«Ա.Ի.Ալիխանյանի անվան Երևանի ֆիզիկայի ինստիտուտ» պետական ոչ առևտրային կազմակերպության հեռանկարային զարգացումն ապահովելու, ինստիտուտի կառավարման բարեփոխումներ իրականացնելու և գիտական հետազոտությունների արդյունավետությունը բարձրացնելու նպատակով Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը հունիսի 17-ի իր նիստում որոշել է. «Ա.Ի.Ալիխանյանի անվան Երևանի ֆիզիկայի ինստիտուտ» պետական ոչ առևտրային կազմակերպությունը վերանվանել «Ա.Ի.Ալիխանյանի անվան ազգային գիտական լաբորատորիա» պետական ոչ առևտրային կազմակերպություն:
Ինչպես նշել է Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարար Ներսես Երիցյանը, միջազգային փորձագետների հանձնաժողովը ԵրՖԻ-ն Հայաստանում եզակի գիտահետազոտական ենթակառուցվածք ունեցող կազմակերպություն է համարել` ֆիզիկայի բնագավառում գերազանցության կենտրոն: Կենտրոնը եզակի կլինի տարածաշրջանում, այստեղ կգործի աքսելերատոր, որը համարվում է նոու-հաու: ԵրՖԻ-ն գիտության և գիտատար տեխնոլոգիաների զարգացման գերազանց հիմք է առաջարկում` ժամանակակից ֆիզիկայի տարբեր բնագավառներում ինստիտուտում իրականացվող առաջավոր գիտական հետազոտությունների, ֆիզիկայի նվաճումները գիտական տարբեր ուղղությունների սահմանագծում (միջդիսցիպլինար հետազոտություններում) և տեխնոլոգիաների մշակման գործում կիրառելու հնարավորությունների ակտիվ որոնումների շնորհիվ: Նախարարը հայտնեց նաև, որ Ազգային գիտական լաբորատորիայի տնօրենի ընտրությունը կկատարվի մրցութային կարգով` մեկ տարի ժամկետով: Տնօրենի գործունեությունն իր պաշտոնում կերկարաձգվի 3 տարի ժամկետով` Միջազգային մշտական խորհրդատվական կոմիտեի հավանության դեպքում:
Իր հերթին ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը շնորհակալություն է հայտնել միջազգային փորձագետներին, որոնք հսկայական աշխատանք են կատարել Հայաստանում նման գերազանցության կենտրոնի ստեղծման ուղղությամբ, որը կարող է միջազգային ճանաչում ստանալ և որի փորձը կարող է կիրառվել նաև այլ ոլորտներում:
ԵրՖԻ-ի տնօրեն Աշոտ Չիլինգարյանը ՀՀ կառավարությունում տեղի ունեցած ճեպազրույցում նշել է, որ ինստիտուտի վերազինման համար 2011թ. պետական բյուջեից առանձին տողով կհատկացվի առնվազն 575.6 մլն դրամ, իսկ միջուկային բժշկության նոր ենթակառուցվածքի զարգացման և ողջ նախագծի իրականացման համար կպահանջվի շուրջ 100 մլն դոլար, որոնցից միայն արագացուցչի (ցիկլոտրոնի) կառուցման համար կպահանջվի 50-70 մլն դոլար: Այս առնչությամբ նա հայտնեց, որ դրամական միջոցները ցիկլրոտրոնի կառուցման համար արդեն հաստատված են, այն ձեռք կբերվի արդեն այս տարի, իսկ նրա կառուցումը կսկսվի 2011-ին: «Միջուկային ֆիզիկայի ենթակառուցվածքի ստեղծումը նոր խոսք է բժշկության մեջ»,-ասել է նա:

17 Июнь 2010 - 08:46 AMT
Правительство Армении на заседании 17 июня одобрило заключение комиссии, состоящей из международных экспертов, о переоснащении Ереванского института физики им. А. Алиханяна (ЕрФИ) в национальную научно-исследовательскую лабораторию.
Как отметил министр экономики Армении Нерсес Ерицян, комиссия международных экспертов назвала национальную лабораторию центром превосходства в сфере ядерной физики: она не будет иметь аналогов в регионе, при ней будет действовать акселератор, представляющий собой ноу-хау, а также здесь будут изучать теорию физики. Глава министерства также сообщил, что выбор управляющего национальной лабораторией будет осуществляться на конкурсной основе, сроком на один год, деятельность которого будет продлена на 3 года в случае одобрения со стороны постоянного Международного постоянного консультационного комитета.
В свою очередь премьер-министр РА Тигран Саркисян поблагодарил международных экспертов, которые проделали огромную работу по созданию в Армении подобного центра превосходства, который может получить международное признание, отметив, что подобный опыт будет применен и в других сферах.
Директор ЕрФИ Ашот Чилингарян в ходе брифинга в правительстве РА отметил, что на переоснащение института в национальную лаборатория предусмотрено порядка 570 млн. драмов, а для всего проекта развития новой инфраструктуры ядерной медицины при нем, потребуется порядка 100 млн. долларов, из которых только на строительство ускорителя (циклотрона) необходимо 50-70 млн. долларов. В связи с этим он сообщил, что денежные средства для строительства циклотрона уже утверждены, он будет куплен в этом году, а его строительство начнется в 2011 году. «Создание инфраструктуры ядерной физики – это новое слово в медицине», – подчеркнул он.