ՀՀ տրանսպորտի և կապի նախարար Մանուկ Վարդանյանն ու Համաշխարհային բանկի Կենսական նշանակության ճանապարհների բարելավման ծրագրի դեկավար Օլիվեր լե Բերը հունիսի 9-ին ստորագրել են բանակցությունների արձանագրություն` 50 մլն ԱՄՆ դոլար արժեքով «Կենսական նշանակության ճանապարհների բարելավման» ծրագրի երկրորդ լրացուցիչ ֆինանսավորման ծրագրի վերաբերյալ, հաղորդում է նախարարության մամլո ծառայությունը:
Ծրագրի նպատակն է վերականգնել կենսական նշանակության ավտոճանապարհների 190 կմ ընդհանուր երկարությամբ հատվածներ և ճանապարհաշինության ոլորտում ստեղծել լրացուցիչ աշխատատեղեր: Ընդ որում, նշված ճանապարհահատվածներից 50 կմ-ը նախատեսվում է վերանորոգել այս տարի, այդ թվում` Մ2 միջպետական ճանապարհի խաչմերուկից մինչև Հալիձոր գյուղ տանող ճանապարհը: Ծրագիրը հուլիսի 15–ին կներկայացվի Համաշխարհային բանկի տնօրենների խորհրդի հաստատամը, որից հետո կստորագրվի վարկային համաձայնագիր: «Համաշխարհային բանկի վարկի գումարը կկազմի 40 մլն ԱՄՆ դոլար, ևս 10 մլն ԱՄՆ դոլարը որպես համաֆինանսավորում կտրամադրի ՀՀ կառավարությունը»,- նշվում է հաղորդագրության մեջ:

9 Июнь 2010 - 12:25 AMT
Министр транспорта и связи Армении Манук Варданян и руководитель программ региональных инфраструктур Всемирного банка Оливье ле Бер 9 июня по итогам переговоров подписали протокол, стоимостью в 50 млн. долларов, по дополнительному финансированию реализации второго этапа программы «Восстановление жизненно важных дорог», сообщает пресс-служба министерства.
Программой предусмотрено восстановление отрезков жизненно важных автомобильных дорог общей протяженностью в 190 км и создание новых рабочих мест в сфере дорожного строительства. Причем, 50 км планируется отремонтировать в этом году, в том числе отрезок, ведущий от перекрестка межгосударственной дороги М2 до села Алидзор.
Как отмечается в сообщении, 15 июля данная программа будет представлена на утверждение Совета директоров ВБ, после чего будет подписан кредитный договор. «Сумма кредита ВБ составит 40 млн. долларов, а остальные 10 млн. долларов в качестве софинансирования предоставит правительство РА», – отмечается в сообщении.