8 Հունիս 2010 - 13:40 AMT
2010 թ. հունիսի 8-ի նիստում ԿԲ խորհուրդը որոշեց անփոփոխ թողնել վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը` սահմանելով այն 7.25%:
2010 թ. մայիսին նախորդ ամսվա նկատմամբ արձանագրվել է 1.0% գնաճ, որի պարագայում 12-ամսյա գնաճի ցուցանիշը նվազել է նախորդ ամսվա նույն ցուցանիշի նկատմամբ 0.5 տոկոսային կետով` կազմելով 6.3%:
Խորհուրդը համակարծիք է, որ թեև պահպանվում է գնաճային միջավայրը` կապված 2009 թ. իրականացրած դրամավարկային և հարկաբյուջետային քաղաքականությունների ընդլայնողական ազդեցությունների փոխանցման հետ, այնուամենայնիվ, մոտակա ամիսներին, գնաճի տեմպերը նվազելու են` պայմանավորված հումքային և պարենային ապրանքների միջազգային գների նվազմամբ և դրամի փոխարժեքի ներկա վարքագծով:
Խորհուրդը գնահատում է, որ առկա են անորոշություններ տնտեսության ինչպես արտաքին, այնպես էլ ներքին միջավայրում: Եվրամիության անդամ որոշ երկրների պարտքային հիմնախնդիրների հետևանքների վերաբերյալ տարաբնույթ սպասումներն էապես ավելացրել են հումքային և պարենային ապրանքների միջազգային գների ապագա վարքագծի անորոշությունները: Մյուս կողմից դեռևս անորոշ է գյուղատնտեսական սեզոնային ապրանքների գների վարքագիծը:
Հաշվի առնելով վերոնշյալը` Խորհուրդը նպատակահարմար է գտնում ձեռնպահ մնալ դրամավարկային պայմանների փոփոխություններից, հայտնում է

Совет Центрального банка Армении на заседании 8 июня решил оставить ставку рефинансирования неизменной, сообщает пресс-служба ЦБ.
В сообщении отмечается, что в мае 2010 года была зарегистрирована инфляция в 1%, в результате чего показатель годовой инфляции сократился по сравнению с показателем предыдущего месяца на 0,5 процентных пункта, составив 6,3%.
Совет единогласен в том, что хотя и сохраняется инфляционная среда, связанная с переходом расширительного влияния денежно-кредитной и налогово-бюджетной политики 2009 года, тем не менее, в ближайшие время темпы инфляции сократятся в связи с сокращением международных цен на сырье и продовольственные товары и с поведением курса драма в настоящее время.
Совет также отмечает, что как во внешней, так и во внутренней среде экономики страны существуют нечеткости. Вследствие внешних проблем некоторых европейских стран, различные ожидания существенно увеличили неопределенность будущих международных цен на сырье и продовольственные товары. С другой стороны, еще неясно поведение цен на сезонные сельскохозяйственные товары.
Учитывая вышесказанное, Совет считает целесообразным воздержаться от изменения денежно-кредитных условий.