Համաշխարհային տնտեսական ճգնաժամի հետևանքները մեղմելու համար ՀՀ կառավարությունը կիրառել է մի շարք մեխանիզմներ, որոնցից մեկը 2009թ. ապրիլին ՀՀ կառավարության նախաձեռնությամբ ՀՀ ԱԺ կողմից ընդունված «Ավելացված արժեքի հարկի մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին ՀՀ օրենքն է, որով հնարավորություն է ստեղծվել ներդրումային ծրագրերի շրջանակներում 300 մլն դրամ և ավելի ներդրում կատարելու դեպքում ընկերությունների կողմից վճարվելիք ավելացված արժեքի հարկի գումարների վճարման ժամկետները հետաձգել 3 տարով:
«Արդյունքում այսօր արդեն 8 ընկերություններ արդյունավետ օգտվում են այդ առավելություններից»,- ասել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Արա Պետրոսյանը ՀՀ կառավարության մամլո կենտրոնում: Այդ ընկերությունների շարքում են «Նատֆուդ», «Շամբ»,«Բիզնես», «Յուքոմ», «Արաքս թռբնչնաֆաբրիկա», «Իստեյետ մենեջմենթ ադմինիսթրեյշն քամփթնի», «Գոլդեն գրեյպ արմաս», «Բիգա», «Սարանիստ» ընկերությունները: Նրա խոսքերով, հավանության արժանացած ծրագրերի ընդհանուր կանխատեսովող ներդրումները կազմում են մոտ 51.5 ԱՄՆ դոլար, իսկ այդ ներդրումների շնորհիվ կստեղծվեն մոտ 750 նոր աշխատատեղեր:
Նա նաև հաղորդեց, որ այդ ընկերությունները հաստատված օրինական կարգով դիմել են կառավարությանը և հավաքելով անհրաժեշտ միավորներ, հնարավորություն են ստացել օգտագործել վերոնշյալ առավելությունները: Ընկերությունների ներկայացրած հիմնական պայմաններից են նոր աշխատատեղերի ստեղծումը, արտահանման ուղղվածությունը ներմուծման փոխարինման նպատակով: Արդյունքում օգտվելով ԱԱՀ վճարի հետաձգումից` ընկերություններին հաջողվել է ընդլայնել և վերազինել իրենց արտադրությունը, ինչպես նաև կիրառել ժամանակակից տեխնոլոգիաներ: Արա Պետրոսյանը հայտնեց, որ նշված ընկերությունների ծրագրերն առնչվում են տարբեր, մասնավորապես, սննդարդյունաբերության, զբոսաշրջության, ինչպես նաև հեռահաղորդակցության ոլորտներին: Դրա հետ կապված նա ավելացրեց, որ ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության կողմից պարբերաբար իրականացնում է ծրագրերի դիտարկում: Այդ ծրագրերի արդյունքներն արդեն գերազանցել են ակնկալիքները:

Для борьбы с финансово – экономическим кризисом и преодоления его последствий правительство Армении применило целый ряд механизмов, среди которых внесение изменений в апреле 2009 года в закон РА «О налоге на добавленную стоимость», согласно которому компаниям в случае осуществления инвестиций в размере 300 млн. драмов и более предоставляется возможность продления уплаты НДС на три года. «Этой привилегией воспользовалось 8 компаний, среди которых «Натфуд», «Шамб Бизнес», «Юком», «Птицефабрика Аракс», Истейт энд Администрейшн Комапани», «Голдн Грейп Армас», «Бига» и «Саранист», – сказал заместитель министра экономики Армении Ара Петросян в пресс-центре правительства РА.
По его словам, эти компании в установленном законом порядке обратились в правительство РА, прошли соответствующие процедуры и, набрав необходимое количество баллов, получили одобрение пользоваться этими привилегиями. Как сообщил замминистра, среди критериев, установленных для компаний, – создание новых рабочих мест, ориентированность на экспорт и импортозамещение. «В результате общий объем инвестиций этих компаний составит 51,5 млн. долларов и будет создано порядка 750 новых рабочих мест по итогам первого этапа», – сказал Ара Петросян.
В связи с этим он также добавил, что инвестиционные программы вышеуказанных компаний были направлены на увеличение объемов производства, переоборудование цехов новым оборудованием и использование современных технологий в таких сферах как производство продуктов питания, туризм, а также информационные технологии. Ара Петросян отметил, что реализация одобренных со стороны правительства инвестпрограмм подвергается мониторингу со стороны министерства экономики РА, что позволит обеспечить их эффективность и целесообразность, а результаты их реализации по истечению одного года уже превзошли ожидания.