Վերջին տարիներին Հայաստանի կառավարության ճիշտ քաղաքականության շնորհիվ հիդրոէներգետիկայի ոլորտն ինտենսիվ զարգանում է, և տվյալ պահին գործում են 75 փոքր ՀԷԿ-եր, ևս 70-ը գտնվում են շինարարության կամ վերականգման փուլում, այն դեպքում, որ 1997-98թթ. երկրում գործում էր 13 ՀԷԿ: Տվյալ պահին փոքր ՀԷԿ-երի կողմից արտադրվում է 331 ԿՎտ/ժ էլեկտրաէներգիա, ինչը կազմում է երկրում մշակվող էներգիայի 5 տոկոսը: Եվս 70 փոքր ՀԷԿ-երի թողարկումից հետո վերականգնվող էլեկտրաէներգիայի ծավալը կազմում է 560 ԿՎտ/ժ կամ երկրում արտադրվող էներգիայի 10 տոկոսը և տեղական շուկայում պահանջվող էներգիայի 19 տոկոսը:
ՀԷԿ-երի շինարարությունը հիմնականում տեղի է ունենում միջազգային վարկային միջոցների հաշվին, որոնք տնօրինում են Հայաստանի առևտրային բանկերը: Դրանց շարքում «Ամերիաբանկ» ՓԲԸ-ն, որն ակտիվ զբաղվում է փորք ՀԷԿ-երի ֆինանսավորմամբ, համագործակցում է IFC-ի և գերմանահոլանդական FMO/DEG կոնսորցիումի հետ, ընդ որում ընթացիկ տարվա հուլիսին բանկը կմասնակցի գերմանական KfW զարգացման բանկի փոքր ՀԷԿ-երի ֆինանսավորման ծրագրին: «Ամերիաբանկը» փոքր ՀԷԿ-երի ֆինանսավորումը սկսել է 2009 թ. նոյեմբերից և ներկայում 12 հայտ է ներկայացվել` 20,2 մլն դոլար ընդհանուր գումարի, որից 4,7 մլն –ն արդեն տրամադրվել է: Ընթացիկ տարում նախատեսվում է հատկացնել 25 մլն դոլար, չհաշվելով 14 մլն դոլարը, որոնք «Կասկադ Բանկն» ուղորդել է վերականգնվող էներգետիկայի ոլորտ: Ամերիաբանկը վարկեր է տրամադրում փոքր ՀԷԿ-երի ֆինանասավորման համար` 8 տարով ժամկետով տարեկան 11 տոկոսով: Փորձագետները կարծում են, որ նոր ՀԷԿ-երը կհատուցեն իրենց ծախսերը 6-7 տարում, իսկ 8 տարով տրամադրվող վարկը թույլ կտա ընկերություններին ապահովել սեփական պաշարները շահույթի հաշվին: «Ջերմուկ-2» ՀԷԿ-ը կառուցվում է Վայոց Ձորի մարզում` Արփա գետի բնական հոսքի վրա: Նախագծի ընդհանուր արժեքը 3,15 մլն դոլար արժե, որից 2 մլն-ը տրամադրել է «Ամերիաբանկը»: Հոսքի դրվածքային հզորությունը 2,3 ՄՎտ է, տարեկան նախատեսված արտադրանքը` 10,26 մլն ԿՎտ/ժամ: Այդ ՀԷԿ-ը շահագործման է հանձնվելու ընթացիկ տարվա դեկտեմբերին:
ՀԷԿ-երի մեծ առավելությունն այն է, որ նրանք չեն վնասում շրջակա միջավայրին, իսկ մթնոլորտ չի արտանետվում ածխաթթու գազ: Ինչ վերաբերվում է կենդանական աշխարհին, ապա քաղաքաշինական և բնապահպանական փորձագետների կողմից բոլոր նորմերը հաշվի առնելու դեպքում ՀԷԿ-երի շինարարության ժամանակ չպետք է արգելքներ ստեղծվեն հոսանքին հակառալ լողացող ձկների ճանապարհին: Փոքր ՀԷԿ-երը Հայաստանի առավելություններից են, քանի որ երկարաժամկետ առումով դա կփրկի երկիրը ներկրվող էլեկտրաէներգիայից կախվածություն ունենալուց:

В последние годы благодаря правильной политике правительства Армении, сфера гидроэнергетики страны интенсивно развивается, и на данный момент действуют 75 малых ГЭС, еще 70 находятся на стадии строительства или реконструкции, при том, что в 1997-98 гг. в стране действовали всего 13 ГЭС. На данный момент малыми ГЭС вырабатывается 331 млн. кВт/ч электроэнергии, что составляет 5% от всей вырабатываемой в стране энергии. После запуска еще 70 малых ГЭС объем вырабатываемой электроэнергии составит 560 млн. кВт/ч или 10% от вырабатываемой в стране и 19% от потребляемой на местном рынке электроэнергии.
Строительство ГЭС происходит в основном за счет международных кредитных средств, которые распределяют коммерческие банки Армении. Среди них ЗАО «Америабанк», который активно занимается кредитованием малых ГЭС, на данный момент сотрудничает с IFC и с голландско-немецким консорциумом FMO/DEG, при этом в июле текущего года банк примет участие в конкурсе на участие в программе немецкого банка развития KfW по финансированию малых ГЭС. Процесс финансирования малых ГЭС Америабанк начал в ноябре 2009 года, и на данный момент принято и утверждено12 заявок на общую сумму в $20,2 млн., из них $4,7 млн. уже выданы. В текущем году в общей сложности предусматривается предоставить $25 млн., не считая $14 млн., которые «Каскад Банк» направил в сферу возобновляемой энергетики. Америабанк выдает кредит на финансирование малых ГЭС на 8 лет под 11% годовых. Эксперты считают, что новые ГЭС окупят свои затраты за 6-7 лет, а кредит, предоставляемый на 8 лет, позволит компаниям обеспечить собственные ресурсы за счет прибыли. Малая ГЭС «Джермук-2» на реке Арпа в Вайоц Дзорской области будет сдана в эксплуатацию в декабре текущего года. На данный момент большая часть строительных работ завершена и были заказаны высококачественное гидрооборудование из Чехии, а также построена значительная часть трубопровода. Общая стоимость проекта составляет $3,15 млн., из них 2 млн. предоставил Америабанк. Исходная мощность составляет 2,3 МВт, предполагаемая выработка электроэнергии в год составляет 10,26 млн. Квт/ч.
Большим преимуществом гидроэлектростанций является то, что они не вредят экологии и окружающей среде, а в атмосферу не выбрасывается углекислый газ. Что же касается животного мира, то при соблюдении всех норм градостроительной и экологической экспертизы во время строительства ГЭС не должны быть созданы препятствия на пути рыб, плавающих против течения. Малые ГЭС являются одним из приоритетов Армении, так как в долгосрочном плане это спасает страну от энергетической зависимости и от импортируемых энергоносителей.