Մայիսի 23-28-ը Հոլանդիայում տեղի ունեցավ WITSA համաժողովն ու Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների համաշխարհային կոնգրեսը (World Congress on Information Technologies-WCIT), որին մասնակցեց նաև Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միությունը (ՏՏՁՄ)` որպես WITSA (Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների և ծառայությունների համաշխարհային միության խորհուրդը) լիիրավ անդամ: Դա հանդիսանում է տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտի օլիմպիական խաղերը, որտեղ հանդես են գալիս ոլորտի խոշորագույն ներկայացուցիչներ:
Այցի շրջանակներում հայկական պատվիրակությունը ձեռք է բերել համաձայնություն Ալբանիայի, Մոլդովայի, Մակեդոնիայի, Բուլղարիայի, Բոսնիա և Հերցոգովինայի, Ռումինիայի, Հոլանդիայի, Կոսովոյի ՏՀՏ ոլորտի մասնավոր հատվածի, ասոցիացիաների և միջազգային կառույցների ներկայացուցիչների հետ, համաձայն որի նրանք պետք է մասնակցեն «DigiTec Business 2010» 3-րդ ամենամյա միջազգային ցուցահանդես-ֆորումին, որը տեղի կունենա հունիսի 9-10-ը «Արմենիա Մարիոթ» հյուրանոցային համալիրում:
Բիզնես ֆորումում գործելու է Հարավարևելյան Եվրոպայի ՏՀՏ անկյուն: Արտասահմանյան երկրների ՏՀՏ ոլորտի ներկայացուցիչները հանդես կգան գործարար ներկայացումներով, ինչպես նաև հայկական գործընկերների հետ կիրականացնեն փորձի փոխանակում: «Նման գործարար շփումները հնարավորություն են տալիս դիվերսիֆիկացնել ռիսկերը, գտնել նոր գործընկերներ և կախում չունենալ մեկ գործընկերոջից: Բացի այդ, միջազգային կառույցների ու կազմակերպությունների հետ շփումները օգնում են օգտվել վարկային և դրամաշնորհային ծրագրերից»,- ասում է «Յու Այ Թի Ի Էքսպո» ընկերության տնօրեն Վահան Հովսեփյանը:
Տարեցտարի ավելանում է «DigiTec Business» ֆորում-ցուցահանդեսի մասնակիցների թիվը. առաջին տարվա 19 տաղավարի փոխարեն այս տարի 35 տաղավար է լինելու:

7 Июнь 2010 - 10:37 AMT
Страны Юго-Восточной Европы примут участие в выставке-форуме DigiTec Business 2010. Как сообщили PanARMENIAN.Net в пресс-службе организатора мероприятия, Союза предприятий ИТ (UITE), подобная договоренность с частным сектором ИТ-сферы Албании, Молдовы, Македонии, Болгарии, Боснии и Герцеговины Румынии, Косово, а также Голландии была достигнута в ходе Всемирного конгресса по информационным технологиям в Амстердаме. Представители зарубежных компаний выступят с практическими презентациями, а также будет осуществлен обмен опытом с их армянскими коллегами.
«Подобные бизнес-встречи дают возможность диверсифицировать риски, найти новых партнеров и не быть зависимым от одного партнера.», – сказал директор компании UITE Expo Ваан Овсепян.
Ежегодный форум DigiTec Business, организованный Союзом предприятий информационных технологий (UITE), пройдет с 9 по 10 июня в Армении в третий раз. Основная цель форума – способствовать внедрению технологий в другие отрасли экономики и представить товары и услуги, предназначенные для бизнеса. В этом году будет представлено 35 стендов (в прошлом году их число составляло 19). Впервые форум DigiTec Business прошел в 2008 году, его посетили 1200 человек, в 2009 году число посетителей составило 1500 человек. Организаторы ожидают, что в этом году форуме примут участие около 40 компаний и 1800-2000 посетителей.