Այնուամենայնիվ, ՀՀ կառավարությունում վստահ են, որ ճգնաժամի մարտահրավերները 2009 թվականին հաղթահարվեցին նվազագույն կորուստներով: «2009 թվականը նորագույն պատմության մեջ բավական լուրջ մարտահրավեր էր մեր տնտեսական և ֆինանսական համակարգերի համար»,- ասել է Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը երկրի խորհրդարանում 2009 թվականին բյուջեի կատարման վերաբերյալ հաշվետվության քննարկման ժամանակ: Այդ կապակցությամբ կառավարության ղեկավարը նշել է, որ չնայած 14,2% տնտեսական անկմանը, երկրի ֆինանսական, սոցիալական և տնտեսական համակարգը դիմադրողականության բարձր աստիճան դրսևորեցին, իսկ հակաճգնաժամային ծրագրերը դրական արդյունք տվեցին` առաջին հերթին հնարավորություն տալով մեղմացնել սոցիալական բացասական հետևանքերը։ Բացի դրանից, ինչպես ասել է վարչապետը, հակաճգնաժամային միջոցներն ուղղված էին տնտեսական աճը խթանելու, նոր աշխատատեղեր ստեղծելու գործին։ Ըստ վարչապետի, 2009 թվականի ընթացքում 13 տոկոսանոց արտաքին պարտքը մենք հասցրեցինք մինչեւ 36 տոկոս համախառն ներքին արդյունքի մեջ եւ ներգրավեցինք լրացուցիչ ֆինանսական միջոցեր, որոնք ուղղվեցին պետական բյուջեի միջոցների ծախսմանը։ Արդյունքում ավելացավ պետական բյուջեի դեֆիցիտը, եւ 2009 թվականին արձանագրվեց վերջին տասը տարիների համար ամենաբարձր բյուջետային դեֆիցիտի ցուցանիշը` շուրջ 7,4 տոկոս։ Այս ընդլայնողական քաղաքականության ներքո առաջին հերթին ծախսերը կատարվեցին ենթակառուցվածքների ոլորտում` ճանապարհաշինարարություն, ոռոգման համակարգ, խմելու ջուր, ինչպես նաև գյուղատնտեսության բնագավառում և բիզնես միջավայրում ավելի բարենպաստ պայմաններ ստեղծելուն։
Միևնույն ժամանակ ճգնաժամը հնարավորություն տվեց բացահայտելու մեր տնտեսական համակարգի ուժեղ և թույլ կողմերը և դասեր քաղել ապագայի համար։ Առաջին կարևորագույն դասը Հայաստանի համար տնտեսության և դիվերսիֆիկացիայի ցածր մակարդակն է, որի պատճառով էլ անկումն ավելի մեծ էր, քան այլ երկրներում։ Ընդհանուր առմամբ համաշխարհային ֆինանսատնտեսական ճգնաժամը ցույց տվեց, որ այն երկրները, որտեղ տնտեսության դիվերսիֆիկացիան ավելի բարձր մակարդակի վրա է գտնվում, հիմնականում զարգացած երկրներն, ունեին ավելի ցածր տնտեսական անկման ցուցանիշներ ի համեմատություն զարգացող երկրների, որտեղ տնտեսական անկման ցուցանիշները ավելի բարձր են։ Երկրորդ խնդիրը մրցակցային միջավայրն է և մրցակցային կանոնները, որը հենց նաև խթան է հանդիսանում ներդրումների և նոր ոլորտների ի հայտ գալու համար։ Այստեղ, ըստ վարչապետի, մենք լուրջ անելիքներ ունենք և միասին պետք է լինենք հետևողական, մի կողմից, հարկային եւ մաքսային բարեփոխումները հասցնելու իր տրամաբանական ավարտին, մյուս կողմից` բարելավելու մրցակցային դաշտը։
Երրորդ դասը արտահանման պոտենցիալի բացահայտումն է և խրախուսումը, նոր աշխատատեղերի ստեղծումը։ Զվարթնոց օդանավակայանում ազատ տնտեսական գոտու ստեղծումը, պետության մասնակցությամբ արտահանումը խթանող ձեռնարկությունների հիմնադրումը, գյուղատնտեսության ոլորտում նոր մեխանիզմների ներդրումը, այս ամենը նպաստելու է արտահանման ներուժի բացահայտմանը։ Չորրորդ դասը մեզ համար բարեփոխումներին նոր թափ հաղորդելու անհրաժեշտությունն է, որը հնարավորություն է տալու արդիականացնել մեր տնտեսական համակարգը։ 2010 թվականի առաջին հինգ ամիսները ցույց են տալիս, որ ընտրված ռազմավարությունն արդեն իսկ տալիս է իր դրական արդյունքները:
Ազգային Ժողովը հաստատել է պարտադիր ապահովագրության վերաբերյալ օրենսդրական փաթեթը, և 2011 թվականի հունվարից Հայաստանի Հանրապետությունում երրորդ անձանց ռիսկի պարտադիր ապահովագրման ռեժիմը, բնականաբար, ստեղծելու է նոր միջավայր ֆինանսական հատվածում։ Կենսաթոշակային բարեփոխումները հնարավորություն են տալու մեր կենսագործունեության բոլոր ոլորտներում ներդնել ժամանակակից նոր մեխանիզմներ, որոնք բարձրացնում են մեր քաղաքացիների պատասխանատվությունն իրենց տնտեսական և սոցիալական խնդիրների ապագայի վերաբերյալ։ Ազատ տնտեսական գոտու հայեցակարգի ներդրումը հնարավորություն կտա էապես խթանել գյուղատնտեսական ապրանքների արտահանումը Հայաստանի Հանրապետությունից։ Պարտադիր աուդիտի ինստիտուտի ներդրումը խոշոր ձեռնարկությունների համար 2010 թվականին ավելի թափանցիկ կդարձնի մեր տնտեսական դաշտը և էապես կհեշտացնի պետական եկամուտների կոմիտեի համար ռիսկերի վրա հիմնված հայեցակարգի ներդրումը։
Երկարաժամկետ բարեփոխումների տեսանկյունից կարևոր են նաև այն նախագծերը, որ մենք իրականացնելու ենք ռեալ հատվածում, մասնավորապես ատոմակայանի նոր բլոկի կառուցումը, Հյուսիս-Հարավ ճանապարհային շինարարությունը, Հյուսիս-Հարավ երկաթգծի կառուցումը, Մեղրիի ՀԷԿ-ի կառուցումը, առողջապահական-օնկոլոգիական կենտրոնի ստեղծումը ֆիզիկայի ինստիտուտի բազայի վրա, Տաթևի համալիրի վերականգնման աշխատանքները և այլն։
Բոլոր այն միջոցառումները, որոնք թվարկված են կառավարության ծրագրում, կարծում ենք, որ կնպաստեն այն խնդիրների լուծմանը, որոնք բացահայտվեցին 2009 թվականի ընթացքում: Այդպիսով, կառավարության ընդլայնման քաղաքականությունն իր արդյունքը տվեց և 2010 թ. այդ միջոցառումները իրենց ազդեցությունը թողեցին տնտեսության վրա և չորս ամիսների ընթացքում արդեն իսկ գրանցվել է 7.2 տոկոս տնտեսական աճ։ Միևնույն ժամանակ կառավարությունը համոզված է, որ 2010 թ. ցուցանիշները կլինեն ավելի բարձր, քան կանխատեսում էր տարեսկզբին։

12 Июнь 2010 - 10:34 AMT
Тем не менее, как считает правительство, ему удалось преодолеть вызов кризиса в Армении в 2009 году по возможности с меньшими потерями. «2009 год в новейшей истории был довольно серьезным вызовом для нашей экономической и финансовой системы, а также в плане оценки сопротивляемости сети социальной защиты», – заявил в своем выступлении премьер-министра РА Тиграна Саркисяна в НС РА во время обсуждения отчета о выполнении государственного бюджета РА за 2009 год. Несмотря на то, что по итогам прошлого года был зафиксирован 14,2%-ый экономический спад, в то же время финансовая, социальная и экономическая системы проявили высокую степень сопротивляемости, а антикризисные программы принесли положительный результат, в первую очередь, дав возможность смягчить негативные социальные последствия. Правительственные шаги были направлены на стимулирование экономического роста, создание новых рабочих мест, не были сокращены бюджетные расходы параллельно со снижением налоговых доходов. В этом случае правительство увеличило свои долги и налоговое бремя: в течение 2009 года 13%-ый внешний долг был доведен до 36% от ВВП. Привлеченные дополнительные финансовые средства были направлены на финансирование расходов государственного бюджета. В итоге, увеличился дефицит государственного бюджета, и в 2009 году был зафиксирован самый большой показатель бюджетного дефицита за последние десять лет – около 7,4%. В рамках этой расширительной политики расходы были осуществлены в сфере инфраструктур: дорожного строительства, системы орошения, питьевой воды, а также в сфере сельского хозяйства и в направлении создания более благоприятных условий в бизнес-среде.
