(?)Ինչպե՞ս եք կարծում, տվյալ պահին Հայաստանում բարենպաստ պայմաններ կան արդյոք ապահովագրական շուկայի զարգացման համար
(!)Հայկական ապահովագրական շուկան մեկ անձի համար ապահովագրական վճարների ցուցանիշով և ՀՆԱ ապահովագրական վճարների համեմատ բավական հետ է մնում ինչպես ԱՊՀ երկրներից, այնպես էլ Արևելյան Եվրոպայի երկրներից:
(?)Որո՞նք են հայկական ապահովագրական շուկայի առանձնահատկությունները
(!)Հայաստանի սպառողների մոտ դժվարությամբ է ներմուծվում ապահովագրման կուլտուրան: Օրինակ, պարտադիր ապահովագրման ներմուծումը դիտարկվում է որպես ապահովագրման շուկայի խթանում: Մնացած երկրներում դա ընդունվում է որպես հասարակության համար վտանգ ներկայացնող առարկայի չեզոքացում կամ կրճատում հասարակական միջոցներով: Պետք է մտածել ոչ թե ավելի քիչ վճարելու մասին, այլ փոխարենը տրամադրվող ծառայությունները պահանջելու մասին: ՀՀ «Տրանսպորտային միջոցների օգտագործման քաղաքացիական պատասխանատվության պարտադիր ապահովագրության մասին» օրենքում ընտրվել է ամենալիբերալ և ազատ մոդելը, որի դեպքում տուժածներին տրամադրվում են որոշակի իրավունքներ և առավելություններ: Օրենքում հստակ նշված են վճարումների ժամկետները և ընթացակարգը, որը հնարավորինս պարզեցված է, իսկ ժամկետները հասցված են նվազագույնի:
(?)Ինչպե՞ս է տեղի ունենալու գնագոյացումը պարտադիր ապահովագրման դեպքում
(!)Պարտադիր ապահովագրման արժեքը հաստատելու համար անհրաժեշտ է ավտոճանապարհային պատահարների ստույգ վիճակագրություն: Նախնական տվյալներով, որոնք դեռ ճշտվելու են և քննարկվելու փորձագետների կողմից, պարտադիր ապահովագրման արժեքը կազմելու է տարեկան 30-35 հազար դրամ:
(?)Նախատեսվո՞ւմ են արդյոք ինչ-որ բոնուսներ:
(!)Օրենքով նախատեսվում է, որ 2013-ի հունվարից գործելու է «բոնուս մալուս» համակարգը, որով ապահովագրված մեքենաների բարեխիղճ վարորդներին տրամադրվելու են բոնուսային միավորներ, այսինքն նրանք սկսելու են ավելի քիչ վճարել, իսկ ոչ բարեխիղճ վարորդներին` տուգանային միավորներ, և նրանք ավելի շատ են վճարելու: Բացի դրանից, յուրաքանչյուր ապահովագրական ընկերություն պետք է իր կայքում հաշվիչ տեղադրի, որով վարորդները կարող են հաշվել պարտադիր ապահովագրման գումարը և օրենքի համաձայն, ընկերությունը չի կարող ապահովագրական փաթեթն ավելի էժան վաճառել, քան հաշվարկվել է կայքում:
(?)Ինչպիսի՞ ծավալով են վճարվելու վնասները:
(!)Գույքային վնասի համար նախատեսվում է 1.5 մլն դրամի առավելագույն սահման, անձնական վնասի համար` մինչև 3 մլն դրամ 1 մարդու դեպքում և մինչև 9 մլն դրամ մեկ պատահարի դեպքում:
(?)Այս օրենքն աշխուժություն կմտցնի՞ հայկական շուկայում:
(!)Ի տարբերություն սովորական ապահովագրման, որտեղ զուտ շուկայական հարաբերություններ և շահեր են, պարտադիր ապահովագրման դեպքում սակագները հաստատված են օրենքով, և որպես կանոն, այն երկրների օրինակով, որտեղ այս օրենքը կիրառվում է, այն ապահովագրման եկամտաբեր տեսակ չէ: Բայց դա չի նշանակում, որ ապահովագրական ընկերությունները չեն հետապնդում եկամուտ ստանալու նպատակ, ուղղակի նրանք շահագրգռված են նրանում, որ պարտադիր ապահովագրման դեպքում մարդիկ ստիպված կլինեն ավելի շատ շփվել ապահովագրական ընկերությունների հետ, որի հետևանքով ձեռք կբերեն վստահություն և կզարգանա կամավոր ապահովագրումը:
(?)Ինչպե՞ս է տեղի ունենալու տրանսպորտային միջոցների մասին տեղեկատվության փոխանակումը ԿԲ և Հայաստանի ոստիկանության միջև:
(!)Արդեն մի քանի տարիների ընթացքում ապահովագրական ընկերությունները ԿԲ-ում վարում են գրանցման մատյան` կապված մեքենաների ապահովագրման հետ: Այսինքն ցանկացած ապահովագրական ընկերություն պայմանագիր կնքելու դեպքում եռօրյա ժամկետում տեղեկատվությունն ուղարկում է գրանցման մատյան, իսկ ճանապարհային պատահարի դեպքում փոխհատուցման վճարումների մասին ողջ տեղեկատվությունը նույնպես մտնում է գրանցամատյան: Ոստիկանության տեղեկատվական համակարգի միացման նպատակը ԿԲ գրանցամատյանի բազայի հետ համախմբումն է, որպեսզի ԿԲ-ին հասանելի լինի Հայաստանի տրանսպորտային միջոցների մասին ողջ տեղեկատվությունը:
(?)Այնուամենայնիվ, ինչպիսի՞ միտումներ են նկատվում Հայաստանի ապահովագրական շուկայում:
(!)Պարտադիր ապահովագրման ներմուծման հետ կապված` շուկան հիմա սպասողական վիճակում է: Ապահովագրական ընկերություններն աշխատում են նոր նախագծերի, նոր հեռանկարների և հնարավորությունների վրա: Ընդլայնվում են մարզերում գտնվող մասնաճյուղերը:

16 Июнь 2010 - 11:29 AMT
(?)Как Вы считаете, благоприятны ли на данный момент условия для развития страхового рынка в Армении?
