Հայաստանի «Կենսական նշանակության ճանապարհների վերականգնում» ծրագիրը ճանաչվել է Համաշխարհային բանկի` «Եվրոպայում և Կենտրոնական Ասիայում մարդկանց կյանքի բարելավման» 2010 թ. մրցույթի 12 հաղթողներից մեկը: Այդ կապակցությամբ հունիսի 7-ին Համաշխարհային բանկի տարածաշրջանային ենթակառուցվածքների ծրագրերի ղեկավար Օլիվյե լը Բերը ՀՀ տրանսպորտի և կապի նախարար Մանուկ Վարդանյանին պատվոգիր է հանձնել, հաղորդում է ՀՀ տրանսպորտի և կապի նախարարության մամլո ծառայությունը: Նախարար Մ.Վարդանյանը, կարևորելով ծրագրի իրականացումը նշել է, որ այն նախապատրաստվել է արագացված ընթացակարգով` աջակցելով Հայաստանի` համաշխարհային տնտեսական ճգնաժամին դիմագրավելու ջանքերին: Ըստ նախարարի, Համաշխարհային բանկի և կառավարության մասնագետները այս վարկային ծրագիրը նախագծել, քննարկել և վավերացրել են յոթ շաբաթվա ընթաքում և այն մոտենում է ավարտին:
Նախարար Մ.Վարդանյանը տեղեկացրել է, որ ճանապարհների վերանորոգման աշխատանքների ընթացքում գյուղական համայնքներում ստեղծվել են ժամանակավոր աշխատատեղեր, բարելավվել է հիմնական սոցիալական ծառայությունների հասանելիությունը: Նախատեսված 250 կմ կենսական ճանապարհների ցանցից 150 կմ-ն արդեն վերականգնվել է: Հանդիպման ընթացում կողմերը քննարկել են «Կենսական նշանակության ճանապարհների բարելավում» ծրագրի երկրորդ փուլի իրականացմանն առնչվող հարցեր: Այս ծրագրով նախատեսվում է կառուցել մոտ 190 կմ ճանապարհահատված:
Վերջում անդրադարձ է եղել նաև վերանորոգված ճանապարհների անվտանգության, ինչպես նաև կամուրջների վերանորոգման հետ կապված խնդիրներին:

8 Июнь 2010 - 05:45 AMT
Программа «Восстановление жизненно важных дорог», реализуемая в Армении, признана Всемирным банком одной из 12 победителей конкурса 2010 года среди программ «Улучшение качества жизни в Европе и Центральной Азии». Об этом сообщает пресс-служба Министерства транспорта и связи Армении. В связи с этим руководитель программ региональных инфраструктур ВБ Оливье ле Бер вручил министру транспорта и связи Армении Мануку Варданяну почетную грамоту.
В связи с этим глава министерства отметил, что она была подготовлена в ускоренном режиме для содействия преодолению глобального экономического кризиса. Манук Варданян также сообщил, что в процессе восстановления дорог в сельских общинах были созданы временные рабочие места, повышена доступность основных социальных услуг, а 150 км дорог из предусмотренных 250 км уже восстановлены.
В ходе встречи стороны обсудили вопросы, связанные с реализацией второго этапа программы «Восстановление жизненно важных дорог», по которой предусматривается построить 190 км дорог.
Как отмечается в сообщении, в завершение встречи стороны обсудили вопросы безопасности уже восстановленных дорог и мостов.