Վիքիպեդիայի իրավարար հանձնաժողովը քննության է առել Վիքիպեդիայի 26 մասնակիցների դեմ ուղղված հայցը (բաքվեցի 26 վիքիպեդիստների գործը): Ռուսաստանից մասնակից Divot-ի հայցում մեղադրանք է ներկայացվել արտաքին ռեսուրսներում իր գործողությունների համակարգման հարցում Վիքիպեդիայի մի շարք կանոնների խախտման վերաբերյալ:
Divot-ը պնդում է, որ գաղտնի փոստային առաքման նյութերի հետ աշխատանքի թույլտվություն ստացած մասնակիցները մի քանի տարի անընդհատ համակարգել են իրենց գործողությունները` Վիքիպեդիայի հոդվածները խմբագրելով, իսկ որոշ տվյալների համաձայն, հնարավոր է, որ ազդել են նաև Վիքիպեդիայի իրավարարի ընտրության վրա:
PanARMENIAN.Net-ի լրագրողի հետ զրույցի ընթացքում նորաստեղծ մեդիաների փորձագետ Կարեն Վրթանեսյանն ասել է, որ հայցն աննախադեպ է Վիքիպեդիայի գոյության ողջ ընթացքում: «Դա կարող է լուրջ փորձություն դառնալ հանրագիտարանի համար: Դա ոչ միայն տառի, այլև Վիքիպեդիայի ոգու խախտում է, քանի որ մասնակիցները գիտական գործունեության ներքո ադրբեջանական քարոզչություն էին վարում Վիքիպեդիայում», – ասել է Կարեն Վրթանեսյանը:
Եթե իրավարար հանձնաժողովը հայցը բավարարի, բոլոր 26 մասնակիցները կզրկվեն Վիքիպեդիայի հոդվածների կազմմանը մասնակցելու հնարավորությունից:
Վիքիպեդիան (Wikipedia) – բազմալեզու համացանցային հանրագիտարան է, որն ընդգրկում է ավելի քան 3 մլն հոդված ( օրվա ընթացքում 150 մլն այցելու ունի):

PanARMENIAN.Net – Арбитражный комитет русскоязычного раздела Википедии принял к рассмотрению иск против 26 редакторов Википедии («Дело 26 бакинских википедистов»). В иске российского участника под псевдонимом Divot содержится обвинение в координации азербайджанцами своих действий на внешнем ресурсе с нарушением ряда правил Википедии.
Как утверждает Divot, получивший доступ к материалам секретной почтовой рассылки, участники несколько лет подряд координировали свои действия по редактированию статей Википедии, травле неугодных пользователей, а по некоторым данным, возможно, оказывали влияние на выборы арбитров Википедии.
Как сказал в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net эксперт по новой медии Карен Вртанесян, иск стал беспрецедентным в истории существования Википедии.
“Это может стать серьезным испытанием для энциклопедии. Это нарушение не только буквы, но и духа Википедии, поскольку участники пытались под видом просветительской деятельности продвигать азербайджанскую пропаганду в Википедии”, – сказал Карен Вртанесян.
В случае, если Арбитражный комитет удовлетворит иск, то обвиняемые в заговоре участники могут быть лишены возможности принимать участие в составлении статьей в Википедии.
Википедия (Wikipedia) – крупнейшая многоязычная Интернет-энциклопедия, создаваемая энтузиастами. Содержит более 3 млн статей (более 150 млн посещений в сутки).