7 Հունիս 2010 - 07:18 AMT
Ալմաթի (Ղազախստան) քաղաքում հերթական նիստի ժամանակ Եվրասիական զարգացման բանկի խորհուրդը վերանայել է 2009 թ. ընդունած համաշխարհային ֆինանսական ճգնաժամի պայմաններում բանկի գործունեության ապահովման միջոցառումների ծրագրի իրականացման ընթացքը, ինչպես նաև այդ ծրագիրը հաշվի առնելով, հաստատել է բանկի ռազմավարության մեջ կատարված փոփոխություններն ու 2008-2010 թթ. բանկի զարգացման ծրագիրը: Այս մասինյ ասվում է PanARMENIAN.Net ուղարկված ԵԱԶԲ մամլո ծառայության մամլո հաղորդագրության մեջ:
ԵԱԶԲ վարչության նախագահ Իգոր Ֆինոգենովի խոսքերի համաձայն, բանկի ներդրումների ծավալը 2010 թ. վերջին պետք է կազմի 2,1 մլրդ դոլար: Ընդ որում, 2009 թ. բանկի ներդրումներն աճել են 10,45 տոկոս և կազմել է 1,3 մլրդ դոլար:
Նիստի ժամանակ խորհուրդը ԵԱԶԲ խորհրդի նախագահ է վերընտրել ՌԴ արդյունաբերության և առևտրի նախարար Վիկտոր Քրիստենկոյին, իսկ խորհրդի նախագահի տեղակալ է ընտրվել Ղազախստանի ֆինանսների նախարար Բոլատ Ժամիշևը: ԵԱԶԲ վարչության չորսամյա նախագահ է ընտրվել Իգոր Ֆինոգենովը:

На очередном заседании в городе Алматы (Казахстан) Совет Евразийского банка развития (ЕАБР) рассмотрел ход реализации принятой в 2009 году программы мероприятий по обеспечению деятельности Банка в условиях мирового финансово-экономического кризиса, а также утвердил внесение с учетом этой программы корректировок в стратегию и план развития ЕАБР на 2008-2010 гг. Об этом говорится в сообщении, предоставленном PanARMENIAN.Net пресс-службой ЕАБР.
По словам председателя правления ЕАБР Игоря Финогенова объем инвестиционного портфеля Банка должен составить на конец 2010 года $2,1 млрд. При этом за 2009 год инвестиционный портфель ЕАБР возрос на 10,45% и составил $1,3 млрд. «Проекты Банка обладают потенциалом генерации взаимных торговых потоков в размере $461,5 млн. в год. Кроме того, реализуемые Банком проекты обеспечивают рост взаимных инвестиций между государствами-участниками Банка на сумму $300 млн.», – говорится в сообщении.
Кроме того, на заседании совет переизбрал председателя Совета ЕАБР – министра промышленности и торговли РФ Виктора Христенко, а заместителем председателя Совета был избран министр финансов Казахстана Болат Жамишев. Председателем правления ЕАБР на очередной четырехлетний срок назначен Игорь Финогенов.