11 Հունիս 2010 - 09:44 AMT
Հայաստանի առևտրային բանկերի վարկային ներդրումների ծավալն ապրիլի վերջին կազմել է 768.3 մլրդ դրամ` 11.7 մլրդ դրամով կամ 1.5 տոկոսով կրճատվելով մարտի ցուցանիշի համեմատ: Ինչպես հաղորդում է ՀՀ ԿԲ ամենամսյա տեղեկատուն, ընդհանուր գումարից 746.9 մլրդ դրամը տրամադրվել է երկրի ռեզիդենտներին, իսկ 21.3 մլրդը` ոչ ռեզիդենտներին:
Բացի դրանից, վարկային միջոցների 48 տոկոսը տրվել է դրամով, իսկ 52 տոկոսը` արտարժույթով: Միաժամանակ տրամադրվող վարկերի ամենամեծ ծավալը պատկանում է առևտրի ոլորտին` 158.6 մլրդ դրամ: Դրան հետևում են սպառողական վարկերը` 144.3 մլրդ դրամ, արդյունաբերության ոլորտը` 136.6 մլրդ դրամ, հիփոթեքային վարկերը` 83.8 մլրդ դրամ, շինարարության ոլրոտը` 59.6 մլրդ դրամ: Պետք է նշել, որ գյուղատնտեսական վարկերի ծավալն ապրիլի վերջին կազմել է 47.8 մլրդ դրամ, սպասարկման ոլորտները` 35 մլրդ, իսկ տրանսպորտի և կապի ոլորտը` 20.1 մլրդ:

Общий объем кредитных вложений коммерческих банков Армении на конец апреля составил 768,3 млрд. драмов, сократившись по сравнению с показателем марта на 1,5% или на 11,7 млрд. драмов. Как сообщается в ежемесячном информационном справочнике Центрального банка Армении, из общей суммы 746,9 млрд. драмов было предоставлено резидентам страны, а 21,3 млрд. – нерезидентам.
Кроме того, 48% кредитных средств было выдано в драмах, а 52% в иностранной валюте. При этом наибольший объем выданных кредитов приходится на сферу торговли – 158,6 млрд. драмов. Далее следуют: потребительские кредиты – 144,3 млрд. драмов; сфера промышленности – 136,6 млрд. драмов; ипотечные кредиты – 83,8 млрд. драмов, сфера строительства 59,6 млрд. драмов. Надо отметить, что объем сельскохозяйственных кредитов на конец апреля составил 47,8 млрд. драмов, сферы обслуживания – 35 млрд. драмов, а сфера транспорта и связи – 20,1 млрд. драмов.