(!)Армянский страховой рынок по показателю страховых премий на душу населения и по соотношению страховых премий к ВВП достаточно отстает как от стран СНГ, так и от стран Восточной Европы.
(?)В чем особенности армянского рынка страхования?
(!)У потребителей Армении с трудом внедряется культура страхования. Например, внедрение обязательного автострахования ответственности всегда рассматривалось как продукт для стимулирования рынка страхования. Во всех остальных странах это воспринимается как сокращение или нейтрализация предмета, представляющего общественную опасность общественными средствами. Нужно думать не о том, чтобы меньше платить, а о том, чтобы требовать те услуги, которые предоставляются взамен. В Законе РА «Об обязательном страховании ответственности, исходящей из использования автотранспортных средств» выбрана самая либеральная и свободная модель, при которой пострадавшим предоставлены определенные права и привилегии. В законе четко указаны сроки и процедура выплат, которая, по возможности упрощена, а сроки минимализированы.
(?)Как будет проходить ценообразование в обязательном автостраховании?
(!)Для установления стоимости обязательного автострахования необходима правдивая статистика автомобильных происшествий. По предварительным данным, которые еще будут уточнены и рассчитаны экспертами, стоимость ОСАГО составит 30-35 тыс. драмов в год.
(?)Предусматриваются ли какие-либо бонусы?
(!)По закону предусмотрено, что по прошествии двух лет, то есть с января 2013 года начнет действовать система «бонус малус», по которой добросовестным застрахованным автовладельцам будут присваиваться бонусные баллы, то есть они начнут платить меньше, а недобросовестным, наоборот, штрафные баллы, и они будут платить больше. Кроме того, каждая страховая компания должна будет установить на своем сайте калькулятор, по которому автовладельцы смогут посчитать сумму обязательного автострахования, и согласно закону, компания не может продавать страховой полис дороже, чем было посчитано на сайте.
(?)В каком объеме будет выплачен ущерб?
(!)Для имущественного вреда предусмотрен максимальный лимит в 1,5 млн. драмов, для личного вреда до 3 млн. драмов по линии одного человека и до 9 млн. драмов – на одно происшествие.
(?)Внесет ли ОСАГО активизацию на армянский рынок страхования?
(!)В отличие от обычного страхования, где сугубо рыночные отношения и выгоды, в обязательном автостраховании тарифы устанавливаются по закону, и, как правило, на примере стран, где данный закон применяется, ОСАГО не бывает прибыльным видом страхования. Но это не значит, что страховые компании не преследуют цель получения прибыли, просто они заинтересованы в том, что люди, ввиду обязательного автострахование, бывают вынуждены больше общаться со страховыми компаниями, вследствие чего приобретается доверия и развивается добровольное страхование.
(?)Как будет происходить обмен информации о транспортных средствах между Центральным банком и полицией Армении?
(!)Уже в течение нескольких лет страховые компании ведут регистр в Центральном банке РА, связанном со страхованием автотранспорта. То есть любая страховая компания при заключении договора на страхование автотранспорта в трехдневном сроке отправляет информацию в регистр, а в случае автотранспортного происшествия вся информация о ходе выплат возмещения также поступает в регистр. Целью подключения информационной системы полиции является консолидация своей базы с регистром ЦБ, чтобы ЦБ имел возможность доступа к регистру, содержащему всю информацию о транспортных средствах Армении.
(?)Тем не менее, какие тенденции наблюдаются на страховом рынке Армении?
(!)В связи с внедрением обязательного автострахования рынок сейчас находится в ожидании. Страховые компании работают над новыми проектами, новыми перспективами и возможностями. Также проходит активное расширение филиалов в областях.