18 Հունիս 2010 - 05:53 AMT
Սանկտ Պետերբուրգում հունիսի 18-ին կայանալու է Միջազգային տնտեսական համաժողովի պաշտոնակամ բացումը: Առաջին բանավեճերն ընթացել են երեկ երեկոյան: ԱՊՀ անդամ-երկրների առաջնորդները, նախարարները և գործարար շրջանակների ներկայացուցիչները քննարկում են համաշխարհային տնտեսության հետճգնաժամային զարգացման հեռանկարները, հաղորդում է «Մայակ» ռադիոկայանը:
«Ռուսաստան-ԱՊՀ» բիզնես երկխոսության շրջանակներում առաջին փոխվարչապետ Իգոր Շուվալովը հաղորդեց, որ Մաքսային միության վերջնական ձևավորման և Միասնական օրենսգրքի մասին որոշումը նախատեսվում է ընդունել հունիսի 5-ին ԵվրԱզԷս-ի` պետությունների մակարդակով միջպետական խորհրդի նիստի ժամանակ: Նրա խոսքերով, Ռուսաստանը, Բելառուսը և Ղազախստանը մշակում են վերջին գաղափարները Մաքսային միության հիմնարար համաձայնությունները որոշելու համար:
Նույն օրը Պետերբուրգ է ժամանել Դմիտրի Մեդվեդևը: Նախատեսվում են նախագահի մի շարք բարձր մակարդակի հանդիպումներ: Առաջինը` Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահներ Սերժ Սարգսյանի և Իլհամ Ալիևի հանդիպումը, արդեն տեղի է ունեցել Կոնստանտինյան պալատում:

В Санкт-Петербурге 18 июня состоится официальное открытие Международного экономического форума. Первые дискуссии прошли уже минувшим вечером. Лидеры государств, министры и представители деловых кругов обсуждают перспективы посткризисного развития мировой экономики, сообщает радио «Маяк».
В рамках бизнес-диалога «Россия – СНГ» первый вице-премьер Игорь Шувалов сообщил, что решение об окончательном формировании Таможенного союза и функционировании Единого кодекса планируется принять 5 июля на заседании Межгосударственного совета ЕврАзЭс на уровне глав государств. По его словам, Россия, Белоруссия и Казахстан отрабатывают последние идеи для того, чтобы определиться по базовым соглашениям для Таможенного союза.
Также вечером в Петербург прибыл Дмитрий Медведев. У президента запланировано сразу несколько встреч на самом высоком уровне. Первая – с лидерами Армении и Азербайджана, Сержем Саргсяном и Ильхамом Алиевым, уже прошла в Константиновском дворце.