7 Հունիս 2010 - 07:17 AMT
ՀՀ էներգետիկայի ու բնական պաշարների փոխնախարար Իոսիֆ Իսայանի գլխավորած պատվիրակությունը կմեկնի Մոսկվա, որտեղ հունիսի 7-9 կմասնակցի «Ատոմէքսպո-2010» միջազգային համաժողովին, որը կանցնի «Մանեժ» կենտրոնական ցուցասրահում: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին են հայտնել ՀՀ էներգետիկայի ու բնական պաշարների նախարարությունում:
2010 թվականին համաժողովը կանցնի «Միջուկային էներգետիկան որպես ինովացիոն զարգացման շարժիչ» կարգախոսով: Նրա գործնական ծրագիրը կներառի այնպիսի հարցերի քննարկում, ինչպիսիք են միջազգային կոոպերացիայի հեռանկարները վառելիքամիջուկային ցիկլում և ատոմային մեքենաշինության մեջ, ջերմամիջուկային սինթեզի կառավարվող օգտագործման ոլորտներում: Բացի այդմ կոնգրեսի թեմաներ կլինեն ոլորտում ներդրումների ակտուալ հարցերը, կադրային ներուժի զարգացումը, օրենսդրական բազայի կատարելագործումը ատոմային էներգետիկայի հետագա դինամիկ զարգացման համար:
Կոնգրեսի զեկուցողների թվում են «Ռոսատոմ» պետկորպորացիայի գլխավոր տնօրեն Սերգեյ Կիրիենկոն, Ֆրանսիայի ատոմային էներգիայի կոմիսարիատի նախագահ Բերնար Բիգոն, Չինաստանի ազգային միջուկային կորպորացիայի նախագահ Սուն Ցինը, ֆրանսիական AREVA NP ընկերության նախագահ Լյուկ Ուրսելը, Siemenes AG ընկերության էներգետիկայի հատվածի գլխավոր տնօրեն Միխայել Զյուսը, «Ղազատոմպրոմի» նախագահ Վլադիմիր Շկոլնիկը, «Տոշիբա պաուեր սիսթեմ» ընկերության տեխնոլոգիաների գծով գործադիր տնօրեն Տակախիկո Իիկուրան, Ատոմակայանները շահագործող կազմակերպությունների համաշխարհային ասոցիացների նախագահ Լորան Սթրիկերը:
Համաժողովի կազմակերպիչն է «Ռոսատոմ» պետական կորպորացիան, ինչպես նաև «Ատոմէքսպո» ՍՊԸ-ն: «Ատոմէքսպո» միջազգային համաժողովը անցնում է երկրորդ անգամ: Ակնկալվում է, որ կոնգրեսի աշխատանքին կմասնացկի շուրջ 1,2 հազար պատվիրակ, այդ թվում նաև շուրջ 150 օտարերկրացի մասնագետներ: «Ատոմէքսպո» առաջին միջազգային համաժողովն անցել է 2009թ. մայիսի 26-28-ին` «Էքսպոկենտրոն» ցուցասրահում:

7 Июнь 2010 - 07:17 AMT
Возглавляемая заместителем министра энергетики и природных ресурсов Армении Иосифом Исаяном делегация отбудет в Москву, где с 7-9 июня примет участие в международном форуме «Атомэкспо-2010», который пройдет в Центральном выставочном зале «Манеж». Об этом корреспонденту PanARMENIAN.Net сообщили в пресс-службе министерства энергетики и природных ресурсов РА.
В 2010 году форум пройдет под девизом «Ядерная энергетика — двигатель инновационного развития». Его деловая программа будет включать обсуждение таких вопросов как перспективы международной кооперации в ядерно-топливном цикле и атомном машиностроении, возможности использования управляемого термоядерного синтеза и реализация проектов замкнутого топливного цикла с реакторами на быстрых нейтронах. Кроме того, темами конгресса станут актуальные вопросы инвестирования в отрасль, развитие кадрового потенциала, совершенствование законодательной базы для дальнейшего динамичного развития атомной энергетики.
В числе докладчиков на конгрессе – генеральный директор госкорпорации "Росатом" Сергей Кириенко, председатель комиссариата по атомной энергии Франции Бернар Биго, президент Китайской национальной ядерной корпорации Сунь Цинь, президент французской компании AREVA NP Люк Урсель, генеральный директор сектора энергетики компании Siemens AG Михаэль Зюсс, президент АО НАК "Казатомпром" Владимир Школьник, исполнительный директор по технологиям "Тошиба Пауэр Системз Компани" Такахико Иикура, председатель Всемирной ассоциации организаций, эксплуатирующих атомные станции Лоран Стрикер.
Организатором форума выступает Госкорпорация «Росатом», устроитель — ООО «Атомэкспо». Международный форум "Атомэкспо" проводится во второй раз. Ожидается, что в работе конгресса примут участие более 1,2 тысячи делегатов, в числе которых более 150 иностранных участников. Первый Международный форум «Атомэкспо-2009» прошел 26—28 мая 2009 г. в выставочном комплексе «Экспоцентр».