Հայաստան այցլող զբոսաշրջիկները հիմնականում լինում են երկրի հյուսիսում, քանի որ հարավային մարզերն ավելի դժվար հասանելի են, ուստի Հայաստանի Ազգային մրցունակության հիմնադրամը մտադիր է Նորավանքի, Ջերմուկի և Տաթևի զարգացման համալիր ծարգիր մշակել: Այդ մաիսն Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է Ազգային մրցունակության հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Բեկոր Փափազյանը: «Դեռևս դժվար է խոսել կոնկրետ թվերի մասին, սակայն, ըստ մեր հաշվարկների, առաջին 5 տարում զբոսաշրջիկների թիվը կարող է ավելանալ 2-3 անգամ»,-ասել է նա:
Ըստ ՀՀ Ազգային վիճակագրական ծառայության, 2010թ. առաջին եռամսյակում Հայաստան այցելած զբոսաշրջիկների քանակը 9,4 տոկոսով ավելի է, քան 2009թ. նույն ժամանակահատվածում և կազմել է 92 955 մարդ:
Այդ առնչությամբ նա հիշեցրել է, որ երկրի հարավում «Տաթևի վերածնունդը» ծարգրի շրջանակներում աշխատանքներ են տարվում վանքի վերականգնման ուղղությամբ, ակտիվ ընթացք է ստացել ամենաերկար ճոպանուղու կառուցումը, որի բացման արարողությանը հյուրեր կհրավիրվեն արտերկրից, ինչը ևս կխթանի զբոսաշրջիկների հոսքը դեպի Հայաստան: Բացի այդ, Իտալիայից, Իրանից ու Եգիպտոսից հրավիրված մասնագետները հաջորդ շաբաթ կհաստատեն ձիթարանի վերականգնման նախագիծը, որը գործելու է որպես ակտիվ թանգարան: Այնտեղ զբոսաշրջիկներին կվաճառվի տեղում պատրաստված ձեթը:
Ինչ վերաբերում է Ջերմուկի որպես զբոսաշրջության կենտրոնի զարգացմանն, ապա, ըստ Փափազյանի, շվեյցարացի մասնագետները հունիսի 20-ին կներկայացնեն ներդրումային ծրագրի նախագիծը, որից հետո կներգրավվեն ներդրողները, իսկ 2012-13թթ. կարելի է համարել զբոսաշրջային կենտրոնի զարգացման սկիզբը:
Կա նաև հետաքրքիր նախագիծ Նորավանքի Մոզրովի ստալակտիտների քարանձավի վերաբերյալ: Ինչպես ասել է Փափազյանը, ԱՄՆ-ի մասնագետներն առաջարկել են այստեղ էկոզբոսաշրջության զարգացման ծրագիր: «Ծրագրի արժեքը կարող է հասնել 1 մլդ դոլարի, իսկ բնապահպանական տեսակետից հնարավոր կլինի վերահսկել, որպեսզի այցելուները իրենց հետ չտանեն այդ ստալակտիտները»,-ասել է նա:

9 Июнь 2010 - 10:16 AMT
Посещающие Армению туристы обычно отправляются на север страны, поскольку южные территории не столь доступны, в силу чего Фонда национальной конкурентоспособности Армении намерен реализовать целый комплекс программ по развитию Нораванка, Джермука и Татева. Об этом на пресс-конференции в Ереване сообщил исполнительный директор ФНКА Бекор Папазян. «Пока что трудно говорить о конкретных числах, однако по нашим подсчетам в течение первых пяти лет число туристов может увеличиться в 2-3 раза», – сказал он.
Согласно данным Национальной статистической службы РА, число туристов, посетивших Армению в первом квартале 2010 года, увеличилось на 9,4% по сравнению с показателем аналогичного периода 2009 года и составило 92 955 человек.
В связи с этим он напомнил, что на юге страны в рамках программы «Возрождение Татева» ведутся работы по восстановлению самого монастыря, активными темпами продвигается строительство самой длинной канатной дороги, на открытие которой будут приглашены высокопоставленные гости из-за рубежа, что также будет стимулировать приток туристов в Армению. Помимо этого, приглашенные из Италии, Ирана и Египта специалисты на следующей неделе утвердят проект восстановления маслобойни, которая будет действовать как активный музей, где туристам в виде сувениров будет продаваться произведенное в ней подсолнечное масло.
Что же касается программы превращения Джермука в туристический центр, то, по словам директора ФНКА, специалисты из Швейцарии 20 июня привезут проект инвестиционной программы, после чего будут привлечены инвесторы, а в 2012-2013 гг. будет уже запущен экспериментальный вариант этого туристического центра.
Есть также очень интересный проект в местечке Мозров в Нораванке, где расположена пещера со сталактитами. Как сообщил Бекор Папазян, специалисты из США предложили программу по развитию здесь экотуризма. «Стоимость программы может достигнуть 1 млн. долларов, а с экологической точки зрения возможно будет контролировать процесс того, чтобы посетители не уносили с собой эти сталактиты», – отметил он.