7 Հունիս 2010 - 12:01 AMT
Համաշխարհային բանկի խմբի անդամ IFC-ն տրամադրելու է 3 միլիոն դոլար արժողությամբ առաջնային վարկ «ACBA- լիզինգին»` Հայաստանի առաջատար լիզինգային ընկերությանը, նպաստելու տեղական փոքր և միջին ձեռնարկությունների համար ֆինանսավորման հնարավորությունների ընդլայմանը, ասվում է PanARMENIAN.Net-ին IFC մամլո ծառայության կողմից տրամադրված հաղորդագրության մեջ :
IFC-ի ֆինանսական աջակցությամբ, «ACBA-լիզինգը» կֆինանսավորի փոքր և միջին ձեռնարկությունների` տրանսպորտային միջոցների և արտադրական ու գյուղատնտեսական սարքավորումների վարձակալումը Հայաստանում` «ACBA կրեդիտ ագրիկոլ» բանկի ամբողջ երկրում գործող մասնաճյուղերի ցանցի միջոցով: «IFC-ի` ժամանակին տրամադրած աջակցությունը կօգնի տարբերակելու «ACBA-լիզինգի» ֆինանսավորման բազան և խորացնելու ինստիտուցիոնալ կարողությունները` հաճախորդների կարիքները բավարարելու համար»,- ասել է «ACBA-լիզինգի» գլխավոր տնօրեն Ստեփան Գիշյանը` ավելացնելով, որ այն թույլ կտա նաև շարունակել տեղական ձեռնարկություններին ֆինանսավորելու քաղաքականությունը` ուղղված վարձակալությամբ նոր սարքավորումներ ձեռք բերելուն, ինչը կնպաստի Հայաստանի տնտեսության առողջացմանը համաշխարհային ֆինանսական ճգնաժամից հետո:
IFC-ի տարածաշրջանային ղեկավար Թոմաս Լյուբեքն իր հերթին ավելացրել է, որ լիզինգը գերազանց ֆինանսական պրոդուկտ է փոքր և միջին ձեռնարկությունների համար, և IFC-ն աջակցում է լիզինգի զարգացմանը Հայաստանում սկսած 2002թ.:

Международная финансовая корпорация (IFC) – член группы Всемирного банка предоставит первичный кредит компании ACBA Leasing в размере $3 млн. на финансирование малого и среднего бизнеса (МСБ), говорится в сообщении, предоставленном PanARMENIAN.Net пресс-служба IFC.
Посредством финансового содействия ACBA Leasing предоставит кредиты МСБ на аренду транспортных средств и производственного сельскохозяйственного оборудования. «Средства, предоставленные IFC, позволят продолжить нашу политику финансирования местных предприятий, направленную на приобретение новой техники при помощи аренды, что будет способствовать оздоровлению экономики Армении после мирового финансового кризиса», – сказал генеральный директор ACBA Leasing Степан Гишян.
В свою очередь региональный руководитель IFC Томас Любек добавил, что лизинг является отличным финансовым продуктом для МСБ, и IFC содействует его развитию в Армении с 2002 года.