Երևանում անց է կացվում տեղեկատվական տեխնոլոգիաների BarCamp 2010 համաժողովը: Հունիսի 5-ին ինովացիոն ճամբարում ներկայացվել են կայքերի աշխարհատեղայնացման, մոնետիզացման, տեղեկատվական պատերազմների և տեղեկատվական անվտանգության, կրթության բնագավառում վեբգործիքների կիրառման և այլ թեմաներով շնորհանդեսներ:
PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցի ընթացքում միջոցառման կազմակերպիչներից Ալեքսեյ Չալաբյանն ասել է, որ այս տարի նկատելի է մասնակիցների հետաքրքրությունը ձեռնարկատիրությունը համացանցում թեմայի նկատմամբ: Նրա խոսքերի համաձայն, BarCamp-ը, ամենայն հավանականությամբ, կդառնա ամենամյա միջոցառում, քանի որ այն մեծ հետաքրքրություն է ներկայացնում: «Ամեն ինչ կամավորների ակտիվությունից է կախված: Կամավորները 10 մարդ են, սակայն նրանցից առավել ակտիվները երեքն են», – ասել է նա:
Համաժողովն անց է կացվում ՀՀ կառավարության, Microsoft, iCon Communications, Marketing solutions SP ընկերությունների, քաղաքական ինստիտուտի և սոցիոլոգիական կոնսալտինգի (IPSC) աջակցությամբ:
Անցյալ տարի BarCamp-ին մասնակցել են Հայաստանից, Վրաստանից, Ուկրաինայից, Ռուսաստանից, ԱՄՆ-ից և այլ երկրներից ժամանած 450 մարդ: Համաժողովը ոչ պաշտոնական ձևաչափի է, որը կանխավ չի ծրագրում շնորհանդեսները: Քննարկումները վերաբերում են համացանցին և IT ոլորտին:
BarCamp-ը համաժողովների միջազգային ցանց է, որը բաց է բոլորի համար և անց է կացվում զեկույցների, թրենինգների, քննարկումների ձևաչափով: Նյութերը ներկայացնում են մասնակիցները: Առաջին համաժողովը տեղի է ունեցել 2005 թ. ԱՄՆ Կալիֆոռնիայի նահանգի Պալո Ալթո քաղաքում, այդուհետև BarCamp համաժողովն անց է կացվել աշխարհի ավելի քան 350 քաղաքներում:

Конференция по информационным технологиям BarCamp 2010 проходит в Ереване. 5 июня в инновационном лагере были представлены презентации по геолокации, монетизации сайтов, информационным войнам и информационной безопасности, использование веб-инструментов в образовании и другие.
Как отметил в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net один из организаторов мероприятия Алексей Чалабян, в этом году наблюдается интерес участников к теме предпринимательства в Интернете.
«Участников в этом году немного больше, однако, презентаций – меньше. Появляются новые лица, новые участники», – сказал Алексей Чалабян.
Ожидается, что 6 июня с презентацией выступит премьер-министр Армении Тигран Саркисян, который также ведет свой блог в Интернете.
По словам Алексея Чалабяна, по всей вероятности BarCamp станет ежегодным мероприятием, поскольку к нему есть большой интерес. «Все зависит от активности добровольцев. Общее число волонтеров 10 человек, однако, из них наиболее активны лишь трое», – добавил он.
Конференция проходит при содействии правительства Армении, компаний Microsoft, iCon Communications, Marketing solutions SP, а также Института политического и социологического консалтинга (IPSC).
Лагерь BarCamp проходит с 4-6 июня. В прошлом году в нем приняли участие 450 человек из Армении, Грузии, Украины, России, Ирана, США и др. стран. Формат конференции предполагает неформальную обстановку с незапланированными заранее презентациями. Тем не менее, обсуждения касаются ИТ сферы и Интернета. BarCamp – международная сеть конференций, которые открыты для всех и проходят в формате докладов, тренингов, презентаций, обсуждений. Весь материал предоставляется самими участниками. Первый BarCamp прошёл в Пало Альто, Калифорния в 2005 году, с тех пор конференции BarCamp прошли более, чем в 350 городах по всему миру.