպե:
TEDx-ը ամերիկյան TED (Technology Entertainment Design – Տեխնոլոգիաներ, Ժամանց, Դիզայն) հիմնադրամի ոչ պաշտոնական ծրագիրն է: Սկսած 1984 թվականից հիմնադրամն ամենամյա խորհրդաժողովներ է անցկացնում, որոնք մեկ բեմում են հավաքում գիտնականների, քաղաքական գործիչների, ձեռնարկատերերի, նկարիչների, երաժիշտների, ինժեներների և շատ ուրիշների: TED-ի դասախոսների թվում են ԱՄՆ նախկին նախագահ Բիլ քլինթոնը, նոբելյան մրցանակի դափնեկիրներ Ջեյմս Ուոթսոնն ու Մյուրրեյ Գելլ-Մաննը, , Wikipedia-ի հիմնադիր Ջիմմի Ուեյլսը, Google-ի հիմնադիրներ Լարրի Փեյջն ու Սերգեյ Բրինը, ինչպես նաև Microsoft-ի հիմնադիր Բիլլ Գեյթսը: Հայաստանում TEDx կազմակերպությանն աջակցում են Civilitas Հիմնադրամն ու «Պրոֆեսիոնալները հանուն քաղաքացիական հասարակության» հասարակական կազմակերպությունը:

4 Июнь 2010 - 14:51 AMT
Конференция TEDx Yerevan пройдет 25 сентября в Центре современного экспериментального искусства НПАК. Как сказала в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net иинициатор проведения TEDx в Ереване, член правления НПО «Профессионалы во имя гражданского общества» Кристина Саргсян, помещение центра отвечает всем сложным требованиям к освещению, сцене и размерам, которые предъявляются организаторам мероприятия. Конференция пройдет под слоганом “За пределами границ” (Beyond Borders).
“Цель конференций TED – глобальная: это послание всему миру. Поэтому мы не будем ограничиваться только Арменией, а обсудим как международные процессы, так и тенденции развития в нашей стране”, – сказала Кристина Саргсян.
На выбор тем для презентаций существенное влияние оказали пользователи Интернета, которые предложили и проголосовали за понравившиеся темы на сайте tedxyerevan.com. Среди наиболее популярных сфер оказались энергетика, инновации, технологии, образование, Родина и Диаспора и др. В контексте этих тем будут выбраны презентации и выступающие. По словам Кристины Саргсян, на данный момент идут переговоры как со всемирно признанными экспертами, так и с интересными докладчиками, которые еще не так широко известны.
“Мы постараемся пригласить равномерное количество спикеров из Армении, из за рубежа и представителей армянской Диаспоры”, – отметила Кристина Саргсян. Планируется, что в течение конференции будет представлено 20-25 презентаций, каждая из которых будет ограничена во времени от 3 до 10 минут, и лишь в исключительных случаях выступление может занять 18 минут.
TEDx — неофициальная программа американского фонда TED (Technology Entertainment Design – Технологии, Развлечения, Дизайн). Начиная с 1984 фонд проводит ежегодные конференции, собирающие на одной сцене ученых, политиков, предпринимателей, художников, музыкантов, инженеров и многих других. Среди лекторов TED — бывший президент США Билл Клинтон, нобелевские лауреаты Джеймс Уотсон и Мюррей Гелл-Манн, основатель Wikipedia Джимми Уэйлс, основатели Google Ларри Пэйдж и Сергей Брин, основатель Microsoft Билл Гейтс. Организации TEDx в Армении содействуют Фонд Civilitas и НПО «Профессионалы во имя гражданского общества».