Հունիսի 7-9-ը «Բելագրո-2010» 20-րդ միջազգային ցուցահանդեսի աշխատանքներին մասնակցելու նպատակով Բելառուս է այցելել Հայաստանի գյուղատնտեսության նախարար Գերասիմ Ալավերդյանի գլխավորած պատվիրակությունը: Ինչպես հաղորդում է Հայաստանի ԱԳՆ մամլո ծառայությունը, Բելառուսի գյուղատնտեսության և պարենի նախարար Միխաիլ Ռուսիի հետ հունիսի 7-ին կայացած հանդիպման ընթացքում Հայաստանի գյուղնախարարը նշեց հայկական կողմի հետաքրքրվածությունը Մինսկի տրակտորների գործարանի արտադրանքով, Հայաստանում դրա սպասարկման կենտրոնների հիմնմամբ, պահեստամասերի մատակարարմամբ:
Բելառուսական կողմը տեղեկացվեց նաև Բելառուսից Հայաստան սերմնացուի ներմուծման ցանկության, ինչպես նաև Հայաստանից Բելառուս բանջարեղեն ու մրգեղեն, չրեր, հանքային ջրեր և ալկոհոլային խմիչքներ մատակարարելու պատրաստակամության մասին: Նախարար Ալավերդյանն առաջարկեց ուսումնասիրել փոխադարձաբար գյուղմթերքի մշտապես գործող ցուցահանդեսներ հաստատելու մասին:
Բանակցություններին մասնակցող Բելառուսում Հայաստանի դեսպան Արմեն Խաչատրյանը նշեց Հայաստանից Բելառուս ձկնեղենի արտահանման հնարավորության, հայկական կոնյակի Բելառուս ներմուծման քվոտայի ավելացման ցանկության և առհասարակ, փորձի փոխանակման կարևորության մասին:
Միխաիլ Ռուսին հայկական կողմի ուշադրությունը հրավիրեց համատեղ ձեռնարկություններ հիմնելու առավելությունների վրա:
Հայաստանի գյուղնախարարության պատվիրակությունն այցելեց Բելառուսի առաջատար տնտեսություններ, ծանոթացավ աշխատանքի կազմակերպման բելառուսական ժամանակակից մեթոդներին, անասնաբուծական, կաթնամթերքի արտադրության նոր տեխնոլոգիաներին:-

11 Июнь 2010 - 12:16 AMT
Армянская делегация во главе с министром сельского хозяйства Герасимом Алавердяном посетила Беларусь для участия в 20-ой международной выставке «Белагро-2010». Как сообщает пресс-служба МИД Армении, в ходе встречи с министром сельского хозяйства и продовольствия Беларуси Михаилом Руси глава минсельхоз РА отметил заинтересованность в продукции Минского тракторного завода, в основании его представительства в Армении и снабжения запасных частей.
Министр также сообщил о желании армянской стороны импортировать белорусские семена и о готовности Армении экспортировать в Беларусь фрукты, овощи, сухофрукты, минеральную воду и алкогольные напитки. При этом армянский министр предложил рассмотреть вопрос утверждения организации взаимных постоянно действующих выставок сельхозпродукции.
В свою очередь посол Армении в Белоруси Армен Хачатрян отметил возможность экспорта рыбопродукции из Армении в Беларусь, об увеличении квоты ввоза в страну армянского коньяка.
Кроме того, Михаил Руси привлек внимание армянской стороны на преимущества основания совместных предприятий.
Делегация министерства сельского хозяйства Армении также посетила ведущие предприятия Белоруси и ознакомилась с современными методами организации работы и с новыми технологиями скотоводства и производства молокопродуктов.