4 October 2001 - 19:17 AMT
ՈՒԿՐԱԻՆԱՅԻ ԱՐՏԱՔԻՆ ԳՈՐԾԵՐԻ ՆԱԽԱՐԱՐԻ ԱՅՑԸ ՀԱՅԱՍՏԱՆ ԿՈՉՎԱԾ Է ՀԱՆԵԼՈՒ ԵՐԵՎԱՆԻ ՈՒ ԿԻԵՎԻ ՄԻՋԵՎ ՀԱՐԱԲԵՐՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐՈՒՄ ՆԱԽԱՆՇՎՈՂ ԼԱՐՎԱԾՈՒԹՅՈՒՆԸ
Հոկտեմբերի 19-ին Երեւան պաշտոնական այցով կժամանի Ուկրաինայի արտաքին գործերի նախարար Անատոլի Զլենկոն: Այցի ընթացքում ենթադրվում է մի շարք միջպետական փաստաթղթերի ստորագրում, մասնավորապես` տեղեկատվության, էներգետիկայի ու գյուղատնտեսության բնագավառներում համագործակցության մասին: Հիշեցնենք, որ վերջերս Հայաստանի ու Ուկրաինայի միջեւ ձեւավորվել են ոչ միանշանակ հարաբերություններ: Եվրախորհրդի Խորհրդարանական Վեհաժողովում հայկական պատվիրակության ղեկավար Հովհաննես Հովհաննիսյանը վերջերս հայտարարել է, որ «Ուկրաինան մի շարք միջազգային կազմակերպություններում ծավալել է հակահայկական քարոզչություն»: Դրա կապակցությամբ Երեւանը մերժել է Կիեւին Ուկրաինայի` Եվրախորհրդին անդամակցելիս իր վրա վերցված պարտավորությունների կատարման մասին հաշվետվության քննարկման ընթացքում աջակցության մեջ:
Միաժամանակ պետք է նշել, որ օրերս նախանշվել է ակնհայտ առաջընթաց «Նաիրիտ» հայկական արդյունաբերական խոշորագույն ձեռնարկության արտադրական հզորությունները ուկրաինացիների հետ համատեղ վերականգնելու հարցում: Դրա կապակցությամբ սպասվում է Ուկրաինայից Հայաստան զգալի ներդրումների հոսք: Ուշագրավ է նաեւ, որ Ուկրաինայի արտաքին գործերի նախարարի Երեւան այցի նախօրեին Ամենայն Հայոց Կաթողիկոս Գարեգին Երկրորդը պարգեւատրվել է Իշխան Յարոսլավ Իմաստունի ուկրաինական շքանշանով` «Հոգեւոր կապերի զարգացման մեջ ունեցած ավնդի եւ միջեկեղեցական հարաբերությունները ամրապնդելու համար»:

4 October 2001 - 19:17 AMT
ВИЗИТ МИНИСТРА ИНОСТРАННЫХ ДЕЛ УКРАИНЫ В АРМЕНИЮ ПРИЗВАН СНЯТЬ НАМЕТИВШУЮСЯ В ОТНОШЕНИЯХ МЕЖДУ ЕРЕВАНОМ И КИЕВОМ НАПРЯЖЕННОСТЬ
Девятнадцатого октября в Ереван с официальным визитом прибудет министр иностранных дел Украины Анатолий Зленко. В ходе визита предполагается подписание ряда межправительственных документов, в частности, о сотрудничестве в области информации, энергетики и сельского хозяйства. Напомним, что в последнее время между Арменией и Украиной сложились весьма неоднозначные отношения. Глава армянской делегации в Парламентской Ассамблее Совета Европы Ованнес Ованнисян недавно заявил, что “Украина развернула антиармянскую пропаганду в ряде международных организаций”. В связи с этим Ереван отказал Киеву в подержке в ходе обсуждения отчета об исполнении обязательств, взятых Украиной при вступлении в Совет Европы.
В то же время следует отметить что, на днях наметился очевидный прогресс в вопросе совместного с украинцами восстановления производственных мощностей крупнейшего армянского промышленного предприятия “Наирит”. Всвязи с этим ожидается привлечение в Армению значительных инвестиций из Украины. Примечательно также, что накануне визита в Ереван министра ностранных дел Украины Католикос всех армян Гарегин Второй “за вклад в развитие духовных связей и укрепление межцерковных отношений” награжден украинским орденом Князя Ярослава Мудрого.