Հունիսի 15-ին Երևանում Հայաստանի Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի (ՀԾԿՀ), ԱՄՆ Այովա նահանգի Հասարական ծառայությունների խորհրդի և ԱՄՆ հանրային ծառայությունների կարգավորման ազգային ասոցիացիայի (NARUC) միջև ստորագրվեց փոխըմբռնման հուշագիր:
«Առաջին այցելությունը հիմք է հանդիսանում առաջ շարժվելու համար: Երկրորդ քայլը` մինչև տարեվերջ հայկական պատվիրակությունը կընտրի պատվիրակության անդամներ, որոնք կայցելեն Այովա նահանգ, որտեղ կշարունակվեն երկկողմանի համագործակցության քննարկումները»,- PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է ԱՄՆ հանրային ծառայությունների կարգավորման ազգային ասոցիացիայի (NARUC) միջազգային ծրագրերի ղեկավար Քրիսթոֆեր Մահոնը:
Նրա խոսքերով, այս համագործակցությունը նախատեսված է Հայաստանի ՀԾՀԿ պահանջմունքների շրջանակներին համապատասխան, օրինակ դիտարկման, որակի չափանիշների և սպասարկման լավագույն մեթոդների կիրառում: Քրիսթոֆեր Մահոնն ավելացրեց, որ հայկական կողմի այցի արդյունքներով Այովա նահանգի և Հայաստանի ՀԾՀԿ միջև նախատեսվում է համագործակցության ծրագիր «այդ պահանջմունքները բավարարելու համար»:
Անդրադառնալով էներգետիկայի կարգավորման ոլորտի խնդիրներին, որում ԱՄՆ-ը մեծ փորձ ունի, նա ասաց, որ տարբերությունը նրանում է, որ ԱՄՆ-ը 100 տարի կարգավորում է այդ ոլորտը, իսկ Հայաստանի համար դա նոր գործառույթ է: «Հայաստանի ՀԾԿՀ-ը շարունակում է այստեղ կիրառել կարգավորման մեթոդներ, մենք էլ պատրաստ ենք օգնել խուսափել այն սխալներից, որոնք ժամանակին թույլ ենք տվել: Մենք ուղղակի ցանկանում ենք, որպեսզի Հայաստանի կարգավորող մարմինը հեծանիվ չհնարի»,- նշել է մասնագետը:

15 июня в Ереване состоялась официальная церемония подписания меморандума о взаимопонимании между Национальной ассоциацией регулирования общественных услуг США, Советом общественных услуг штата Айова США и Комиссией по регулированию общественных услуг Армении.
«Первое посещение выступает основой для того, чтобы двигаться вперед. Второй шаг – до конца года армянская сторона выберет членов делегации, которая с визитом посетит штат Айова, где будут продолжены обсуждения двустороннего сотрудничества», – сказал в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net старший координатор международных программ Национальной ассоциации членов комиссий по регулированию коммунальных предприятий (НАРУК) Кристофер Махон после подписания меморандума.
По его словам, данное сотрудничество запланировано в рамках соответствия потребностям КРОУ Армении, например, применение лучших методов мониторинга качества стандартов и обслуживания, инженерных стандартов. Кристофер Махон добавил, что по итогам визита армянской стороны будет спроектирована программа совместного сотрудничества между штатом Айова и КРОУ Армении, «чтобы удовлетворить этим потребностям».
Касаясь проблем регулирования сферы энергетики, в которой штаты имеет большой опыт, он сказал, что разница заключается в том, что Америка регулирует эту сферу на протяжении 100 лет, а для Армении это новая функция. «КРОУ Армении продолжает применять здесь новые методы регулирования, мы же готовы помочь избежать тех ошибок, которые мы в свое время допустили. Мы просто хотим, чтобы регулирующий орган Армении не придумал велосипед», – отметил специалист.