В то же время, кризис выявил сильные и слабые стороны экономической системы и позволил извлечь уроков на будущее. Первый важнейший урок для экономики Армении – это низкий уровень ее диверсификации, поэтому спад в республике был больше, чем в других странах. В целом мировой финансово-экономический кризис показал, что те страны, в которых диверсификация экономики находится на более высоком уровне, в основном развитые страны, имеют более низкие показатели экономического спада по сравнению с развивающимися странами, где показатели экономического спада более высокие. Вторая задача – конкурентная среда и правила конкуренции, что также является стимулом для осуществления инвестиций и выявления новых сфер. Здесь предстоят серьезные дела и необходимо быть последовательными, с одной стороны, в доведении налоговых и таможенных реформ до их логического завершения, с другой стороны, в деле улучшения конкурентной среды. Третий урок – выявление экспортного потенциала и стимулирование экспорта, создание новых рабочих мест. Создание свободной экономической зоны в аэропорту «Звартноц», основание стимулирующих экспорт предприятий с участием государства, внедрение новых механизмов – все это будет способствовать выявлению экспортного потенциала. Четвертый урок – необходимость придания реформам нового размаха, что даст возможность модернизировать экономическую систему. Среди важнейших реформ – внедрение обязательного страхования с января 2011 года, что создаст новую среду в финансовом секторе. Пенсионные реформы дадут возможность внедрения во всех сферах жизнедеятельности новых современных механизмов, которые повышают ответственность граждан по отношению к их экономическому и социальному будущему. Концепции свободной экономической зоны даст возможность существенно стимулировать экспорт сельскохозяйственных товаров из республики. Внедрение института обязательного аудита для крупных предприятий в 2010 году сделает экономическое поле более транспарентным и существенно облегчит Комитету государственных доходов внедрение основанной на рисках концепции. Внедрение идеи одного окна в сфере государственных услуг, которое будет осуществлено в 2010 году, с одной стороны, существенно облегчит бизнес-среду, процессы регистрации предприятий, с другой стороны, облегчится обслуживание граждан.
С точки зрения долгосрочных реформ важное значение имеют и те проекты, которые будут осуществляться в реальном секторе, в частности, строительство нового блока атомной электростанции, дорожное строительство Север-Юг, строительство железной дороги Север-Юг, строительство Мегрийской ГЭС, создание здравоохранительно-онкологического центра на базе института физики, работы по восстановлению Татевского комплекса и др. Перечислены в программе правительства мероприятия будут способствовать решению проблем, которые были выявлены в течение 2009 года. Таким образом, расширительная политика антикризисных мероприятий оказала свое влияние на экономику, и в 2010 году в течение четырех месяцев уже зафиксирован 7,2%-ый экономический рост. В то же время в правительстве убеждены, что показатели 2010 года будут более высокими, чем было запланировано.