Հունիսի 4-ին Հայկական հուշարձանների ճանաչման ծրագրի հերթական նախաձեռնությամբ տեղի ունեցավ «Հայոց թագավորներ, թագուհիներ և իշխաններ» ճանաչողական երթուղու շնորհանդեսը:
Բացահայտման երթուղիների գաղափարը նորույթ է Հայաստանի զբոսաշրջության ոլորտում: Մեկօրյա ճամփորդությամբ անդրադարձ է կատարվում այն հուշարձաններին, որոնք թեմատիկ ընդհանրություններ ունեն:
«Թագավորներ, թագուհիներ և իշխաններ» ճանաչողական երթուղին նվիրված է հայոց արքայատոհմերի պատմությանը, որոնք ձևավորեցին մեր ազգային ինքնությունն ու հարթեցին մեր ազգի հարատևության ուղին:
Երթուղին ընդգրկելու է ողջ Արարատյան դաշտավայրը` մեկնարկելով Ագարակի հնավայրից (մ.թ.ա. 3-րդ հազարամյակ) և Արշակունիների` 4-րդ դ. կառուցված դամբարանից: Ագարակում բացառիկ գտածոներ են հայտնաբերվել, որոնք վկայում են, որ հնում այն եղել է ամենախոշոր պաշտամունքային վայրերից մեկը:
Ագարակը նշանավորվում է նաև նրանով, որ այնտեղ 1-ին դ. քրիստոնեական գերեզմաններ կան, և համարվում է, որ այստեղ է գտնվում տարածաշրջանում քրիստոնեական ամենահին գերեզմանատունը:
Սա «Հայկական հուշարձանների ճանաչման ծրագրի» 2010թ. երրորդ շնորհանդեսն է, որով կմեկնարկի Հայաստանում «Բացահայտման երթուղի»` ճանաչողական տուրերի ծրագիրը:
ԱՄԱՓ-ի ծրագրերն իրականացվում են հովանավորների` ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի, Հայաստանում Միացյալ Նահանգների դեսպանատան մշակութային հիմնադրամի, USAID/CAPS-ի, Գյումրիում Իտալիայի պատվո հյուպատոսի, ինչպես նաև Նորվեգիայի արտաքին գործերի նախարարության ֆինանսական աջակցության շնորհիվ:
ԱՄԱՊ-ի ստեղծած ճանաչողական առաջին երթուղին Մետաքսի ճանապարհն էր: Հայաստանի Մետաքսի ճանապարհն իրենից ներկայացնում էր ամբողջ երկրով անցնող բազմաթիվ ուղիների ցանց: ԱՄԱՓ-ի կողմից նշված ուղին Իրանը կապում է Վրաստանի հետ: Այս մասին հաղորդում է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի մամլո ծառայությունը:

4 Июнь 2010 - 14:59 AMT
Презентация познавательного маршрута «Цари, царицы и князья Армении» состоялась 4 июня в Армении. Как сообщили PanARMENIAN.Net в пресс-службе VivaCell-MTS.
Первый маршрут проекта «Цари, царицы и князья Армении» 2010 года, созданного по инициативе АMAП, включает памятники истории, связанные с царскими и княжескими династиями, которые формировали Армению как государство и привели страну к процветанию.
Тур будет включать в себя всю Араратскую долину. Первая информационная панель будет установлена около раскопок в Агараке (третье тысячелетие до н.э.), где были обнаружены следы древних мест поклонений, а также захоронения 4-го века, принадлежащие династии Аршакидов.
Это третья презентация AMAП в 2010 году и является поворотной точкой в инициативе по формированию познавательных маршрутов по Армении.
Спонсорами проекта являются компания vVivaCell-МТС, Культурный фонд послов США, USAID/CAPS, Почетный консул Италии в Гюмри и Министерство иностранных дел Норвегии. Первый познавательный маршрут, осуществленный AMAП – «Шелковый путь» Армении, который состоит из нескольких маршрутов, пересекающих страну. AMAП выбрал маршрут, соединяющий Иран с Грузией. Вдоль познавательного маршрута «Цари, царицы и князи Армении» установлены информационные панели