ՀՀ կառավարությունում տեղի է ունեցել «Հազարամյակի մարտահրավեր» հիմնադրամ-Հայաստան» ՊՈԱԿ-ի կառավարման խորհրդի հերթական նիստը, որը վարել է վարչապետ, խորհրդի նախագահ Տիգրան Սարգսյանը, հաղորդում է կառավարության մամլո ծառայությունը:
Օրակարգի առաջին հարցով կառավարման խորհուրդը հաստատել է Հազարամյակի մարտահրավեր կորպորացիային ներկայացվելիք հատկացման 16-րդ հայտը` կից փաստաթղթերով։ Համաձայն հայտի` 2010 թ. հուլիս-սեպտեմբեր եռամսյակի համար ՀՄՀ-Հայաստանը ընկերությունից ակնկալում է ստանալ 25046 945 ԱՄՆ դոլար։ Այն գրեթե ամբողջությամբ ուղղվելու է ոռոգվող գյուղատնտեսություն ենթածրագրի շրջանակներում իրականացվող աշխատանքների իրականացմանը, մնացած մասը` մոնիթորինգին, գնահատմանն ու ծրագրի կառավարմանը և վերահսկողությանը։
Նիստում քննարկվել և հաստատվել է ոռոգվող գյուղատնտեսություն ենթածրագրի Ենթակառուցվածք բաղադրիչի շրջանակներում «Երրորդ կարգի ջրանցքների վերականգնման երկրորդ փաթեթի մրցույթի արդյունքների, պայմանագրի նախագծի և համայնքների կողմից երրորդ կարգի ջրանցքների կառուցման/վերականգնման աշխատանքների արժեքի 15 տոկոսի համաֆինանսավորման պահանջի մասին կառավարող համաձայնագրերում առկա դրույթների մասին հարցը։ Խորհուրդը որոշել է ոռոգվող գյուղատնտեսություն ենթածրագրի ենթակառուցվածք բաղադրիչի շրջանակներում 6 մայր ջրանցքների նախագծման պայմանագրի շրջանակներում նախագծերում տեղ գտած թերությունների համար «Հայջրնախագիծ» ընկերությանը վճարման ենթակա գումարը նվազեցնել 15 տոկոսով։
Ի թիվս օրակարգային այլ հարցերի, Խորհուրդը քննարկել և հաստատել է նաև շինարարական աշխատանքների տեխնիկական վերահսկող կազմակերպության կողմից առաջարկվող պայմանագրի փոփոխության նախագիծը։ Քննարկելով «Հազարամյակի մարտահրավեր» հիմնադրամ-Հայաստան» ՊՈԱԿ-ի կեղծիքի և կոռուպցիայի կանխման, բացահայտման և վերացման ծրագիրը` կառավարման խորհուրդը լիազորել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Ներսես Երիցյանին հաստատել կեղծիքի և կոռուպցիայի կանխման, բացահայտման և վերացման հանձնաժողովի կազմը:

В правительстве РА состоялось очередное заседание Совета управления ГНКО «Фонд «Вызов тысячелетия – Армения», которое вел премьер-министр, председатель Совета Тигран Саркисян, сообщает пресс-служба правительства.
По первому вопросу повестки дня Совет утвердил 16-ю заявку на ассигнование, которая будет представлена корпорации «Вызов тысячелетия», с прилагаемыми документами. Согласно заявке, для третьего квартала 2010 года (июль-сентябрь) ФВТ – Армения ожидает получения от Корпорации 25 млн. долларов. Эта сумма почти полностью будет направлена на реализацию работ, осуществляемых в рамках подпрограммы «Орошаемое сельское хозяйство», а остальная часть – на мониторинг, оценку, управление программой и контроль за ее осуществлением.
На заседании был обсужден и решен вопрос о положениях, имеющихся в управляющих соглашениях «О результатах конкурса третьего пакета восстановления каналов третьей категории, проекте договора и требовании софинансирования общинами 15% стоимости работ по строительству/восстановлению каналов третьей категории» в рамках компонента «Инфраструктура» подпрограммы «Орошаемое сельское хозяйство». Совет решил сократить на 15% сумму, подлежащую выплате организации «Армводпроект», из-за недостатков в проектах, подготовленных в рамках договора о проектировании 6 магистральных каналов в рамках компонента «Инфраструктура» подпрограммы «Орошаемое сельское хозяйство».
В числе других вопросов повестки дня Совет также обсудил и утвердил проект изменения договора, предлагаемого организацией, осуществляющей технический контроль строительных работ. Обсуждая программу Совета управления ГНКО «Фонд «Вызов тысячелетия – Армения» по предотвращению, выявлению и ликвидации подлога и коррупции, Совет управления уполномочил министра экономики РА Нерсеса Ерицяна утвердить состав комиссии по предотвращению, выявлению и ликвидации подлога и коррупции.