Ղազախստանի Ալմաթի քաղաքում Եվրասիական զարգացման բանկի (ԵԱԶԲ) Խորհրդի հերթական նիստում լսվեց և հաստատվեց Բանկի կառավարման տարեկան հաշվետվությունը, ինչպես նաև 2009թ. տարեկան բալանսն ու հաշվետվությունը ԵԱԶԲ-ի շահույթի ու վնասների մասին: Ինչպես ասվում է բանկի կողմից PanARMENIAN.Net-ի ստացած հաղորդագրության մեջ, ԵԱԶԲ Խորհրդի նիստում հաստատվել է բանկի 2009 թվականի շահույթի բաշխման կառավարման և պահուստային ֆոնդի ձևավորման մասին առաջարկները:
«Բանկի ակտիվները հաշվետու տարում ավելացել են գրեթե քառորդով, հասնելով 2, 495 մլրդ դոլարի: 2009թ. բանկի կապիտալը 1,531 մլրդ դոլարից հասավ 1,634 մլրդ դոլարի: Ինչպես նախորդ տարիներին, ԵԱԶԲ-ն 2009թ. ավարտեց դրական ֆինանսական արդյունքով` բանկի մաքուր շահույթը կազմեց 39,8 մլն դոլար»,-հայտարարել է ԵԱԶԲ-ի վարչության նախագահ Իգոր Ֆինոգենովը:
Նիստի աշխատանքներին մասնակցեցին` ՌԴ կողմից արդյունաբերության ու առևտրի նախարար Վիկտոր Խրիստենկոն (Խորհրդի նախագահ), Ղազախստանի կողմից` ֆինանսների նախարար Բոլատ Ժամիշևը և վարչապետի տեղակալ, ինդուստրիայի և նոր տեխնոլոգիաների նախարար Ասետ Իսեկեշևը, Հայաստանից` էներգետիկայի ու բնական ռեսուրսների նախարարի տեղակալ Իոսիֆ Իսայանը, Տաջիկստանից` ֆինանսների նախարար Սաֆարլի Նաջիմիդդինովը:

7 Июнь 2010 - 06:38 AMT
В городе Алматы (Казахстан) на очередном заседании Совета Евразийского банка развития (ЕАБР) был заслушан и утвержден годовой отчет правления Банка, а также годовой баланс и отчет о прибылях и убытках ЕАБР за 2009 год. Как говорится в сообщении, предоставленном PanARMENIAN.Net пресс-службой ЕАБР, было также утверждено предложение правления по распределению прибыли Банка за 2009 год и формированию резервного фонда.
«Активы Банка за отчетный год увеличились почти на четверть до $2,495 млрд., капитал Банка увеличился за 2009 год с $1,531 млрд. до $1,634 млрд. Как и предшествующие годы, ЕАБР завершил 2009 год с положительными финансовыми результатами – чистая прибыль Банка составила $39,8 млн.», – заявил председатель правления ЕАБР Игорь Финогенов.
В работе заседания приняли участие: со стороны России — министр промышленности и торговли Виктор Христенко (председатель Совета), со стороны Казахстана — министр финансов Болат Жамишев и заместитель премьер-министра, министр индустрии и новых технологий Асет Исекешев, от Армении – заместитель министра энергетики и природных ресурсов Иосиф Исаян, от Таджикистана – министр финансов Сафарали Наджмиддинов.