15 Հունիս 2010 - 09:15 AMT
Դատաիրավական բարեփոխումների երկրորդ ծրագրի շրջանակներում Human Dynamics KG և «Ամերիա ՓԲԸ» ընկերությունները /Խորհրդատու/ ԴԲ ԾԻԳ-ի կողմից տրամադրվող Համաշխարհային բանկի ֆինանսավորմամբ իրականացնում են «Ինստիտուցիոնալ բարեփոխումների նպատակով տեխնիկական աջակցության և խորհրդատվական ծառայությունների մատուցում Արդարադատության խորհրդին և Դատական դեպարտամենտին» ծրագիրը, հաղորդում է «Ամերիաբանկի» մամլո ծառայությունը:
Ծրագրի շրջանակներում Խորհրդատուն սույն թվականի հունիսի 9-ին կազմակերպել է քննարկում բոլոր շահառուների և շահագրգիռ անձանց մասնակցությամբ` ներկայացնելով առաջարկությունների փաթեթ, որն իր մեջ պարունակում է կիրառական առաջարկներ` կապված դատավորների ընտրության, գնահատման, առաջխաղացման և կարգապահական պատասխանատվության ենթարկելու գործընթացներում արդարադատության խորհրդի և դատական դեպարտամենտի գործառույթների հետ: Առաջարկությունների փաթեթն ընդգրկում է հստակ և օբյեկտիվ չափանիշներ և մեխանիզմներ, որոնք անհրաժեշտ են դատավորների մասնագիտական զարգացումը հնարավորինս կանխատեսելի դարձնելու համար: Առաջարկները ներկայացնելիս Խորհրդատուն ուսումնասիրել է Բուլղարիայի, Էստոնիայի և Իսպանիայի փորձը` որպես Հայաստանի համար առավել կիրառելի: Քննարկմանը հրավիրված էին ՀՀ արդարադատության խորհրդի, ՀՀ դատարանների նախագահների խորհրդի, ՀՀ դատական դեպարտամենտի, ՀՀ արդարադատության նախարարության, Փաստաբանների պալատի և մի շարք միջազգային և հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցչներ, դատավորներ և փաստաբաններ:
Ամերիան Հայաստանում խորհրդատվական առաջատար կազմակերպությունն է: Ամերիան լայնածավալ աշխատանքներ է իրագործում կորպորատիվ վերակազմավորման, միաձուլումների և ձեռքբերումների, իրավաբանական խորհրդատվության, ուղղակի և պորտֆելային ներդրումների, բիզնեսի պլանավորման, ռազմավարական և հարկային պլանավորման, ֆինանսական խորհրդատվության, պետական կառավարման և բարեփոխումների և այլ ոլորտներում: Հանդիսանալով ՙԱմերիա՚ խմբի մասը` Ամերիան տրամադրում է անկախ, կոնֆիդենցիալ և անկողմնակալ խորհրդատվական ծառայություններ միմյանց հետ ներդաշնակորեն և արդյունավետորեն կապված հինգ խորհրդատվական ուղղություններով` գործարար խորհրդատվություն, ֆինանսական խորհրդատվություն, հաշվապահական և հարկային խորհրդատվություն, իրավաբանական և ներդրումային խորհրդատվություն:
Human Dynamics-ը որակյալ խորհրդատվական ծառայություններ առաջարկող առաջատար ընկերություններից է, որը մասնագիտանում է հատկապես ինստիտուցիոնալ զարգացման, արդարադատության և դատական բարեփոխումների, կառավարման ոլորտում կարգի, պետական բյուջեի և ճյուղային քաղաքականությանը վերաբերող հարցերում:
Ընկերությունն աշխատել է ավելի քան 30 երկրում, սակայն նրա հիմնական գործունեությունը ծավալվում է Կենտրոնական և Արևմտյան Եվրոպայի և Անկախ պետությունների համագործակցության (ԱՊՀ) երկրներում: Անցյալ տարիների ընթացքում ընկերությունն ընդլայնել է աշխարհագրական ծածկույթը, որը ներկայումս ներառում է նաև Կենտրոնական և Արևելյան Ասիան, Կովկասյան տարածաշրջանը, Լատինական Ամերիկան, Մերձավոր Արևելքը և Աֆրիկան:
Human Dynamics-ը հիմնադրվել է Վիեննայումª 1993թ.: Այն ունի մասնաճյուղեր Սոֆիայում (Բուլղարիա) և սերտ համագործակցում է HD Romania ընկերության հետ Բուխարեստում ու European Consulting Group-ի հետ Բելգրադում (Սերբիա):

15 Июнь 2010 - 09:15 AMT
Компания Human Dynamics KG и ЗАО «Америя» осуществляют программу технической помощи и консультации для институциональной поддержки Совета правосудия и Судебного департамента РА в рамках второго этапа программы судебно-правовых реформ, финансируемой из средств Всемирного банка и реализуемый Центром реализации проекта судебно-правовых реформ (PIU).
Как говорится в сообщении, предоставленном пресс-службой ЗАО «Америабанк», в рамках проекта 9 июня было организовано обсуждение, в котором приняли участие все бенефициары и заинтересованные лица. На обсуждении был представлен пакет рекомендаций по таким вопросам, как избрание, оценка и служебное продвижение судей, применение дисциплинарного взыскания и соответствующие функции Совета правосудия и Судебного департамента в данных процессах.
Рекомендации составлены с учетом четких и объективных критериев и механизмов, необходимых для обеспечения ясности в вопросах профессионального развития судей. В процессе разработки рекомендаций консультантом был изучен аналогичный опыт Болгарии, Эстонии и Испании, признанный наиболее приемлемым в условиях Армении. В обсуждении приняли участие представители Совета правосудия РА, Совета председателей судов РА, Судебного департамента РА, министерства Юстиции РА, Палаты адвокатов и ряда международных и общественных организаций, судьи и адвокаты.
ЗАО «Америя» – лидирующая консалтинговая компания на армянском рынке. Америя активно работает в сферах корпоративной реструктуризации, слияний и поглощений, юридического консалтинга, прямых и портфельных инвестиций, бизнес-планирования, стратегического и налогового планирования, финансового консалтинга, государственного управления и реформ и пр. Будучи частью финансовой группы «Америя», компания «Америя» предоставляет независимую, конфиденциальную и объективную консультацию посредством исключительно гармоничной и эффективной системы, включающей пять основных направлений: управленческий консалтинг, финансовый консалтинг, бухгалтерский и налоговый консалтинг, юридический консалтинг и инвестиционные услуги.
Human Dynamics KG – ведущий провайдер качественных консалтинговых услуг, в частности, в сфере институционального развития, правосудия и правовых реформ, эффективного управлении, государственного бюджета и вопросов, связанных с отраслевой политикой.
Компания работала более чем в 30 странах, однако в основном ее деятельность развернута в странах Центральной и Восточной Европы и Содружества независимых государств (СНГ). За прошедшие годы компания расширила географический охват, который в настоящее время также включает Центральную и Восточную Азию, Кавказ, Латинскую Америку, Ближний Восток и Африку.
Human Dynamics была основана в Вене в 1993 г. Имеет филиалы в Софии (Болгария) и тесно сотрудничает с компаниями HD Romania в Бухаресте и European Consulting Group в Белграде (Сербия).