12 Հունիս 2010 - 08:55 AMT
2010 թվականը խոստումնալից է լինելու զբոսաշրջության առումով: Այդ մասին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է Հայաստանի հյուրանոցների ասոցիացիայի նախագահ Հակոբ Հակոբյանը: Ըստ նրա, այսօրվա դրությամբ հյուրանոցների զբաղվածությունը Երևանի կենտրոնում է կազմում 45-50 տոկոս, հաշվի առնելով, որ սեզոնի ամենաթեժ պահին կենտրոնի հյուրանոցները զբաղված են լինում 100 տոկոսով, իսկ մարզերում` 40-50 տոկոսով:
Ինչ վերաբերում է գնագոյացմանը, ապա Հակոբյանը գտնում է, որ օտարերկրյա զբոսաշրջիկների համար գները միանգամայն մատչելի են միջազգային գների համեմատ, և միջինը, մեկ օրվա համար հյուրանոցում նրանք վճարում են 60 եվրո: Հայաստանի հյուրանոցների ասոցիացիայի նախագահը նշել է նաև, որ ներգնա զբոսաշրջության համար գները մի փոքր բարձր են` հավելելով, որ հայ ընտանիքը 450 դոլարով կարող է մեկ շաբաթ հանգստանալ ՀՀ տարածքում: Այս կապակցությամբ Հակոբյանը հավելել է նաև, որ ներգնա զբոսաշրջության ոլորտում գնագոյացումը կատարվում է առաջարկի ու պահանջարկի հիման վրա: Ըստ նրա այստեղի գները պետք չէ համեմատել, օրինակ, Թուրքիայի հետ, ուր միայն ՌԴ-ից շուրջ 300 հազար զբոսաշրջիկ է ժամանում: «Նրանք աշխատում են ծավալի վրա, իսկ Հայաստանի պես փոքր երկիրը չի կարող այդքան զբոսաշրջիկ ընդունել»,-ասել է Հակոբյանը:

12 Июнь 2010 - 08:55 AMT
Несмотря на то, что 2009 год был кризисным для всех сфер экономики Армении, тем не менее, 2010 год будет достаточно многообещающим для туризма, сказал журналистам на пресс-конференции в Ереване председатель Ассоциации гостиниц Армении Акоб Акопян. По его словам, загруженность гостиниц в центре Еревана по состоянию на май составляет 40-50%, при том, что в самый разгар сезонная гостиничная загруженность достигает 100%, в областях же страны загруженность составляет 40-50%, при том, что на территории действует 130-140 гостиниц.
Говоря о ценах, он сказал, что они вполне доступные по сравнению с международными, и на сегодняшний день в среднем гостиничный номер в Ереване стоит 60 евро.
Акоб Акопян согласился с тем, что цены на внутренний туризм в Армении действительно немного высоки. «Ценообразование на внутреннем рынке образуется на основе спроса и предложения, и в отличие от Турции, где только из России приезжает порядка 300 000 туристов, Армения не может принимать такого большое число желающих», – сказал он, добавив, что армянская семья может провести недельный отдых на территории страны в пределах 400-500 долларов.
В свою очередь председатель Ассоциации туроператоров Армении Роберт Минасян заметил, что в сфере туризма есть много проблем, и если Армения намерена увеличить число туристов, то должна заявить о себе, как «о благоприятной и безопасной для туризма стране, и решать существующие проблемы комплексно». Среди проблем сферы он также отметил монополизированность рынка, отсутствие специалистов, низкий уровень развития внутреннего туризма и организованного туризма, «который и приносит доход стране».