«ՌԱՕ Մարս» ՓԲԸ-ի տարածքում նորարարական տեխնոլոգիաների հիման վրա ազատ տնտեսական գոտու ստեղծման, ինչպես նաև վենչուրային հիմնադրամի ձևավորման հնարավորությունները հունիսի 8-ին Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի հետ քննարկեց ռուսական «Սիտրոնիկս» ԲԲԸ-ի ղեկավար կազմը` ընկերության նախագահ Սերգեյ Ասլանյանի գլխավորությամբ։Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ին հաղորդել են ՀՀ կառավարության մամլո ծառայությունից:
«ՌԱՕ Մարս» ՓԲԸ-ն հիմնվել է 1988 թվականին: Ձեռնարկության սարքավորումները ներմուծված են ԱՄՆ-ից, Շվեյցարիայից, Իտալիայից, Շվեդիայից, Գերմանիայից, Մեծ Բրիտանիայից և այլ երկրներից: Այդ սարքավորումները թույլ են տալիս բարդ էլեկտրոնային ու մեխնիկական արտադրանք մշակել և արտադրել:
2002 թվականին համաձայնագիր ստորագրվեց «ՌԱՕ Մարս» ՓԲԸ ձեռնարկությունը Ռուսաստանի տնօրինությանը հանձնելու վերաբերյալ` որպես Ռուսաստանին $93մլն-ի չափով Հայաստանի պարտքի մարում: Գործարանը ռուսական «Սիտրոնիկս» ընկերությանը հանձնվեց 2008 թվականին:

Возможности создания свободной экономической зоны на основе инновационных технологий, а также венчурного фонда на территории завода РАО Марс, обсудили 8 июня с премьер-министром Армении Тиграном Саргсяном представители компании “Ситроникс”. Об этом PanARMENIAN.Net сообщили в пресс-службе правительства РА. Предприятие ЗАО РАО Марс было основано в 1988 году. Предприятие оснащено оборудованием, поставленным из США, Швейцарии, Италии, Швеции, Германии, Великобритании и т.д., позволяющим разрабатывать и производить сложную электронную и механическую продукции.
В 2002 году было подписано соглашение о передаче в собственность России предприятия ЗАО “РАО МАРС” в счет погашения государственного долга Армении России в размере $93 млн . Завод был передан российской компании “Ситроникс” в 2008 году.