10 Հունիս 2010 - 09:32 AMT
«Եթե 2008-ի վերջին Հայաստանի պետական պարտքը կազմել է 1.5 մլրդ դոլար կամ ՀՆԱ 13 տոկոսը, ապա 2009-ի վերջում այն կազմել է 3 մլրդ դոլար կամ ՀՆԱ 36 տոկոսը: Բնական է, դա երկրի արտաքին պարտքի ցուցանիշի կտրուկ աճ է, բայց առանց դրա անհնար կլիներ կառավարության հակաճգնաժամային ծրագիրը և հասնել ՀՆԱ աճի 2009-ի վերջում»,- հայտարարել է ֆինանսաբյուջետային հարցերով ՀՀ ԱԺ մշտական հանձնաժողովի նախագահ Գագիկ Մինասյանը:
Միաժամանակ, պետական պարտքի այդ ցուցանիշը միջազգային բոլոր չափանիշների համաձայն միջին պարտք է: «Շատ եվրոպական երկրներում պետական պարտքի ցուցանիշը գերազանցում է ՀՆԱ ծավալը»,- ասել է հանձնաժողովի նախագահը:
Բացի դրանից, նա կարծում է, որ պետական պարտքը պետք է մնա կառավարվող շրջանակներում և կարծիք է հայտնել, որ հետագա տարիներին կկրճատվի բյուջեի դեֆիցիտը, որի հետևանքով կկրճատվի արտաքին պարտքի ցուցանիշը ՀՆԱ նկատմամբ: Նա համոզված է, որ արդեն ընթացիկ տարում բյուջեն միանշանակ ամբողջովին կկատարվի:

«Если в конце 2008 года государственный долг Армении составлял $1,5 млрд. или 13% от ВВП, то в конце 2009 года он составил $3 млрд. или 36% от ВВП. Естественно, это резкий рост показателя внешнего долга страны, но без него невозможно бы было осуществить антикризисную программу правительства и добиться роста ВВП в конце 2009 года», – заявил председатель постоянной комиссии НС РА по финансово-бюджетным вопросам Гагик Минасян.
При этом, по его словам, данный показатель госдолга является средней долговой ношей по всем международным стандартам. «Во многих европейских странах показатель госдолга превышает объем ВВП», – сказал председатель Комиссии.
Кроме того, он считает, что государственный долг должен оставаться в управляемых рамках, и выразил мнение, что в последующих годах сократиться дефицит бюджета, а вследствие этого сократиться показатель внешнего долга по отношению к ВВП. При этом Гагик Минасян уверен, что уже в текущем году бюджет однозначно будет полностью выполнен.