9 Հունիս 2010 - 11:28 AMT
ՀՀ փոխվարչապետ, տարածքային կառավարման նախարար Արմեն Գևորգյանը հունիսի 8-ին ընդունեց Սլովակիայի Հանրապետության գեոդեզիայի, քարտեզագրության և կադաստրի գերատեսչության պատվիրակությանը` գերատեսչության նախագահ Ստեֆան Մոյզեսի ղեկավարությամբ:
Ինչպես հաղորդում է ՏԿ նախարարության հասարակայնության հետ կապերի բաժինը, պատվիրակությունը Հայաստանում է ճանաչողական այցով: Հանդիպմանը մասնակցում էր նաև ՀՀ կառավարությանն առընթեր անշարժ գույքի կադաստրի պետական կոմիտեի նախագահ Երվանդ Զախարյանը:
ՀՀ փոխվարչապետը նշեց, որ անշարժ գույքի կադաստրի համակարգը Հայաստանում առանցքային կառույցներից է համարվում` և որպես անշարժ գույքի բազա, և որպես սեփականության իրավունքի պաշտպանության երաշխիք: Նրա խոսքով, հատկապես մարզեր այցելությունների ժամանակ ակնառու է լինում անշարժ գույքի` մասնավորապես հողի հարկի, գույքահարկի ճշգրիտ բազաներ ունենալու առավելությունը: ՀՀ փոխվարչապետը նշեց, որ Հայաստանի կադաստրային համակարգում բարեփոխումներ են նախատեսվում` համակարգի ավտոմատացման, գրանցման նոր մեթոդների կիրառման եղանակով, ծրագրվում է ստեղծել շարժական գույքի կադաստր, և այս բոլոր նախաձեռնություններում սլովակ գործընկերների փորձն ուսանելի կլինի:
Արմեն Գևորգյանը հույս հայտնեց, որ Հայաստան կատարած այս ճանաչողական այցը երկուստեք արդյունավետ կլինի և հնարավորություններ կստեղծի հետագա համագործակցության համար:
Սլովակիայի Հանրապետության գեոդեզիայի, քարտեզագրության և կադաստրի գերատեսչության պատվիրակության ներկայացուցիչները փոխվարչապետին ներկայացրեցին Սլովակիայի կադաստրային համակարգը, իրականացվող ծրագրերը: Տեղեկացրեցին, որ համակարգի ավտոմատացումը իրենց երկրում նույպես առաջնահերթություն է համարվում`չնայած ինտերնետի միջոցով հասանելի են երկրի յուրաքանչյուր քաղաքացու անշարժ գույքի մասին բազային տվյալները:
Պատվիրակության անդամները տեղեկացրեցին, որ այս այցելության ընթացքում հնարավորություն են ունեցել ուսումնասիրել Հայաստանի կադաստրային համակարգը և նպատակ ունեն ուսումնասիրությունների արդյունքում համեմատություններ անել երկու երկրների նույն համակարգերի միջև, դրական փորձը կիրառել իրենց երկրում:

9 Июнь 2010 - 11:28 AMT
Вице-премьер, министр территориального управления РА Армен Геворкян принял делегацию ведомства геодезии, картографии и кадастра Словакии, возглавляемую председателем ведомства Стефаном Мойзесом.
Как сообщает пресс-служба министерства ТУ, делегация находится в Армении с ознакомительным визитом. Во встрече принял участие также председатель Государственного комитета кадастра недвижимости при правительстве РА Ерванд Захарян.
Вице-премьер отметил, что система кадастра недвижимости в Армении считается одной из ключевых структур и как база недвижимости, и как гарант защиты права собственности. По его словам, особенно во время визитов в области страны становится очевидным, какое преимущество дает наличие баз точных данных по недвижимости, в частности, баз данных по налогу на землю, на недвижимость. Армен Геворкян подчеркнул, что в системе кадастра недвижимости намечаются реформы путем автоматизации системы, применения новых методов регистрации, планируется создать кадастр движимого имущества, и в этом плане опыт словацких партнеров может быть полезен.
Армен Геворкян выразил надежду, что ознакомительный визит словацкой делегации в Армению будет эффективным для обеих сторон и создаст возможность для дальнейшего сотрудничества.
Представители делегации ведомства геодезии, картографии и кадастра Словакии представили вице-премьеру РА кадастровую систему Словакии, осуществляемые программы, сообщили, что автоматизация системы в их стране также считается приоритетной задачей, хотя базовые данные по недвижимости доступны любому гражданину страны через интернет.
Члены делегации сообщили, что в ходе визита имели возможность изучить кадастровую систему Армении, планируют проведение сравнения систем обеих стран и применение положительного опыта в своей стране.