18 June 2010 - 09:07 AMT
Այսօր Հայաստանի Նկարիչների միությունում հրաժեշտ են տվել ՀՀ վաստակավոր նկարիչ Վարուժան Վարդանյանին: Ներկա են եղել բարձրաստիճան պաշտոնյաներ, մշակույթի և արվեստի գործիչներ:
PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում գրող Էդվարդ Միլիտոնյանն ասել է, որ ցավում է, որ մարդկանց տաղանդը չի գնահատվում կյանքի օրոք, այլ գնահատվում է միայն նրանց վախճանից հետո: «Հուսով եմ, որ հետագայում Վարուժան Վարդանյանի աշխատանքներն ավելի հայտնի կդառնան»,- ասել է Միլիտոնյանը:
Վարուժան Վարդանյանը ծնվել է 1948թ. հունիսի 22-ին ՀԽՍՀ Թումանյանի շրջանի Կաչագան գյուղում: Ավարտել է Երևանի գեղարվեստաթատերական ինստիտուտը:
1971-1974թթ. աշխատել է Հայաստանի ազգային հեռուստատեսությունում որպես արվեստների բաժնի խմբագիր: 1976-ից մասնակցել է հանրապետական և միութենական ցուցահանդեսների: 1976-ից Հայաստանի Նկարիչների միության անդամ էր: 2003-ին հայկական գեղարվեստում ունեցած ավանդի համար արժանացել է Հայաստանի վաստակավոչ նկարչի կոչման:

18 June 2010 - 09:07 AMT
Сегодня в Союзе художников Армении состоялась церемония прощание с заслуженным художником РА Варужаном Варданяном. Проститься с художником прибыли высокопоставленные чиновники, деятели культуры и искусства.
В беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net писатель Эдвард Милитонян отметил, что ему жаль, что талант людей не ценится при жизни, а ценится только после их кончины. “Надеюсь, что в дальнейшем работы Варужана Варданяна обретут еще большую известность”,- сказал Милитонян.
Варужан Варданян родился 22 июня 1948 года в селе Качаган Туманянского района АрмССР. Окончил Ереванский художественно-театральный институт.
С 1971 по 1974 годы работал на национальном телевидении Армении в качестве редактора отдела искусств. С 1967 года участвовал в республиканских и союзных выставках. С 1976 года являлся членом Союза художников Армении. В 2003 году за творческие заслуги и за значительный вклад в развитие армянской живописи удостоен почетного звания заслуженного художника Армении.