8 Հունիս 2010 - 13:18 AMT
2010 թվականի հունվարից մայիս ընկած ժամանակահատվածում ՀՀ ֆինանսների նախարարությունը տրամադրել է աուդիտորական ծառայությունների իրականացման 11 լիցենզիա: Նույն ժամանակահատվածում դադարեցվել է աուդիտորական ծառայությունների իրականացման 3 և կասեցվել 1 լիցենզիայի գործողություն, ևս 2 լիցենզիայի գործողությունը հանվել է կասեցումից:
Ընթացիկ տարվա հինգ ամիսներին օրենքով սահմանված կարգի համաձայն այս ոլորտից գանձվել է 5 մլն 705 000 դրամ պետական տուրք, որից 5 մլն 505 000 դրամը` աուդիտորական կազմակերպություններից, իսկ 200 000 դրամը` անհատ աուդիտորներից: Աուդիտ իրականացնող անձանցից գանձվել է նաև տուգանք 705 000 դրամի չափով:
Հայաստանի Հանրապետության տարածքում հունիսի 1-ի դրությամբ լիցենզավորված են 35 աուդիտորական կազմակերպություն և 7 անհատ աուդիտոր, հաղորդում է ՀՀ ֆինանսների նախարարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժինը:

В течение января-мая текущего года министерство финансов Армении выдало 11 лицензий на осуществление аудиторской деятельности, сообщает пресс-служба министерства. За аналогичный период была прекращена деятельность 3 лицензий, приостановлена деятельность 1 лицензий, а деятельность 2 лицензий была восстановлена. За январь-ноябрь 2010 года из этой сферы, в установленном законом порядке, было собрано госпошлин в размере 5. 705 млн. драмов, из которых 5. 505 млн. драмов поступило от аудиторских компаний, а 200 000 драмов – от частных аудитров. В отчетный период были оштрафованы лица, предоставляющий аудиторские услуги, в размере 705 000 драмов.
По состоянию на 1 июня 2010 года на территории Армении действует 35 лицензированных аудиторских компаний и 7 частных аудиторов.