7 Հունիս 2010 - 16:46 AMT
ԲարՔեմփի մասնակիցները ՀՀ կառավարությանը կոչ արեցին զարգացնել հայոց լեզվով էլեկտրոնային բովանդակությունը
ԲարՔեմփի մասնակիցները Հայաստանի վարչապետին դիմել են Հայաստանում հայոց լեզվով էլեկտրոնային բովանդակության զարգացման ազգային ռազմավարություն մշակելու խնդրանքով: Տիգրան Սարգսյանին ուղղված դիմումում, որի տակ ստորագրել են ԲարՔեմփ խորհրդաժողովի մոտ 190 մասնակիցներ, շոշափվում են այնպիսի խնդիրներ, ինչպիսիք են pետական կառույցների ամբողջ գրագրությունը միայն յունիքոդ տառատեսակներով կատարելը, տեղեկատվական անվտանգության նպատակով պաշտոնական էլեկտրոնային փաստի հասցեների օգտագործումը պետծառայողների պաշտոնական նամակագրության համար: Մասնակիցները կառավարության ղեկավարին կոչ արեցին նաև քայլեր ձեռնարկել հայկական տառերի նշագրում ունեցող համակարգչային ստեղնաշարի լայն տարածման համար:
«Դիմումը հետաքրքրեց ԲարՔեմփի մասնակիցներին, քանի որ դրանում շոշափվում են մի շարք կարևոր խնդիրներ: Իսկ ինչպես խորհրդաժողովում իր ելույթի ժամանակ նշեց վարչապետը, ինքը ծանոթ չէ շատ խնդիրներին, և մենք որոշեցինք տեղեկացնել նրան»,- PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց ակցիայի նախաձեռնողներից մեկը` Ակադեմիական համագործակցության ու աջակցության հայկական ասոցիացիայի (ARMACAD) նախագահ Խաչիկ Գևորգյանը:
Պետական կայքերի թվում, որտեղ չի օգտագործվում յունիքոդ համակարգը, նշվում են Արտաքին գործերի նախարարության, Հայաստանի հանրային հեռուստաընկերության, Հազարամյակի մարտահրավեր հիմնադրամ – Հայաստանի, ՀՀ Ոստիկանության, ՀՀ Սահմանադրական դատարանի, Քաղաքացիական ավիացիայի, ՀՀ Կենտրոնական բանկի և այլ կայքեր:
ԲարՔեմփ ճամբարը Հայաստանում կայացավ հունիսի 4-6-ը: Խորհրդաժողովը ենթադրում է ոչ պաշտոնական միջավայր` նախապես չծրագրված ներկայացումներով, որոնք վերաբերում են ՏՏ և Ինտերնետի ոլորտներին:

Участники конференции BarCamp обратились с просьбой к премьер-министру Армении разработать Национальную стратегию по развитию электронного контента на армянском языке. В обращении к Тиграну Саргсяну, под которым подписались около 190 участников конференции BarCamp, затрагиваются такие проблемы, как перевод кодировок армянского текста на официальных государственных сайтах в систему Unicode, использование официальных электронных почтовых ящиков для официальной переписки госслужащих в целях информационной безопасности. Участники также призвали главу правительства предпринять шаги для широкого распространения компьютерной клавиатуры с разметкой армянских букв.
“Обращение вызвало интерес у участников BarCamp, поскольку в нем затрагивается ряд важных вопросов. А как отметил в ходе выступления на конференции премьер-министр, он не знаком со многими проблемами и мы решили проинформировать его”, – сказал в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net один из инициаторов акции председатель Армянской ассоциации академического сотрудничества и содействия (ARMACAD) Хачик Геворкян.
Среди государственных сайтов, где не используется система Unicode, сайты министерства иностранных дел, Полиции, Конституционного суда, Главного управления гражданской авиации Армении, Центрального банка и др.
Лагерь BarCamp состоялся в Армении с 4 по 6 июня. Конференция предполагает неформальную обстановку с незапланированными заранее презентациями, касающихся сферы ИТ и Интернета.